Úvod > Aktuality > Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny
Kultura

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

  • Vydáno17. července 2023
Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od čtvrtka 20. 7. do soboty 22. 7. 2023. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 13 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků.

Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy. Vyvrcholením festivalu bude tradiční sobotní průvod všech souborů Starým Městem .

Festivalu se až do soboty 22. července mohou zúčastnit různé amatérské folklorní soubory, jako jsou pěvecké a taneční skupiny, mažoretky, kostýmované skupiny vojenské historie, pochodující kapely,  Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu. Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. Vystoupení souborů proběhnou na venkovních pódiích v centru Prahy 1 – na Ovocném trhu ve dnech 20., 21. a 22.7. Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem , který začíná v 10 hodin na Staroměstském náměstí.


Alpské rohy, kravské zvonce, tanec s kapesníky a nádherné kroje

alpský rohPražské folklorní dny jsou přístupné pro všechny diváky zdarma. Každé vystoupení bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. Se švýcarskou skupinou Sonneurs do Prahy přijedou hráči na alpský roh a muži s dlouhými pasteveckými biči. Po roce v Praze opět zazní velké kravské zvony. Z německé oblasti Allgäu pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor Akelarre z baskického regionu Francie zatančí lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče či kapesníky. Významná je i letošní účast z Polska. Hosté z různých oblastí Polska zaujmou tanci, které vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách.

Pražská náměstí určitě roztančí slovenský folklórní soubor Sašina Jaklovce, který na festival jezdí pravidelně. Budete mít rovněž neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Klenotem určitě budou bohatě vyšívané kroje souborů z Bulharska. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

Praha přivítá i několik národnostních menšin a etnik, které vás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Soubor Saarer TanzgruppeDunajští Švábové (německy hovořící skupina žijící už po staletí v Maďarsku), nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich temperamentních tancích. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Hora Nes Tziona. K vidění budou i malí tanečníci z Taiwanu a Číny.

Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

18. 7.21. 7.
Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

Další ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě. Festival slibuje pestrou podívanou. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda