Úvod > Aktuality > Rozhledna Klínovec dnes slaví 5 let od svého znovuzrození
Památky

Rozhledna Klínovec dnes slaví 5 let od svého znovuzrození

  • Vydáno28. října 2018
Rozhledna Klínovec na nejvyšším vrcholu Krušný hor se přesně před pěti lety, v pondělí 28. října 2013, po mnoha letech opět otevřela veřejnosti. Klínovec je vyhledávaným výletním místem už od začátku 19. století, vrchol bez oblíbené věže bychom si dnes už ani nedovedli představit. Přesto krásné historické věži hrozil úplný zánik.
KlínovecV roce 2012 bylo rozhodnuto o "znovuzrození" osmiboké jehlanové vyhlídkové věži na Klínovci, která léta chátrala v drsném horském klimatu a byla natolik poškozená, že pouhá oprava nestačila a dělníci museli celou rozhlednu znovu rozebrat. Na jejím místě vznikl nový tubus, který byl obložen původními kamenny a dřevěnými prvky.

Rekonstrukce v hodnotě 15 milionů korun postupupovala podle plánu a i když finální úpravy proběhly až na jaře 2014, byla rozhledna již na konci října 2013 připravená přivítat první návštěvníky. Slavnostní otevření proběhlo v pondělí 28. října, na státní svátek Den vzniku samostatného čedkoslovenského státu.
 

Vyhlídková věž císaře Františka Josefa

Starý pohled Klínovec17 metrů vysoká zděná věž byla postavena Krušnohorským spolkem, který ji pojmenoval po císaři Františku Josefovi I. Dne 3. srpna 1884 byla rozhledna slavnostně předána turistům k užívání. Vzrůstající turistický ruch vyvolal v roce 1893 nutnost přístavby ke stávající hostinské místnosti, doplněný v roce 1894 sklepem.

Na základě rozšíření zimních sportů v Krušných horách roku 1903 – jednalo se především o sáňkování a jízdu na saních tažených koňmi, byla v roce 1905 přistavěna v přízemní konírna pro osm koní. Na počest šedesátileté vlády císaře Františka Josefa podnítil J. R. Sobitschka konání Jubilejní výstavy prezentující výrobky uměleckých řemesel a drobného průmyslu obyvatel české strany Krušných hor přímo na nejvyšším vrcholu, na Klínovci. V roce 1907 byla postavena výstavní hala a v jejím přízemí byl vytvořen velkolepý kazetový strop, jehož jednotlivá pole vyzdobil známý krušnohorský malíř Gustav Šindel. Na dvaceti šesti kazetách jsou znázorněny znaky horních měst z české strany Krušných hor, doplněných znaky Karlových Varů, Chomutova a Teplic. U západního nároží haly byla přistavěna krytá veranda, která vytvářela ze tří stran uzavřené nádvoří, jako zázemí pro osvěžení velkého počtu návštěvníků. Na jižní straně byl vyrovnán terén a upraveno parkoviště pro kočáry a první automobily. Po ukončení výstavy byla výstavní hala upravena na restaurační jídelnu – Sobitschkův sál.
 

Kterak Klínovec chátrati počal aneb záchrana přišla z Božího Daru

Klínovec před opravouI po první světové válce se zájem návštěvníků o vyhlídku na Krušné hory z Klínovce nikterak nezmenšil. Na stav objektů však působily drsné klimatické podmínky, a proto již v roce 1919 musela být provedena rozsáhlá oprava vyhlídkové věže. Pro zimní sporty byly na svazích směrem k Jáchymovu vybudovány sjezdovky a sáňkařská dráha. Směrem k Oberwiesenthalu byl od roku 1922 v provozu skokanský můstek. Před druhou světovou válkou měl hotel na Klínovci kapacitu 112 míst. Za druhé světové války sloužil hotel vojenským účelům. Po roce 1945 byl zkonfiskován. V letech 1951 – 1960 byl využíván armádou jako rekreační středisko. Poté jej spravovaly Restaurace a jídelny n.p. – ale nikdo neprováděl žádnou údržbu. Po roce 1990 získalo celý areál Klínovce do vlastnictví město Jáchymov, které v roce 1991 areál prodalo.

Opravený KlínovecPostupně se zde vystřídala řada vlastníků, z nichž žádný neprováděl ani základní údržbu. Poslední vlastník oslovil město Jáchymov, zdali nemá zájem o koupi areálu Klínovce jako celku – tj. hotelového komplexu a rozhledny. Když Jáchymov odmítl, byl v roce 2003 osloven Boží Dar. Ten, vědom si významu cenné památky nezůstal lhostejný a zahájil postupnou rekonstrukci objektů.

Dnes je Klínovec krásně opravený a udržovaný. Rozhledna je otevřena každý den, včetně víkendů od 9 do 17 hodin. Z ochozu veže se odkrývá nádherný kruhový výhled na hřebeny Krušných hor, Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, Doupovské hory i Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá vidět také Šumava, Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Milešovka či Říp.
Hora Klínovec s rozhlednou

Hora Klínovec s rozhlednou

Na nejvyšší hoře Krušných hor Klínovci (1244 m n.m.) leží 80 m vysoká dominanta radiotelekomunikační věže a rozhledna. Rozhledna zde stála už v 19. století, od 80let však byla ve velmi špatném stavu. Rozhledně hrozil dokonce zánik, ale od roku 2013 je znovu nádherná kamenná stavba přístupná.

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice – Božího Daru.

Boží Dar – středisko zimních sportů

Boží Dar – středisko zimních sportů

Tím správným místem pro sport, rekreaci a odpočinek v panenské přírodě centrální části Krušnohoří je Boží Dar. Tři km od tohoto nejvýše položeného města v České republice (1 028 m) se nachází nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1 244 m) s horským hotelem, rozhlednou a lyžařským sjezdovým areálem.

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky