Úvod > Aktuality > Rumburská loretánská kaple je kopií rodného domku Panny Marie v Nazaretu: nabízí zimní prohlídky

Rumburská loretánská kaple je kopií rodného domku Panny Marie v Nazaretu: nabízí zimní prohlídky

Vydáno 10. ledna 2016 Památky
Návštěvníci rumburské Lorety mohou využít celoroční průvodcovské služby. Zajímavostí je, že jde o nejsevernější dochovanou Loretánskou kapli, která byla postavena v roce 1704. Za kaplí Panny Marie putovali věřící z celé Evropy. Úcta k Panně Marii byla spojena s řadou zázraků, které byly zaznamenány v loretánské pamětní knize. Loretánský komplex v Rumburku spravuje Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk. V části areálu je otevřena soukromá Galerie loretánská, která nabízí umělecké předměty z dílen regionálních výtvarníků Šluknovska.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku je živou sakrální kulturní památkou, která je celoročně otevřená pro kulturní a vzdělávací aktivity. Pravidelné bohoslužby probíhají v loretánské kapli každé poslední úterý v měsíci od 15.00 hod.

Loreta Rumburk je otevřená celoročně od úterý do soboty, od listopadu do března od 9.00 do 16.00 hod., od dubna do října od 10.00 do 17.00 hod.

Zimní večerní prohlídky proběhnou v Loretě Rumburk v úterý v úterý 19. 1. a 26. 1. 2016. Hodinová komentovaná prohlídka kulturní památky z počátku 18. století nabídne zpěv duchovních písní a podrobnosti o historii loretánské kaple Panny Marie, křížové chodby a poutní kaple Svatých schodů. K vidění bude socha Černé Matky Boží Loretánské, nově restaurované malby v kapli Pražského Jezulátka a kapli Panny Marie Lurdské a výjimečná výzdoba kaple Svatých schodů. Lednové prohlídky doplní prohlídka klášterního betlému a hra na varhany. Seznámení s historií a zajímavostmi barokního poutního areálu se v zimním čase pořádá už od roku 2012. Rezervace je možná na tel. čísle +420 604 555 922 a e-mailu loreta.rumburk@seznam.cz. Vstupné je 80 a 40 Kč.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou nově zpřístupněny od roku 2013.