Úvod > Aktuality > Novoroční ohňostroj ozáří Prahu 1. 1. 2016 v podvečer

Novoroční ohňostroj ozáří Prahu 1. 1. 2016 v podvečer

Vydáno 1. ledna 2016 Památky
Příchod roku 2016 ozáří rakety oficiálních ohňostrojů jen v některých z největších měst České republiky. Patrně nejnákladnější a tradičně největší ohňostroj vypukne v Praze. Hlavní město oslaví příchod Nového roku ohňostrojem po 18. hodině 1. ledna. Jeho tématem je tentokrát Inspirace a odpálen bude z vrchu Vítkova. Ohňostroj představí v šesti obrazech devět sesterských bohyní - múz, neboť právě múzy podle mytologie vyvolávají v lidech různé druhy inspirací.
Letošní ohňostroj bude odpálen 1. ledna 2016 v 18:00 hodin z Vítkova za sochou Jana Žižky. Nejlepší místa pro sledování ohňostroje jsou například park Parukářka, Riegrovy sady nebo prostory bez vysoké zástavby v Karlíně. Vzhledem k místu odpalování bude ale ohňostroj dobře vidět i ze vzdálenějších částí Prahy, jako jsou Letenské sady, Bohnice, Čimice a další lokality.

Pyromuzikální představení se jmenuje Praha Múzami políbená. Jednotlivé obrazy ohňostroje se nazývají podle jmen múz a jsou charakterově přiřazeny k poctě velikána, jehož výročí na nadcházející rok připadá. Celým ohňostrojem je provázána symbolika šestek - začíná v šest hodin večer, potrvá 616 vteřin (což je něco přes deset minut), vyjeví šest obrazů a připomene významné osobnosti, které mají v roce 2016 jubileum. Půjde například o Karla IV., Tycha Brahe nebo Karla Hynka Máchu.

S ohledem na jednotlivé velikány je i vybrán hudební doprovod, který dokreslí celkovou atmosféru. Hudební doprovod bude vzhledem k rozsáhlému počtu míst, ze kterých bude možné ohňostroj sledovat, přenášen prostřednictvím rádia KISS 98 a digitálního vysílání Českého Rozhlasu Regina.

Celkem bude odpáleno 6 293 ran, což je 73% navýšení oproti ohňostroji v roce 2015. Dopravní podnik hl. m. Prahy cca od 17. hodiny až do cca 19. hodiny zkrátí intervaly všech linek metra.
Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody Českých králů – přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě Pražském.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. V Čechách to byla v pořadí čtvrtá kamenná mostní stavba po mostu Juditinu, Roudnickém a Píseckém.

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna - mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m.n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Pražský novoroční ohňostroj 2017

Pražský novoroční ohňostroj 2017

Novoroční ohňostroj v hlavním městě proběhne již tradičně na Nový rok 1. ledna 2017 v 18 hodin. Odpálen bude nově z Letenských sadů - Metronom.