Úvod > Aktuality > Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná

Přijďte zhlédnout ruční výrobu českého skla do Sklárny Květná

Vydáno 3. února 2016 Zážitky
V sobotu 6. února od 8 do 13 hodin otevře své brány nejdéle fungující sklárna na našem území, sklárna Květná, kterou najdete ve slovácké obci Strání nedaleko Uherského Brodu. Lidé budou moci sledovat tradiční ruční práci mistrů sklářů, podívat se, jak se sklo dekoruje různými technikami a také nakoupit výrobky za zvýhodněné ceny.
Den otevřených dveří skláren Květná se koná při příležitosti fašankového festivalu ve Strání a k oslavení výročí založení skláren Květná roku 1794. Exkurze bude zaměřena na celý postup tradiční ruční výroby skla. Uvidíte zde tavení skloviny, sklářské pece, mistry skláře, kteří foukají skleničky rozličných tvarů a barev, úpravu skla pomocí dekorací, broušení a gravírovaní aj.

Ve sklárně Květná se vyrábí pouze sodno draselné sklo tradičními metodami v pánvových pecích. Veškerý sortiment tvoří ručně tvarované výrobky bez přísad olova, čímž je zaručena naprostá zdravotní nezávadnost.  Na designu podnik spolupracuje s předními českými i zahraničními designéry a díky tomu vyráběl sklo například pro knížecí palác ve Vaduzu, automobilku Rolls-Royce, několik sedmihvězdičkových hotelů v Dubaji nebo somilierské sklepy v Kalifornii.
 
V rámci programu Dne otevřených dveří se můžete těšit na bohatý doprovodný program, který nabídne například jízdu na segway, ohnivou show, vystoupení cimbálové muziky Mladí Bruštíci a další zábavné atrakce pro děti i dospělé. K zakoupení bude kvalitní sklo za akční ceny. K vidění budou i některé z nových kolekcí, které poputují v únoru na prestižní mezinárodní veletrh Ambiente do Frankfurtu nad Mohanem.
 

Fašank ve Strání

Odpoledne poté bude pokračovat festival masopustních tradic Fašank 2016, který slibuje neopakovatelné zážitky živých lidových tradic. Každoročně zde vystupují domácí folklorní soubory a skupiny fašančárů od nejútlejších ročníků, hosté zastupující folklorní soubory České republiky i hosté zahraniční.  Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slaměňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot.
Sklárny Květná - aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárny Květná - aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Exkurze do sklárny s více než 200 letou tradicí. Využijte vyjímečnou příležitost zhlédnout ruční výrobu českého skla!

Další aktuality