Úvod > Aktuality > Příští víkend startuje eXtrémní závod 24 hodin na Lysé hoře

Příští víkend startuje eXtrémní závod 24 hodin na Lysé hoře

Vydáno 16. ledna 2016 Zimní sporty
Beskydy opět po roce ožijí jedním z nejnáročnějších zimních závodů v České republice a střední Evropě. V sobotu 23. ledna v 11 hodin odstartuje z Ostravice eXtrémní závod „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“. Má statut otevřeného zimního Mistrovství České republiky v horském maratonu jednotlivců. Vypsán byl také jako eXtrémní horská štafeta dvojic.
Cílem je absolvovat během 24 hodin co nejvíce výstupů na nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu. Okruh je dlouhý 12 km s převýšením 800 výškových metrů. Závod je určen nejen pro špičkové sportovce a extrémisty, ale hlavně pro širokou turistickou veřejnost a sportovně aktivní obyvatele z celé České republiky a střední Evropy.

Registrace do letošního již 5. ročníku závodu byla obsazena během 20 minut. Přihlásilo se do něj 1033 závodníků, což je o 63 více než loni. Závodu se také ve stále vyšší míře účastní ženy.

Pořadatelé letos v rámci zvýšení bezpečnosti závodníků zavedli několik novinek. V prvé řadě stanovili, že závodu se mohou účastnit pouze osoby od 18 let, a to s ohledem na to, že mladší závodníci ještě nejsou schopni adekvátně vyhodnotit možná rizika a mají také větší sklony k přeceňování vlastních sil. Následně pořadatelé přidali jednu měřící kontrolu navíc, a to u Transformátoru, která v případě nutnosti pomůže zjistit, zda je závodník na trati a jde na vrchol Lysé hory nebo odpočívá v depu na Sepetné.

Loni byl zpestřením závodu přechod přes „serák“ (ledovcová trhlina, která se tvoří v místech s prudkou změnou sklonu svahu), který museli závodníci zdolat před každým uzavřením kola. Pro jeho velký úspěch nebude chybět ani letos, takže závodníkům dá opět zabrat.

Extrémní závod „Adidas 24 hodin na Lysé hoře“ startuje v sobotu 23. ledna v 11 hodin z areálu společnosti Pila Ostravice (u vlakového nádraží v Ostravici). Ukončen bude v neděli 25. ledna v 11 hodin. Vítězové jednotlivých kategorií, včetně Mistrů ČR v horském maratonu jednotlivců v kategoriích muž a žena, budou dekorováni ve 13 hodin v tělocvičně základní školy Ostravice.
Loňským Mistrem ČR v extrémním závodu se stal Václav Utinek z Mysločovic s 13 okruhy. Absolvoval je v čase 21 hodin a 55 minut.
Po stopách Petra  Bezruče na Lysou horu

Po stopách Petra Bezruče na Lysou horu

Lysá hora je symbolem Moravskoslezských Beskyd a tradičním turistickým cílem. Na její vrchol vystupoval i básník Petr Bezruč. Vydejte se tedy po jeho stopách, hora láká v každém ročním období.

Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Další aktuality

19.1.
2016
Expedice Ydykseb aneb 10 tipů jak si užít Beskydy v zimě

Expedice Ydykseb aneb 10 tipů jak si užít Beskydy v zimě

Severní Morava a Slezsko | Zimní sporty
29.12.
2015
Zima začíná… Vydejte se na Nový rok na Praděd!

Zima začíná… Vydejte se na Nový rok na Praděd!

Severní Morava a Slezsko | Zimní sporty
22.12.
2015
Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Severní Morava a Slezsko | Zimní sporty