Úvod > Aktuality > Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna
Letní sporty

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

  • Vydáno31. března 2024
Správa Národního parku Šumava spustí 3. dubna 2024 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně, od 1. května do 31. října 2024. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.

VltavaTak jako v minulých letech i letos platí povinnost registrace pro splouvání úsek Teplé Vltavy na trase Soumarský Most – most u Pěkné. Ten mohou při stavu vody 50 – 61 cm splouvat pouze registrovaná plavidla. Upravený režim splouvání je stanoven také pro řeky Otavu a Vydru. Registrace se provádí buď prostřednictvím internetového registračního systému, který bude na stránkách NP Šumava spuštěn již 3. dubna 2024, nebo v povolené době splouvání přímo na Soumarském Mostě, na nástupním místě, ovšem pouze v případě, že bude na řece volno (tj. zbydou neobsazená místa).

Registrace je možná pomocí elektronického rezervačního systému na webových stránkách npsumava.cz, nejdéle však do 15:00 hodiny před dnem požadovaného vyplutí. Elektronické rezervace jsou nastaveny pro stav hladiny vody 50 – 61 cm max. 7 lodí za hodinu; při stavu hladiny vody nad 61 cm se tyto rezervace automaticky převedou – max. 20 lodí za hodinu, ostatní lodě je možné rezervovat pouze na místě. Při poklesu hladiny vody pod 50 cm je splouvání zakázané (měrná stanice Soumarský Most).
 

Od Soumaráku do Pěkné za 600 nebo 700 Kč

vltavaTuristé mohou na Vltavu v úseku od Soumarského mostu do Pěkné vyrazit v květnu každý víkend a od června každý den od 8:00 do 20:00 hodin. Doba povoleného vyplutí je každou celou hodinu od 8:00 do 16:00 hodin. Registrace plavidel probíhá podle stavu vody. Při stavu vody 50–60,9 cm přes elektronickou registraci – poplatek za jednu loď je 600 Kč (nebo na místě v den vyplutí – poplatek za jednu loď je 700 Kč). Při stavu vody nad 61 cm je registrace možná pouze na místě a registrační poplatek za jednu loď je 700 Kč. Známka se lepí shora na přední špičku lodi; na lodi smí být pouze jediná aktuální známka.

vodáci NP ŠumavaDůvodem vysokého poplatku je podle správců NP Šumava dlouhodobé udržení tohoto atraktivního druhu poznávání šumavské přírody, protože dle monitoringu ochranářů se zde dobře skloubila ochrana nejcennější přírody, konkrétně perlorodky říční, ale i celého ekosystému na úseku horního toku Vltavy a turistického zájmu – za to patří poděkování i vám, vodákům.

Registrace bude automaticky zrušena a platba vrácena zpět, pokud podmínky pro registrované splouvání nebudou naplněny, tj. výška hladiny pod 50 cm nebo nad 61 cm. Registrovaný může zrušit registraci až 1 týden před zamluveným termínem, v takovém případě mu bude platba vrácena. Každé registrované plavidlo obdrží v nástupním místě Soumarský most registrační známku, kterou si nalepíte na viditelné místo v přední části plavidla.


Jak je to na horním úseku Vltavy a na ostatních řekách v NP Šumava?

Vltava na horním tokuHorní úseky Teplé Vltavy již tak přísně regulované nejsou - z Polky do Borové Lady je splouvání neomezeno a lodě mohou plout o víkendu od 15. 3. do 31. 5. vždy od 8:00 do 18:00 hodin.

V úseku Lenora – Soumarský Most se nejprve musíte přesvědčit, že má Vltava více než 45 cm vody, což zjistíte na vodočtu na Soumarském Mostě. Pak můžete vyrazit na řeku, a to denně od 1. 5. do 31.10. do 8:00 do 20:00 hodin.

Na ostatních řekách v NP Šumava platí také drobná regulace. Řeku Otavu v úseku Čeňkova Pila – Rejštejn je možno splouvat neomezeně od 15. 3. do 31. 10. od 8:00 do 20:00 hodin. Řeka Vydra v úseku ModravaAntýgl se dá sjet pouze o sobotách a nedělích od 15. 3. do 31. 10. v čase od 8:00 až 18:00 hodin.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, od června do října pak denně.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika