Úvod > Aktuality > Říjen je nabitý festivaly - na své si přijdou milovníci vesmíru i hráči deskovek

Říjen je nabitý festivaly - na své si přijdou milovníci vesmíru i hráči deskovek

Vydáno 6. října 2017 Zážitky
Zima se sice pomalu blíží, avšak kulturní scéna se k zimnímu spánku rozhodně nechystá. Říjen a první polovina listopadu nabídne hned čtyři zajímavé festivaly, které byste si neměli nechat ujít. Vyberete si filmový festival Be2Can nejlepších světových filmů, Deskohraní - festival deskových her, setkání s kosmonauty nebo se spisovateli?

Nejlepší festivalové filmy

Kino LucernaDíky jedinečné filmové přehlídce Be2Can můžete vidět filmy promítané letos na špičkových mezinárodních filmových festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes.

Přehlídka se uskuteční od 4. - 10. října v pražských kinech Lucerna, Evald a Světozor, od 12. - 18. října v Plzni, Olomouci, Ostravě a Zlíně. Kromě vítězných snímků Čtverec, O těle a duši či Zabití posvátného jelena se objeví i další oceněné filmy. Poprvé tak diváci uvidí film francouzského režiséra a scénáristy Robina Campilla 120 BPM, který na festivalu v Cannes vzbudil velký rozruch.

Tíživé drama Nemilovaní ruského režiséra Andreje Zvjaginceva, v jehož centru pozornosti stojí rozvádějící se manželský pár a jejich syn, který se stává obětí rozpadajícího se vztahu.
 

Deskohraní nabídne turnaje i půjčovnu her

MonopolyUž počtrnácté se do Prahy vrací mezinárodní festival her Deskohraní 2017. Určen je všem bez rozdílu věku, pohlaví, vyznání či vzdělání, důležitá je jen chuť hrát si. A že je z čeho vybírat – mezi více než 500 her si každý najde tu svou. Zúčastnit se můžete soutěží od začátečnických až po špičkové turnaje s mezinárodní účastí. Chcete-li si zahrát, přijďte od soboty 14. do neděle 22. října do Michnova paláce Tyršova domu v Praze.

Většině návštěvníků stačí zahrát si jen tak s kamarády, svým partnerem anebo novými spoluhráči, s nimiž se dá seznámit přímo na místě. Pro zájemce se uskuteční turnaje a klání, ve kterých jde nejen o medaile, ale i o ceny za tisíce korun. Příchozí návštěvníci se mohou přihlásit do mnoha desítek ostrých turnajů, jen namátkou nabídneme např. hru Kaleidoskop, Ubongo, Duch! nebo se zúčastnit celonočního maratónu ve hře Bang!

Na některé soutěže, vhodné i pro začátečníky, se lze přihlásit i na místě. Turnaje však mívají omezenou kapacitu, takže vhodnější je registrovat se dopředu na webu festivalu.
 

Kosmický podzim v Planetáriu

SputnikV tomto roce uplynulo 60 let od startu družice Sputnik 1. Při této příležitosti připravilo pražské Planetárium sérii akcí, které tuto událost připomenou. Prahu navštíví mnoho významných osobností kosmonautiky, kteří se účastní chystaných besed. K vidění bude i replika družice Sputnik. Sérii akcí zahájí beseda s názvem Kam se ubírá ruský kosmický výzkum?, která se bude konat dne 19. září od 18 hodin. Besedy se bude účastnit ředitel pro komunikaci ruské agentury Roskosmos Igor Burenkov, bývalý kosmonaut a nynější výkonný ředitel Roskosmosu Sergej Krikaljov. Tématem besedy budou perspektivy ruské kosmonautiky.

VesmírDalší chystaná akce s názvem Chci letět ke hvězdám se uskuteční dne 26. září od 10:30. Tato beseda je připravena pro žáky, studenty a zájemce o kosmonautiku. Pozvání přijali kosmonauti Alexander Viktorenko, Roman Romaněnko a Dorothy Marie "Dottie" Metcalf-Lindenburger. V ten samý den proběhne od 15 hodin beseda Kosmonautika a její vliv na technické vzdělávání, která je určena především pro učitele fyziky. Besedu povede Dorothy Metcalf-Lindenburger.

Ve dnech 4. - 10. října se pořádá Světový kosmický týden. Při příležitosti této události bude od 4. října ve foyer Planetária k vidění replika družice Sputnik 1.
 

Festival spisovatelů bude hledat odpovědi na mnoho otázek

Festival spisovatelůOdkud pramení lidská nenávist? Jak vzniká zloba mezi státy, národnostmi či společenskými skupinami? A proč láska a humanismus nejsou schopny tento konflikt zažehnat? Tyto i další otázky budou tématem diskuzí mezinárodního setkání spisovatelů. Letošní ročník se uskuteční od pátku 10. do soboty 15. listopadu. Těšit se můžete autorská čtení, diskuze nebo promítání filmů.

Hlavním tématem letošního ročníku je myšlenka Jamese Baldwina "A příště už oheň". Proč se americký spisovatel James Baldwin vrací zpět do povědomí veřejnosti? Profesor Caryl Phillips z yaleské univerzity je toho názoru, že právě nyní je Baldwinovo dílo velmi aktuální. Jsme svědky vulgarity, rasově vypjaté politiky i omezování občanských práv. V absurdní politické realitě lidé hledají nějakou útěchu někoho, kdo s nimi jejich problémy sdílí a tím je v současnosti víc než kdokoliv jiný Američan James Baldwin. Autorovy myšlenky lze uplatnit k vysvětlení všeho, co je dnes v éře Donalda Trumpa lidem nestravitelné. Od prvního románu Go Tell It on the Mountain (česky Jdi a hlásej to z vrchů, Odeon 1979) až po poslední práce je spisovatelův veřejný obraz v neustálém pohybu.

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí v Praze

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Deskohraní 2018 - mezinárodní festival deskových a karetních her

Deskohraní 2018 - mezinárodní festival deskových a karetních her

Deskohraní je festival plný deskových a karetních her, předváděček, turnajů, volného hraní a jiných atrakcí. Je určen všem hravým lidem z celého světa, malým i velkým, expertům i amatérům. Užijte si program pro děti i dospělé, pro hráče i veřejnost, mistrovské turnaje i začátečnické soutěže.