Úvod > Aktuality > Rozhledny v parcích a zahradách & kouzlo Keltského telegrafu

Rozhledny v parcích a zahradách & kouzlo Keltského telegrafu

Vydáno 13. března 2017 Příroda
A když slibujeme zahrady, nemyslíme jen ty obyčejné plné záhonů, stromů a květin, ale i zahrady zoologické. Právě v jedné z nich v sobotu 18. března chystají po zimní přestávce otevření rozhledny. Není nijak vysoká, ale stojí na nejvyšším místě zahrady a budete z ní mít hezký výhled na vltavské údolí, areál zoo i na panorama Prahy.
Dřevěná rozhledna Obora stojí v severní části pražské zoologické zahrady již osm let. Výstup do nejvyššího patra vás nijak neunaví, není ani dvacet metrů nad zemí. Otevřená bývá v hlavní sezoně denně (a zadarmo!), v dubnu a v říjnu jen o víkendech, svátcích nebo za mimořádně hezkého počasí. Na zimu se Obora z bezpečnostních důvodů zavírá a každé jaro zase slavnostně otvírá.
 

Daleké výhledy ze zoo Praha a zoo Olomouc

A právě den slavnostního jarního otevření rozhledny Obora nastane v sobotu 18. března v 11 hodin. Kdo vyšplhá nahoru, dostane malý dárek a jako bonus si užije právě slibovaný výhled. Program třetího březnového víkendu se ovšem kromě rozhledny točí také kolem hrabáčů kapských; seznámíte se s nimi v informačním stánku v Africkém domě a v neděli 19. března se můžete připojit k oslavě Mezinárodního dne hrabáčů. Program plný zajímavostí z jejich života začne v 10 hodin.

Ovšem zooPraze není jediná, která se pyšní vyhlídkovou věží. Úplně nejvyšší rozhlednu ze všech zoologických zahrad v Česku mají v olomoucké zoo, kde přibližně 30 metrů vysoká věž s trojúhelníkovitým půdorysem stojí už od sedmdesátých let. Po zimní přestávce tu otvírali už na začátku března a znovu se tak můžete přesvědčit, že z Olomouce je vidět až na Praděd!
 

Tři romantické věže v zámeckých zahradách

Na duben si naplánujte první výpravy na hrady a zámky, které se probouzejí ze zimního spánku. Romantické věžičky a rozhledničky s cimbuřími i bez nich objevíte na několika místech. K nejhezčím patří pseudogotická Červená věžzámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Na její ochoz se dlouho smělo jen při mimořádných akcích, ale od loňského jara je opravená a letos se na vás těší od začátku dubna. Zahrada je otevřená celoročně a bezplatně, do věže se však podíváte jen v rámci komentované prohlídky parku. Kromě toho na zámku můžete navštívit Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových a v městečku zve k prohlídce velké hasičské muzeum.

Celý rok a zdarma můžete brouzdat také překrásným parkem kolem zámku Krásný Dvůr; i tady stojí řada romantických staveb v čele s obnoveným novogotickým templem. Jde o jednu z nejstarších rozhleden v Česku a rozhlédnout se z ní po okolí letos poprvé můžete v sobotu 8. dubna.

Na zámkujihomoravské Lednici na letošní rok slibují otevření osmi salonků s mozaikovými podlahami v proslulém Minaretu. Orientální věž v zámeckém parku rovněž slouží jako rozhledna, do salonků se však naposledy dalo nahlédnout před více než pětadvaceti lety.
 

Keltský telegraf

Okouzlily vás postupně zapalované obří ohně na vrcholcích horských pásem Středozemě, které vzplály ve třetím dílu filmového zpracování Tolkienova Pána prstenů? Právě tak funguje Keltský telegraf, světelné signály, které se každoročně večer v první jarní sobotu vysílají z jednoho stanoviště na druhé po dohodnutých trasách napříč krajinou. Se vzpomínkou na dávné obyvatele střední Evropy tak novodobí Keltové vítají jaro a symbolicky propojují Česko a Slovensko.

Máte několik možností, jak se v sobotu 25. března zapojit do magického rituálu. Nejjednodušší je vypravit se na některé ze zavedených míst, kde ohně hoří každý rok – bývá jich přibližně 250 a pravidelně se k nim řadí například keltské oppidum Závist, kopec Kamínek v Dolních Břežanech, Knížecí stolec na Šumavě, hora Krudum u Horního Slavkova, Hazmburk, Milešovka, nejvyšší vrchol Lužických hor Luž, Kunětická hora, Králický Sněžník, Cvilín u Krnova, Křížový vrch u Rudy, Velká Javořina, rozhledna Salaš, Výhon u Židlochovic či nejvyšší vrchol Vysočiny, hora Javořice.

Lákavé ale je i najít si svůj kopec a zařadit se mezi strážce signálních míst a posvátného ohně, takzvané čerty. Podrobnou mapu obsazených i volných stanovišť najdete na internetových stránkách akce.
 
Chovatelem v Zoo Praha na jeden den - splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den - splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.

Rozhledna Máminka

Rozhledna Máminka

Nová rozhledna Máminka na Hudlicku. Nosná konstrukce rozhledny je navržená ve tvaru trojbokého jehlanu, prostorová příhradovina z borovicové hloubkově impregnované kulatiny.

Rozhledna Hýlačka

Rozhledna Hýlačka

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 - 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.

Rozhledna Zlatý Chlum

Rozhledna Zlatý Chlum

Rozhledna Zlatý Chlum dominuje malému lázeňskému městečku Jeseník v Olomouckém kraji. Najdete ji na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 875 metrů. Kamenná rozhledna má již za sebou dlouholetou historii, protože k jejímu prvnímu otevření došlo 3. září 1899.

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji.

Rozhledna na Chlumu v Chanovicích - Prácheňsko jako na dlani

Rozhledna na Chlumu v Chanovicích - Prácheňsko jako na dlani

Neobvyklým tvarem se pyšní zbrusu nová rozhledna, která se tyčí na zalesněném vrcholu kopce Chlum nad Chanovicemi v nadmořské výšce 608 metrů. Pokud patříte k milovníkům dalekých výhledů, vydejte se na vrchol Chlum v Chanovicích, kde objevíte zcela novou rozhlednu a nádherné panorama Šumavy.

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník se nachází v Českomoravské vrchovině nedaleko od Pelhřimova. Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n. m.) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostelík Nejsvětější Trojice.

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Humboldtova vyhlídka na Bukové hoře

Buková hora (683 m n. m.) je čedičová dominanta Verneřického středohoří. Mezi bloky čediče uvidíte Velké Březno, Milešovku, Ústí nad Labem, pásmo Krušných hor s Komáří vížkou. Nedaleko se nalézají také Ptačí kameny, které zaujmou především milovníky lezení.

Rozhledna na Mařském vrchu

Rozhledna na Mařském vrchu

Nedaleko obce Svatá Maří stojí roztomilá 12 metrů vysoká rozhledna, k níž se přimyká kaple sv. Václava ve tvaru románské rotundy. Pod rozhlednou naleznete kamenné moře, které je chráněnou přírodní památkou.

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Jeden z nejkrásnějších barokních zámků ze 17. století v Čechách představuje dlouhodobou expozici ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, která uvádí přední české malíře, tvořící v duchu modernismu, expresionismu a neoklasicismu.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan - Štěpán, který na vrch vystoupil.

Minaret Lednice - zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice - zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon na Zeleném kopci

Rozhledna Babylon u Náměstě nad Oslavou je jedna z nejstarších a nejkrásnějších rozhleden u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře rozhledny.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zimní komentovaná krmení v zoo Praha

Zimní komentovaná krmení v zoo Praha

Zoo Praha je otevřena po celý rok denně. Program probíhá jen za hezkého počasí! Výjimky jsou uvedeny.

Zooškola pro dospělé - Zbavte se fóbií v zoo Praha

Zooškola pro dospělé - Zbavte se fóbií v zoo Praha

Máte strach z hadů nebo pavouků a chtěli byste mu čelit? Pak je tento den určen právě vám! Nutno předem objednat na zooskola@zoopraha.cz.