Úvod > Aktuality > Rozhlednou roku 2014 se stala Špulka u Lbosína na Benešovsku

Rozhlednou roku 2014 se stala Špulka u Lbosína na Benešovsku

Vydáno 16. dubna 2015 Příroda
Celostátní Klub přátel rozhleden uspořádal během března anketu mezi svými členy i dalšími milovníky rozhleden o "nej" rozhlednu (nejhezčí, nejlépe umístěnou nebo s nejhezčím rozhledem) postavenou v uplynulém roce 2014. A ta nyní zná vítěze, kam poputuje diplom: nejvíce, 60 hlasů, obdržela rozhledna Špulka u Lbosína na Benešovsku.
rozhledna-spulka2.jpgCelkem bylo loni v Česku postaveno 24 nových rozhleden. Do Klubu přátel rozhleden přišly během března hlasy od 229 milovníků turistiky. Na 2. místě se umístily dvě rozhledny, a to Cibulka u Oloví na Sokolovsku a Čáp u osady Skály na Náchodsku. Na bronzovém 3. místě je rozhledna Vysoká u Tachova na Tachovsku s počtem hlasů 21.

Klub přátel rozhleden vypsal anketu i proto aby přiměl veřejnost zamýšlet se nad architektonickou podobou a také lokalitami nově postavených rozhleden, které v posledních letech rostou doslova jako houby po dešti. Výsledky ukázaly, že zaujmout dokáží architektonicky zcela unikátní stavby (Špulka, Cibulka) a místa s jedinečným výhledem (Čáp).

Klub přátel rozhleden (KPR) vznikl v lednu 2009 jako občanské sdružení s cílem usilovat o záchranu chátrajících rozhleden a zpřístupňování nepřístupných. Již v roce 2010 jeho členové z celé republiky zpřístupnili několik let zavřenou rozhlednu na vysílači mobilního operátora na vrchu Kozinec na rozhraní Českého ráje a podhůří Krkonoš, s unikátním výhledem, od které daly místní radnice zcela ruce pryč. O rok později KPR převzal do správy i rozhlednu na Tobiášově vrchu na Rakovnicku. Nyní KPR shání peníze na obnovu rozhleden na Lovoši v Českém Středohoří a v Uherčicích na Znojemsku.
Rozhledna Cibulka u Oloví

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Rozhledna Vysoká u Tachova

Rozhledna Vysoká u Tachova

Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Rozhledna Špulka na vrchu Březák u Lbosína

Na vrchu Březák nedaleko Lbosína na Benešovsku stojí architektonicky velmi zajímavá dřevěná rozhledna Špulka, která by díky svému tvaru snad ani nemohla dostat lepší jméno.

Další aktuality

19.6.
2018
Veltrusy provoní již tradiční výstava růží

Veltrusy provoní již tradiční výstava růží

Střední Čechy | Příroda
5.6.
2018
Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu

Kačina láká na otevřenou a oživenou zahradu

Střední Čechy | Příroda