Úvod > Aktuality > Říjen i listopad bude ve znamení hubertských slavností a rozmanité úrody

Říjen i listopad bude ve znamení hubertských slavností a rozmanité úrody

Vydáno 11. října 2017 Památky
Lov, hony ale i péče o zvěř byly pro šlechtické obyvatele hradů a zámků nutností, zábavou a postupem času i diplomatickou povinností. Proto není divu, že obnovená tradice oslav patrona lovu, svatého Huberta, oživí v říjnu nejedno panské sídlo. Kromě toho se na řadě míst budou oslavovat právě dozurávající plodiny.
JelenTradiční Hubertské slavnosti se v sobotu 14. října budou konat na zámku v Plumlově. Těšit se můžete na trubače, soutěže pro děti, ukázky dravých ptáků, kozy, ovce, jízdu na koních, přehlídku loveckých psů, ukázky vábení jelenů, lovecké signály, skákací hrad, stánky s loveckou tématikou, občerstvení, zvěřinový guláš, svařené víno, pivo...  amnoho dalšího.

V sobotu 14. října zve za hubertskou zábavou také zámek Skalice nedaleko Vimperka na Šumavě. Bude se zde konat jubilejní desátá Hubertova jízda, hon na lišku, jízdy na koních pro děti a šermířská vystoupení pro malé i velké.

Ten pravý duchovní rozměr slibuje svatohubertská pouť na Svatém Hostýnu v sobotu 21. října. Mimo tradičního duchovního programu s poutí a svatohubertskou mší svatou se mohou příchozí těšit na loveckou hudbu, výcvik pernatých dravců a ukázky lovecké lukostřelby.

Jízda SkaliceNárodní hřebčín v Kladrubech nad Labem zve na tradiční podzimní Hubertovu jízdu pro veřejnost, která se koná na státní svátek 28. října. Hubertovy jízdy se můžete zúčastnit v kočáře nebo v sedle starokladrubského bělouše popřípadě vraníka.


Hubert slaví svůj svátek na začátku listopadu, proto se Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň budou konat první listopadový víkend 4. až 5.11. Venkovní program bude zaměřen především na pomocníky lovců a myslivců. Setkáte se v něm už tradičně s ukázkami výcviku a práce loveckých psů. Na návštěvníky čeká také setkání se sokolníky, ale především s jejich opeřenými svěřenci, a představení práce s nimi. Všichni dravci jsou zvyklí na lidi a je možné se s nimi vyfotit. Královéhradecká společnost lesních rohů si pro tento ročník připravila barokní kostýmovaný koncert. Koncertní pásmo je poctou zakladateli české myslivosti Františku Antonínovi hraběti Šporkovi, který na nedalekém zámku Lysá nad Labem žil a založil Řád svatého Huberta. Koncertní pásmo je připraveno po oba dny do zámecké oranžerie. Zvěřinové hody s bohatým menu budou po oba dny v restauraci Vtipná kaše na nádvoří zámku i v restauraci zámeckého hotelu Maximilián.

zvěřinaA na oslavu svatého Huberta zve v sobotu 4. listopadu i šlechtická rodina Mensdorff-Pouilly do zámku Boskovice. Uvidíte vystoupení trubačů Mendelovy univerzity v Brně, dřevorubeckou show s a výstavu loveckých trofejí. Program na zámku v Boskovicích dále doplní svatohuberská mše svatá v zámecké kapli, budou připraveny soutěže pro děti a dospělé. Můžete se dozvědět informace z lesní pedagogiky a vyzkoušet koutek pro nejmenší.

Podzimní příroda nám přeje, říjnová úroda je hojná

JablíčkaV sobotu 14. října se bude v Nasavrkách slavit letošní úroda jedlých kaštanů v Kaštance. Jarmark s především regionálními produkty a dobrotami bude otevřen od 12:00 do 17:00 hodin, kulturní program je připraven od 13:00 do 16:00 hodin

Úplně z jiného soudku bude sobotní gurmánská akce 14. řijna ve Slaném, kde se koná Slánské štrůdlování. Kdo má jablka v oblibě neměl by si nechat ujít ani Lázeňský festival jablek v Mariánských Lázních. Jablečná vůně se na kolonádě rozvine v neděli 15. října. Můžete se těšit na jarmark místních výrobců a řemeslníků, výstavu regionálních odrůd ovoce a zahrádkářských výpěstků místních zahrádkářských organizací i ochutnávky pokrmů z jablek.


ŠvestkyŽe je na švestky už pozdě? Ale kdepak! V Českých Budějovicích se o tom od 12. do 14. října můžete přesvědčit na Švestkových trzích. Mimo švestkových knedlíků a koláčů budou k ochutnání i zabijačkové a grilované speciality. Chybět ale nebudou ani stánky s vínem, burčákem či medovinou.

A milovníky čokolády z Moravy v sobotu 14. října potěší jarmark v Čokoládovně Troubelice! Nebudou chybět prodejní stánky s regionálními dobrotami, přírodní kosmetikou a dalšími zajímavými výrobky  a samozřejmě ani kvalitní čokolády a další skvělé výrobky z Čokoládovny Troubelic.

Poslední dobou zažívají obrovský boom speciality z dýní. Dobroty z nich ochutnáte například 14. října na brněnských Městských dýňových slavnostech nebo v Máslovicích, kde se v sobotu 21. října koná Máslovické dýňování. A dýně budou číslem jedna také na zámku Lysice o posledním říjnovém víkendu.

DýněZahrádkářskou sezónu na našich památkách ukončí 14. a 15. října soubor lidové architektury Zubrnice s tradičním programem Podzim na vesnici, při kterém si můžete vyzkoušet si vybrané zemědělské práce – výmlat obilí cepem, zpracování lnu, sušení ovoce v historické sušárně budete mít v zubrnickém skanzenu. Uvidíte také historickou zemědělskou techniku.

V Malíně u Sokolovny se 28. října koná letos 3. ročník slavností Malínského křenu, před druhou světovou vlákou nejlepšího křenu na světě. Přijďte ochutnat výrobky z této fenomenální pochoutky!

Na přelomu října a listopadu se pak přijdou na své milovníci ryb. Od 26. do 28. října se bude lovit Munický rybník v Hluboké nad Vltavou, 27. až 29. října přijde na řadu rybník Vrkoč u Hustopečí. K nejoblíbenějším se však řadí zejména výlovy rybníků na Třeboňsku. Nejvelkolepější akcí bude letos výlov rybníka Rožmberk (13. - 15. října).

Dýňobraní na lysickém zámku

Dýňobraní na lysickém zámku

Na vnitřním nádvoří tématický minitrh, dýňové pochutiny, dílnička pro děti a výstava dýní. Vstup volný.

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

Skanzen Zubrnice - nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

Podzimní švestkové trhy v Českých Budějovicích

Při letošních třídenních trzích se ve více než 120 stáncích představí řada prodejců tradičních českých výrobků a desítky řemeslníků s originálním zbožím, někteří i s předváděním svého řemesla u stánku nebo s dětskou dílničkou, např. sklářská dílna, řezbář, košíkář, ruční tkaní a předení.

Máslovické dýňování 2018

Máslovické dýňování 2018

Obec Máslovice všechny srdečně zve ke strávení příjemného odpoledne v rámci Máslovického dýňování. Čeká na vás nejen zdobení a vyřezávání dýní, strašidýlek a skřítků, ale také pohádkově strašidelný les. A pro labužníky nebudou chybět originální dýňové pochoutky.

20. Myslivecká pouť - Svatohubertská pouť na Svatém Hostýnu

20. Myslivecká pouť - Svatohubertská pouť na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším.20. myslivecká pouť se koná 20. října 2018, 1svatohubertská troubená mše sv. v 10:15.

Svatohubertské slavnosti v Boskovicích

Svatohubertské slavnosti v Boskovicích

Rodina Mensdorff-Pouilly srdečně zve na 9. Svatohubertské slavnosti v areálu zámku Boskovice. Sobotní odpoledne 3. listopadu poskytne zábavu pro celou rodinu.

Kaštanobraní v Nasavrkách

Kaštanobraní v Nasavrkách

V sobotu 20. října oslavíme letošní úrodu jedlých kaštanů v naší Kaštance. Jarmark s především regionálními produkty a dobrotami bude otevřen od 12:00 do 17:00 hodin, kulturní program je připraven od 13:00 do 16:00 hodin.

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vás zve na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se uskuteční v sobotu 20. října.