Úvod > Aktuality > Přivítejte jaro s Krakonošem!

Přivítejte jaro s Krakonošem!

Vydáno 6. března 2016 Zážitky
19. března 2015 už tomu bude 70let od zrodu této tradiční harrachovské akce, která v roce 1946 vznikla díky místní aktivní spolkové činnosti a radosti z konce 2. světové války. Jádro akce se dochovalo do dob dnešních, tzn., že se očekává příjezd pána hor, Krakonoše, který má za úkol, jaksepatří se vší slávou, přivítat se svou družinou a návštěvníky příchod jara.
ZPříjezd Krakonoše přivítá jaro v Harrachověákladem Krakonošovy družiny jsou čertiska, která nenechají žádného z hříšníků bez povšimnutí, Krakonošova policie, která slouží jako jemnostpánova ochranka a zároveň si umí důkladně proklepnout příchozí, mezi jeho věrný doprovod patří také Anče a Kuba, hrabata Harrachova a v posledních letech také Krakonošovy sousedé z Jizerských horvíla Izerína a duch Muhu.

Krakonos-Harrachov.jpgPo příjezdu Krakonoše a jeho průvodu do cíle, tj. běžecký stadion za pensionem Tesla u dolní stanice lanové dráhy, je pro všechny přichystán bohatý kulturně-zábavný program, kde všichni uvidí, uslyší a zažijí: Český pohár v hodu sekyrou – zúčastnit se může každý příchozí, soutěž o nejhezčí masku, turnaj pro děti, které si budou moci vyzkoušet střílení z luku, kuše a obléci si zbroj rytíře, Krakonošova losovačka o hodnotné ceny, maloskalští čerti s kovářskou dílnou, pletení velikonočních pomlázek skauty z Jilemnice, návštěva hrabat Harrachových, víly Izeríny a ducha Jizerských hor Muhu, stánkový prodej (trdelníky, dřevěné hračky, sýry, zdravé dobroty z rakytníku, koření, keramika, batikované výrobky, skleněná bižuterie, ručně malované šperky, perníčky – prodej a dílnička pro děti, výrobky z medu a různé druhy jiných dobrot), pouťové atrakce, vystoupení kapely Marta a Rasputin, mažoretek v mužském podání – mužoretů Art-rosa, folklórní krkonošský soubor Špindleráček, ti nejmenší návštěvníci se mohou těšit na loutkovou pohádku O perníkové chaloupce a nebude tu chybět ani letos kapela The Vintage Band, při jejíž vystoupení si přijdou na své fanoušci rock & rollu.

Vstupné zdarma! Registrace masek bude probíhat od 10 hodin na křižovatce u hotelu Karolína. Sem se pán hor vydá i se svojí družinou, v čele s velbloudem, z nádvoří sklárny v 11 hodin. Následovat bude tradiční průvod městem.

Takže neváhejte a přiďte 19. března 2016 pobejt a zažít, jak se v Harrachově umí veselit z příchodu jara.
Sklárna Novosad v Harrachově - druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově - druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově - vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově - vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.