Úvod > Aktuality > Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v pátek

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v pátek

Vydáno 20. března 2016 Letní sporty
Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos v pátek 25. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a jeden pro větší děti s deskovými hrami, stavebnicemi nebo tabulí na kreslení. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.

VlakMalí a velcí výletníci i nadšení sportovci si od 25. března mohou užít dobrodružnou jízdu vlakem speciálně upraveným pro děti. Cyklohráček vyjíždí o sobotách, nedělích a svátcích z pražského Masarykova nádraží a míří kolem Okoře až do Slaného. Nově pojede Cyklohráček 7x za sezonu do až Železničního muzea Zlonice.

Město Slaný připravilo pro návštěvníky z Cyklohráčku speciální slevy, které může využít celá rodina. Cestující získají například za 85 Kč celodenní vstup do místního aquaparku, slevu do místní cukrárny i lokálního pivovaru nebo 50 % slevu do vlastivědného muzea. Zdarma dostanou cestující turistickou mapu regionu v infocentru ve Slaném.

Cyklohráček je motorový vlak přizpůsobený hlavně pro hravé výletníky a cyklisty, ale sveze samozřejmě i běžné cestující. Souprava Cyklohráčku se skládá z vozu plného hraček pro nejmenší děti, kde najdete stavebnice, skládačky, leporela nebo vláčkodráhu. Budoucí výpravčí a strojvůdci tu můžou zblízka pozorovat, jak strojvůdce řídí vlak, a maminky zde pohodlně zaparkují kočárky s nejmenšími cestovateli. Vůz plný her umožní rozdrtit soupeře v kartách, piškvorkách nebo třeba dámě, skládat puzzle a kreslit na tabuli. Všechny hry mají na starosti hrajvedoucí, takže o zábavu bude postaráno.    

CyklistaV cyklistickém voze zaparkuje až 20 kol a cyklisté tu během jízdy můžou provést malý servis - k dispozici mají kompresor na dofouknutí duše, sadu na lepení, mazání i nářadí na běžné opravy. Každý turista dostane ve vlaku mapu okolí s vyznačenými trasami různé náročnosti a tipy na občerstvovací stanice. Za návštěvu stojí kromě Okoře a Slaného i Zoopark Zájezd, romantické údolí mezi Okoří a Zákolany s vysokým železničním viaduktem, románská rotunda Budeč nebo nepříliš známá studánka pod Budčí.

V Cyklohráčku platí jízdenky Pražské integrované dopravy i Českých drah, na území Prahy lze stejně jako loni převážet kola bezplatně, dále podle standardního tarifu ČD za 25 korun na jeden vlak nebo celodenní lístek za 50 korun. Z Prahy Masarykova nádraží vyráží vždy v 9:18 a v 13:18, nastoupit je možné v Praze také v Bubnech, Dejvicích, Veleslavíně a Ruzyni. Zpět ze Slaného jede do Prahy v 11:13 a 17:13. Odpoledne mají rodiče s dětmi ve Slaném mezi příjezdem a odjezdem vlaku dvě a půl hodiny, tedy čas, který mohou využít právě k návštěvě aquaparku, muzeí nebo nové hře, která dovede děti za pokladem. Město Slaný připravilo pro návštěvníky z Cyklohráčku speciální slevy, které může využít celá rodina. Cestující získají například za 85 Kč celodenní vstup do místního aquaparku, slevu do místní cukrárny, 50 % slevu do vlastivědného muzea a další.

Tento víkendový a sváteční provoz potrvá do konce října. Cyklohráček je společným projektem Českých drah, ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) a hlavního města Prahy.

Sladký víkend ve Slaném

Sladký víkend ve Slaném

Chcete se naučit hrát golf, jezdit na koni nebo dáváte raději přednost klidnému posezení ve vířivce třeba i se sklenkou dobrého slánského vína?

Vlak, kde si děti vyhrajou, to je Cyklohráček

Vlak, kde si děti vyhrajou, to je Cyklohráček

Rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti jezdí víkendech z Prahy na Okoř a do Slaného. Tam je připravena Cesta za pokladem i slevy v cukrárně, aquaparku nebo pivovaru. Nově dostal Cyklohráček vůz s obrovskou hernou a balonkovištěm a letos prvně jezdí i do železničního muzea.

Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř - oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.