Úvod > Aktuality > Prohlédněte si v únoru Sloupsko-šosůvské jeskyně za svitu baterek

Prohlédněte si v únoru Sloupsko-šosůvské jeskyně za svitu baterek

Vydáno 29. ledna 2018 Příroda
Během února probíhají ve Sloupsko-šošůvských jeskyních Zimní prohlídky. Návštěvníci si mohou během února prohlédnout prostory šošůvské části jeskyní a vybrat si ze 3 možností: klasickou prohlídku šošůvské části jeskyní, Historickou trasu, anebo si zahrát na speleology a šošůvskou část jeskyní si projít při světle baterek. Novinkou posledních let je přemostění Stupňovité propasti, kde se návštěvníkům otevřel zcela netradiční pohled.
Jeskyně se nacházejí na jižním okraji městečka Sloup v Sloupském údolí (počátek Suchého žlebu). Patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v České republice. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech.

Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby.

V zimním období (od prosince do února) si lze prohlédnout vybrané partie Sloupsko-šošůvských jeskyní v příjemné teplotě 8°. Na výběr máte komentovanou prohlídku šošůvské části při svitu baterek (zimní okruh), trasu do spodního patra (Po stopách Nagela) a oživenou prohlídku se "skalními duchy" (historický okruh).

Prohlídková trasa vede kolem Kolmé propasti do prostor objevených prof. Karlem Absolonem v roce 1900. Klenotem těchto partií a celých Sloupsko – šošůvských jeskyní je Nagelova propast. Objevil ji ze spodních pater již roku 1748 matematik J. A. Nagel. V současné době je zpřístupněna dvěma můstky.

Otevřeno je po předchozí dohodě denně kromě pondělí, prohlídky probíhají v časech 10:00, 12:00 a 13:00 hodin.
CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras - nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně - největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.