Úvod > Aktuality > Probuďte v sobě závodního ducha a užijte si recesi na saních a na starých lyžích

Probuďte v sobě závodního ducha a užijte si recesi na saních a na starých lyžích

Vydáno 10. ledna 2018 Zimní sporty
Máte rádi neobvyklé soutěže? Pak se nechte portálem Kudy z nudy pozvat na několik pozoruhodných akcí, které rozhodně nejsou pro každého. Například zjistíte, že trendem posledních zim jsou závody na historických lyžích a saních, o oblečení po předcích nemluvě.

Šerpa těžký život má

SněžkaŠerpové to nikdy neměli jednoduché, přesto závod Sněžka Sherpa Cup hlásí, že obsazená jsou všechna závodní místa a registrovat se můžete už jen do pozice náhradníků. Přijeďte se v sobotu 13. ledna do Pece pod Sněžkou podívat, co by vás čekalo v kůži závodníků. Pravidla jsou celkem prostá: v co nejkratším čase vynést na vlastní krosně nebo v batohu zátěž, které organizátoři dali podobu balené vody Rajec nebo Kofoly. Ženy ponesou náklad 15 kg, muži dvojnásobek.

Trasa 6,4 km dlouhého závodu vede od dolní stanice lanovky na Sněžku v Peci pod Sněžkou přes Obří důl až do České poštovny na vrcholku Sněžky. Závodníci překonají převýšení 754 m a ti nejlepší dorazí do poštovny přibližně za hodinu a 15 minut. Pro opravdové borce proto existuje kategorie extrémní zátěž, kdy muži nesou 60 kg a ženy 20 kg. Pokud si na zimní dobrodružství netroufáte, vězte, že závod má dvě etapy, zimní a letní, která se koná obvykle v polovině června. Míst je málo, zájem je velký, takže je potřeba sledovat web a registrovat se včas.
 

Mistr sání rohatých v Orlických horách

saně rohaté orlickéMilujete atmosféru starých časů? Pak jsou místem vašeho srdce Orlické hory. Taktéž v sobotu 13. ledna se ve Ski areálu Černá Voda v Orlickém Záhoří koná soutěž O mistra na saních rohatých. Chcete se zúčastnit? Saně vám na místě zapůjčí zdarma, takže stačí najít ochotného komplice, protože se jezdí ve dvojicích na čas. Zúčastnit se může každý, kdo se zaregistruje!

Saně rohaté, takřečené "rohačky", představovaly na horách ještě do poloviny minulého století hlavní dopravní prostředek. Lidé na ně v horách naložili hromadu dříví, sami si sedli dopředu a mistrnou jízdou dojeli až k chalupě. Závodní kousky jsou ale samozřejmě nově vyrobené. Truhlář Verner z Deštného podle zachovalých kusů vyrábí repliky saní, aby účastníci měli na čem jezdit.
 

Lyžníci z Krkonoš a okolí

Krkonošští lyžníciPřijde vám líto uklízet oprášené dřevné lyže a oblečení po pradědečcích zpátky do skříně? Nemusíte, recesistických závodů se koná mnohem víc. Například v sobotu 27. ledna se v areálu kempu a koupaliště v Pecce v Podkrkonoší bude závodit v běhu na historických lyžích v dobových kostýmech. Přihlášky je možné podat přímo na místě hodinu před startem.

Oden později, tedy v neděli 28. ledna se budou konat historické závody na saních rohačkách v Malé Úpě. Jedná se o závod dvoučlenných týmů na saních rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky - svážení sena, řezání polen starou pilou kaprovkou... Pokud máte zájem zúčastnit se i vy, přijďte v 9:30 do areálu U Kostela, rohačky vám zde zapůjčí zdarma.

Lyžníci ve SmržovceO pár týdnů později v sobotu 17. února přijde na řadu recesistický lyžařský trojboj lyžníků ze Smržovky ve Ski areálu Ked. Každoročně soutěží několik desítek mužů a žen, ti nejlepší si odnášejí ceny v podobě lahví s rumem. Na dřevěných lyžích a v dobovém oblečení bývá složitý i docela obyčejný sjezd kopce, natož pak při krasojízdě, kdy by měl závodník něčím zaujmout diváky. Akce začíná od 12.45 hodin ve Ski areálu Kedr ve Smržovce.

Bohatý program pro milovníky starých časů slibuje na pátek a sobotu 16. a 17. února Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou. Těšit se můžete na páteční pašeráckej jarmark se zabijačkou, příjezd Krakonoše a navečer pak zlatý hřeb programu, ohňovou show, sjezd pašeráků s hořícími loučemi, skoky z můstku a ohňostroj ve skiareálu Studenov. Sobotní program spojený s módní přehlídkou a soutěží o nejlepší dobové oblečení se odehrává ve Skiareálu Horní Domky. Proběhne také tradiční putování po boudách a soutěže pro děti.
 

Historická lyže - recesistický závod v Novém Boru

Historická lyžeRecesistický závod Historická lyže v ladném běhu a promenádě na "ski" v dobovém oblečení v rámci novoborského masopustu proběhne také v sobotu 17. února. Sraz lyžníků je od 13:30 přímo v průvodu a poté před druhou hodinou na náměstí v Novém Boru přímo před základní školou, kde proběhne promenáda i samotný závod. Krátce po 14. hodině proběhne start vyřazovacího závodu dvojic. Vítán je styl z první republiky ala „staroturista“: pro pány šála, svetr, sako, pumpky, kožené boty a dámy v sukni, kabátku a kloboučku budou jistě ozdobou přehlídky. Nebo dlouhý kabát, klobouk a jedna hole podle filmu Krakonoš a lyžníci.
Historické závody rohaček v Malé Úpě

Historické závody rohaček v Malé Úpě

Obnovená tradice v Malé Úpě - sjezdy na historických saních rohačkách. Program se skládá ze stíhacího závodu dvoučlenných týmů na rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky.

Historická lyže - recesistický závod v Novém Boru

Historická lyže - recesistický závod v Novém Boru

Máte doma staré lyže - práskačky a k tomu pár kousků dobového oblečení? Pak si nenechte ujít sobotní závod na starých lyžích, který se koná v rámci novoborského masopustu v duchu karnevalu ve spolupráci s Kultura s.r.o.

Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích 2018

Mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích 2018

Na peckovském koupališti se tradičně počátkem února koná setkání přátel běhu na lyžích. Hlavní náplní je závod v běhu na historických lyžích v dobových kostýmech.

Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou

Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou

Přijďte se vrátit do dávných dob a pozdravte se s přáteli u pravé Krkonošské zabíjačky, jitrničky či voňavého ovárku. Tak jako každou zimu, tak i během únorového pátku nás přijdou pozdravit na Dolní náměstí pašeráci s lyžníky.

Lukovský zimní víceboj (1)

Lukovský zimní víceboj

Velká zimní soutěž pro čtyřčlenné týmy v netradičních disciplínách. V rámci programu bude vyhlášena soutěž o nejlepší kostým z přelomu 19. a 20. století a soutěž o nejkrásnější sochu ze sněhu.

Lyžníci 2018 ve Smržovce

Lyžníci 2018 ve Smržovce

Lyžníci - klání ve sjezdu, skoku a dojezdu na dobových ski a v dobovém oblečení. Vše s ekoná ve Ski areálu Kedr ve Smržovce.

Další aktuality

12.1.
2018
Z lyží rovnou do aquaparku můžete v Liberci

Z lyží rovnou do aquaparku můžete v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
5.1.
2018
V Bedřichově startuje noční maraton na běžkách

V Bedřichově startuje noční maraton na běžkách

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
6.1.
2018
Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty