Úvod > Aktuality > Připomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze
Památky

Připomeňte si Františka Ženíška procházkou po Praze

  • Vydáno10. listopadu 2016
V polovině listopadu to bude právě sto let, kdy v Praze zemřel malíř František Ženíšek. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.
Právě Národní divadloPraze se Ženíškovi stalo osudem. Na jeho stavbě se podílela řada umělců, kteří byli později společně označováni jako Generace Národního divadla. Vedle Ženíška do ní patřili například architekti Josef Hlávka a Josef Zítek, sochař Josef Václav Myslbek či malíř Mikoláš Aleš.
 

Opona, která neprošla

Národní divadloFrantišek Ženíšek se narodil 25. května 1849 v Praze ve Štěpánské ulici, v domě, kde měl jeho otec kupecký krám. Jeho nadání se projevilo velmi záhy a již během studií na Akademii výtvarných umění převyšoval spolužáky a vrstevníky v ateliéru přirozeným talentem. Nebylo mu ještě ani třicet let, když se společně s Mikolášem Alšem podílel na výzdobě foyer Národního divadla.

Tím však jeho podíl na výzdobě slavné budovy neskončil: byla mu svěřena také výzdoba stropu hlediště s alegoriemi osmi múz a zvítězil rovněž v soutěži na umělecký návrh hlavní opony, která však shořela při požáru roku 1881. Podruhé se už Ženíšek do soutěže nezapojil, měl spoustu jiné práce a druhou oponu vytvořil malíř Vojtěch Hynais. Mimochodem ač návrh vítězný, komisi se výsledek nelíbil – svou roli prý sehrály i "neslovansky" štíhlé postavy – a novou oponu nikdy oficiálně neschválila.
 

Hvězda salonního nebe a kníže Oldřich

Ženíšek Oldřich a BoženaO Ženíškovy malby byla taková poptávka, že se záhy stal úspěšným portrétistou. Dalším oblíbeným tématem byla historie; z této řady je nejznámější obraz setkání Oldřicha s Boženou, který můžete vidět v Národní galeriiPraze.

Všimněte si zejména knížete Oldřicha, pro něhož stál Ženíškovi modelem Josef Šebestián Daubek, majitel velkostatku Liteň a Brněnec a mecenáš řady českých umělců. Ženíška by měli znát i milovníci železnic a rozmanitých kuriozit: portrét císaře Františka Josefa pro Akademii věd a umění ho dovedl k další zakázce, a to výzdobě stropu železničního jídelního vozu, zhotovenému přímo na zakázku vídeňského dvora.
 

Cesty za díly Františka Ženíška

Smetanovo muzeumNa Ženíškova díla narazíte na  řadě míst po celé Praze. Podílel se na výzdobě novorenesanční budovy někdejší pražské vodárny, nyní Smetanova muzea na Novotného lávce, interiérů Obecního domu a Národního muzea, vytvořil také malby pro okna karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje. S jeho tvorbou se setkáte i mimo hlavní město, například v Ostravě, kde je na oltáři novogotického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie Ženíškův obraz se stejným námětem.

František Ženíšek je pochován společně s manželkou Barborou a synem Františkem, který byl také malířem, v rodinném hrobě na Olšanských hřbitovechPraze. Poznáte jej snadno, náhrobek zdobí umělcova busta od Ladislava Kofránka.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky