Úvod > Aktuality > Probuďte v sobě závodního ducha a užijte si recesi na saních a na starých lyžích

Probuďte v sobě závodního ducha a užijte si recesi na saních a na starých lyžích

Vydáno 10. ledna 2019 Zimní sporty
Máte rádi neobvyklé soutěže? Pak se nechte portálem Kudy z nudy pozvat na několik pozoruhodných akcí, které rozhodně nejsou pro každého. Například zjistíte, že trendem posledních zim jsou závody na historických lyžích a saních, o oblečení po předcích nemluvě.

Šerpa těžký život má

SněžkaŠerpové to nikdy neměli jednoduché! Ověřit si to můžete během závodu Sněžka Sherpa Cup v sobotu 26. ledna 2019. Přijeďte se do Pece pod Sněžkou podívat, co by vás čekalo v kůži závodníků. Pravidla jsou celkem prostá: v co nejkratším čase vynést na vlastní krosně nebo v batohu pořádnou zátěž.

Trasa 6,4 km dlouhého závodu vede od dolní stanice lanovky na Sněžku v Peci pod Sněžkou přes Obří důl až do České poštovny na vrcholku Sněžky. Závodníci překonají převýšení 754 m a ti nejlepší dorazí do poštovny přibližně za hodinu a 15 minut. Pro opravdové borce proto existuje kategorie extrémní zátěž, kdy muži nesou 60 kg a ženy 20 kg. Pokud si na zimní dobrodružství netroufáte, vězte, že závod má dvě etapy, zimní a letní, která se koná obvykle v polovině června. Míst je málo, zájem je velký, takže je potřeba sledovat web a registrovat se včas.
 

Mistr sání rohatých v Orlických horách

saně rohaté orlickéMilujete atmosféru starých časů? Pak jsou místem vašeho srdce Orlické hory. Už tuto sobotu 12. ledna 2019 se ve Ski areálu Černá Voda v Orlickém Záhoří koná soutěž O mistra na saních rohatých. Chcete se zúčastnit? Saně vám na místě zapůjčí zdarma, takže stačí najít ochotného komplice, protože se jezdí ve dvojicích na čas. Zúčastnit se může každý, kdo se zaregistruje!

Saně rohaté, takřečené "rohačky", představovaly na horách ještě do poloviny minulého století hlavní dopravní prostředek. Lidé na ně v horách naložili hromadu dříví, sami si sedli dopředu a mistrnou jízdou dojeli až k chalupě. Závodní kousky jsou ale samozřejmě nově vyrobené. Truhlář Verner z Deštného podle zachovalých kusů vyrábí repliky saní, aby účastníci měli na čem jezdit.
 

Lyžníci z Krkonoš a okolí

Krkonošští lyžníciPřijde vám líto uklízet oprášené dřevné lyže a oblečení po pradědečcích zpátky do skříně? Nemusíte, recesistických závodů se koná mnohem víc.

26. ledna 2019 se budou konat historické závody na saních rohačkách v Malé Úpě. Jedná se o závod dvoučlenných týmů na saních rohačkách, doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky - svážení sena, řezání polen starou pilou kaprovkou... Pokud máte zájem zúčastnit se i vy, přijďte v 9:30 do areálu U Kostela, rohačky vám zde zapůjčí zdarma.

V sobotu 9. února 2019 se v areálu kempu a koupaliště v Pecce v Podkrkonoší bude závodit v běhu na historických lyžích v dobových kostýmech. Přihlášky je možné podat přímo na místě hodinu před startem.

Lyžníci ve SmržovceO týden později v sobotu 16. února 2019 přijde na řadu recesistický lyžařský trojboj lyžníků ze Smržovky ve Ski areálu Ked. Každoročně soutěží několik desítek mužů a žen, ti nejlepší si odnášejí ceny v podobě lahví s rumem. Na dřevěných lyžích a v dobovém oblečení bývá složitý i docela obyčejný sjezd kopce, natož pak při krasojízdě, kdy by měl závodník něčím zaujmout diváky. Akce začíná od 12.45 hodin ve Ski areálu Kedr ve Smržovce.

Bohatý program pro milovníky starých časů slibuje na pátek a sobotu 15. a 16. února 2019 Pašeráckej vejkend v Rokytnici nad Jizerou. Těšit se můžete na páteční pašeráckej jarmark se zabijačkou, příjezd Krakonoše a navečer pak zlatý hřeb programu, ohňovou show, sjezd pašeráků s hořícími loučemi, skoky z můstku a ohňostroj ve skiareálu Studenov. Sobotní program spojený s módní přehlídkou a soutěží o nejlepší dobové oblečení se odehrává ve Skiareálu Horní Domky. Proběhne také tradiční putování po boudách a soutěže pro děti.
 

Historická lyže - recesistický závod v Novém Boru

Historická lyžeRecesistický závod Historická lyže v ladném běhu a promenádě na "ski" v dobovém oblečení v rámci novoborského masopustu proběhne v sobotu 9. února 2019. Sraz lyžníků je od 13:30 přímo v průvodu a poté před druhou hodinou na náměstí v Novém Boru přímo před základní školou, kde proběhne promenáda i samotný závod. Krátce po 14. hodině proběhne start vyřazovacího závodu dvojic. Vítán je styl z první republiky ala „staroturista“: pro pány šála, svetr, sako, pumpky, kožené boty a dámy v sukni, kabátku a kloboučku budou jistě ozdobou přehlídky. Nebo dlouhý kabát, klobouk a jedna hole podle filmu Krakonoš a lyžníci.
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách

Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách

Muzeum ve svých expozicích přibližuje život a práci horalů. Část expozic je věnována sklářství, strojům na praní prádla a historické výbavě pro provozování zimních sportů (lyže, skiboby, sněžnice).

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou - za krásami krabatiny

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou - za krásami krabatiny

Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.

Návrší Kedr ve Smržovce

Návrší Kedr ve Smržovce

V zimě zde pořádají netradiční lyžařské závody v dobových oblecích a výzbroji.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

26.2.
2019
Skiareál Ještěd nabízí adrenalinový zážitek - jízdu rolbou po svahu

Skiareál Ještěd nabízí adrenalinový zážitek - jízdu rolbou po svahu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
15.2.
2019
Jizerská magistrála je na víkend skvěle připravena

Jizerská magistrála je na víkend skvěle připravena

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
5.2.
2019
Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
31.1.
2019
Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty