Úvod > Aktuality > Přijeďte do Brna: Moravské zemské muzeum slaví dvousté narozeniny
Kultura

Přijeďte do Brna: Moravské zemské muzeum slaví dvousté narozeniny

  • Vydáno3. září 2017
Volný vstup do všech objektů muzea, nová stálá expozice v Dietrichsteinském paláci, výstavy, doprovodné programy v několika pobočkách a hlavně zábavné odpoledne na Zelném trhu s hudebním doprovodem, to všechno zažijete v sobotu 9. září v Brně na oslavách dvoustých narozenin Moravského zemského muzea.
Není jediné, které slaví dvousté narozeniny, jubilea v těchto letech zažívají tři největší zemská muzea České republiky: Slezské zemské muzeum v Opavě, Moravské zemské muzeumBrně a Národní muzeum v Praze. V Opavě už oslavy proběhly, v Praze se bude slavit příští rok. Otevření historické budovy po rekonstrukci je plánováno na říjen 2018 a bude spojeno s velkou výstavou k 100. výročí vzniku Československé republiky a 200 letům od založení Národního muzea.
 

Oslavy v centru Brna

sobotu 9. září završí Moravské zemské muzeum oslavy 200. výročí svého založení. Co vás čeká? Celý den můžete využít volný vstup do všech objektů muzea. V Pavilonu Anthropos, Paláci šlechtičen a Památníku Leoše Janáčka je nachystaný zajímavý doprovodný program, sobotní odpoledne můžete strávit na Zelném trhu. Zábavnou formou se tu představí jednotlivá odborná muzejní oddělení, k tomu bude hrát swing, rock a cimbálka. V předpremiéře nahlédnete do nové stálé expozice v Dietrichteinském paláci, nazvané Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století, otevřená bude i výstava přibližující počátky muzea a 200 let služby moravské kultuře a vědě. Program zakončí koncert Filharmonie Brno v Biskupském dvoře.
 

Kam se můžete podívat?

Zatímco pražské plány hovoří o tom, že i po slavnostním otevření obnovené historické budovy Národního muzea se stálé expozice budou postupně dobudovávat a otvírat další dva roky, v Brně vás nic podobného nečeká. Většina muzejních poboček už má rekonstrukci za sebou a můžete si je pohodlně obejít; záleží jen na vás, zda využijete volné vstupy v sobotu 9. září, protože vstupné většinou není nijak vysoké. Co tedy můžete vidět?

Bez debat pohodlně stihnete navštívit barokní Dietrichsteinský palác a Biskupský dvůr s Mendelianem; první stojí přímo na Zelném trhu, druhý hned vedle, pod katedrálou sv. Petra a Pavla. Poměrně blízko, na náměstí Svobody, objevíte Palác šlechtičen, o pár set metrů dál ve Smetanově ulici pak stojí bývalá varhanická škola a u ní zahradní domek, kde v letech 1910 až 1928 žil hudební skladatel Leoš Janáček – právě tam je další expozice, Janáčkův Památník. Lákavým cílem je i Pavilon Anthropos, mapující nejstarší dějiny osídlení Moravy i celé Evropy. Hlavní celebritou zdejší expozice je 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, muzeum stojí v parku v městské části Pisárky poblíž areálu BVV. Navštívit můžete i nejnovější pobočku, Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Domě Jiřího Gruši, kterou Moravské zemské muzeum zřídilo v roce 2015.
 

Co by vás ještě mohlo zajímat?

  • sobotu 9. září se také poprvé bude prodávat jubilejní poštovní známka, kterou pro 200. výročí založení Moravského zemského muzea vytvořil akademický malíř Antonín Odehnal.
  • Moravské zemské muzeum vzniklo 29. července 1817 schválením dekretu císařem Františkem I., na jehož počest se až do roku 1900 jmenovalo Františkovo. Současné sbírky čítají více než šest milionů předmětů.
  • Muzejní pobočky ročně navštíví přibližně 160 000 návštěvníků.
  • K nejvzácnějším exponátům patří světoznámá Věstonická venuše, kterou v červenci 1925 v popelišti pravěkého naleziště u Dolních Věstonic objevil tým Karla Absolona. Jeden z největších nálezů moravské archeologie připomíná také muzeum v Dolních Věstonicích a nový Archeopark v Pavlově.
  • Pod Zelným trhem se táhne rozsáhlý sklepní labyrint. Přístupný je celý rok, prohlídky zajišťuje brněnské Turistické informační centrum a vstup je ze Zelného trhu č. 21.
Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Brněnský drak – symbol města Brna

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Barokní Nová radnice v Brně

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Památník Leoše Janáčka v Brně

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky