Úvod > Aktuality > Týden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí
Kultura

Týden výtvarné kultury v Brně přináší o víkendu řadu zajímavých akcí

  • Vydáno8. března 2018
Týden výtvarné kultury vytváří prostor pro poznávání, dialog i vlastní tvorbu na půdě brněnských kulturních institucí. Již po deváté budete mít možnost vybrat si z bohatého programu zahrnujícího výstavy, komentované prohlídky, přednášky, výtvarné dílny i akce v ulicích města, které vychází vstříc všem věkovým kategoriím. Oblíbenou akci, která probíhá od 5. do 11. března připravila katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity spolu s Domem umění města Brna, Moravskou galerií v Brně a Muzeem města Brna.
Muzea, galerie, vysoké školy a další instituce se z podnětu Masarykovy univerzity spojily a v Týdnu výtvarné kultury společně nabízejí pestrou nabídku toho nejlepšího, co může Brno nabídnout z oblasti výtvarného umění

V týdnu od 5. do 11. března 2018 se v Brně potkáte s umění prakticky na každém kroku díky velkému počtu zapojených galerií, muzeí, kulturních institucí i nadšených jednotlivců. Tématem letošního ročníku je "Identita", kterou budou programy reflektovat z mnoha různých úhlů pohledu. Spousta zajímavých akcí je připravena na nadcházející sobotu 10. března. Do akce je zapojeno Muzeum města Brna, Dům umění města Brna, Moravské zemské muzeum, Galerie TIC Brno a Besední dům Filharmonie Brno.
 

Jurkovičova vila ve stroji času

Jurkovičova vilaVydejte se do historie Jurkovičovy vily, na čajový dýchánek s Dušanem Jurkovičem, který právě prodává svou vilu, na mondénní večírek hraběte Chorynského či schůzi pouličního výboru. Zážitkový program pro skupinu max. 15 účastníků využívá principu hraní rolí skutečných i smyšlených postav. Akce probíhá 9. března v 18 hodin a 10. března v 15 hodin, vstupné stojí 150 Kč. Rezervovat si místo můžete emailem na  edukace@moravska-galerie.cz nebo telefonu 532 169 177.
 

Fragmenty – workshop pro všechny generace

Výtvarné umění dětiV Týdnu výtvarné kultury připravilo lektorské oddělení LES workshop s činnostmi, které přiblíží dětem i dospělým díla vystavujících umělců. Návštěvníci se prostřednictvím vlastní tvorby dotknou témat identity, portrétu a proměny, inspiračně vycházejících z velkoformátových maleb a objektů Jana Merty, videoperformance Tanii Nikuliny, videí a inscenovaných fotografií Radka Brousila a Petera Pukluse.

Připravené aktivity jsou vhodné pro všechny věkové kategorie od 2 let a zúčasnit se můžete kdykoliv v sobotu 10. března mezi 13:00 a 17:00 hodinou. Workshop se koná ve Fait Gallery, ve Vaňkovce 2. Vstupné je 50 Kč na osobu nebo 100 Kč rodinné vstupné (max. 2 dospělí + 3 děti).
 

Sobotní ateliér: Velká oslava pro malé knihomoly

Kdy se vlastně objevila kniha a jaké může mít podoby? Můžeme číst třeba i nosem? Povídání a tvoření o knihách zábavně a hravě na výstavě Nejkrásnější české knihy roku. Program pro děti 6-12 let s Olgou Búciovou. Program se koná v Moravské galerii v Husově ulici č. 18 od 10 do 12 hodin. Doporučujeme rezervaci místa na e-mailu edukace@moravska-galerie.cz nebo telefonicky na 532 169 177 ve všední dny od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 60 Kč.
 

Prohlídka a workshop ve vile Stiassni

vila StiassniVe vile Stiassni je připravena v pořadí již třetí akce, tentokrát je připraven program s názvem: Slovo — obraz — místo. Vila Stiassni z pohledu architektury, historie, paměti. Program bude zahájen prohlídkou prvorepublikové vily a bude pokračovat tvorbou. Pokusíme se vystihnout identitu místa formou příběhů a ilustrací. Workshop je otevřen všem věkovým kategoriím. Nutná rezervace na e-mailu vila@npu.cz.
Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši

Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění

Fait Gallery je mladá galerijní instituce, jejíž vznik podnítil a program zaštiťuje brněnský podnikatel Igor Fait. Kromě systematicky budovaného kvalitního výstavního programu je snahou Fait Gallery podporovat rozvoj současného umění.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky