Úvod > Aktuality > Poznejte jedinečný umělecký styl barokních vojenských pevností
Památky

Poznejte jedinečný umělecký styl barokních vojenských pevností

  • Vydáno23. září 2020
Není baroko jako baroko; znáte hrady a zámky, oslnivé paláce a nádherné zahrady, ale do mozaiky barokních památek patří i pevnosti. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlety do pevnostních měst Terezína a Josefova, do Olomouce, do Chebu, na pražský Vyšehrad a na brněnský Špilberk.

Pevnost Terezín se těší na Josefínské slavnosti

Zemi k obraně, matce ke cti – to byla jedna z myšlenek, která vedla císaře Josefa II. ke stavbě dvou pevnostních měst. Josefov připomíná samotného zakladatele, Terezín nese jméno jeho matky, císařovny Marie Terezie. Pevnostní město s rozsáhlým a ve velké míře zachovalým bastionovým opevněním mělo sloužit jako obranný štít proti výpadům Pruského království. Na konci 18. století se navíc jednalo o jeden z nejdokonalejších výtvorů pevnostního stavitelství s řadou rozmanitých obranných prvků.

Události druhé světové války, kdy se Terezín proměnil v židovské ghetto a věznici gestapa, daly městu pověst světoznámého symbolu utrpení, ale původní účel byl docela jiný.

Přijeďte se sem podívat, dovolí-li korona, třeba 9. až 10. října na Josefínské slavnosti. To se bude oslavovat 240. výročí založení Terezína. Jedná se o největší historické slavnosti 18. století v Čechách. Hlavní program začíná v sobotu 9. října v 10 hodin otevřením tržiště a pouťových atrakcí, odpoledne ve 14 hodin projde městem slavnostní průvod a po něm vás čekají dvě bitevní ukázky. V 15 hodin se bude dobývat pevnost a v 19.30 začne noční útok, zakončený velkolepým ohňostrojem. Vše se bude odehrávat v objektu Retranchementu 5 na třídě Dukelských hrdinů, kde rovněž sídlí Muzeum města Terezína a začínají prohlídky podzemních chodeb.

S dobou vzniku pevnosti vás seznámí expozice Kasárna aneb zažij 18. století, novější historii, kdy se pro Židy z celé Evropy město stalo přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů, připomíná kostel Vzkříšení Páně v centru města či Památník Terezín a jeho jednotlivé části, například Muzeum ghetta v bývalé terezínské škole, Magdeburská kasárna, židovský hřbitov s krematoriem a Malá pevnost, která sloužila jako věznice pražského gestapa.
 

Pevnost Josefov zve v říjnu na poslední prohlídky

Barokní pevnostní město Josefov vzniklo ve stejné době jako Terezín na návrší u soutoku tří řek, Labe, Metuje a Úpy. Vojsku však sloužilo mnohem déle než Terezín a armáda je vyklidila až po sametové revoluci. Také tady můžete navštívit atraktivní podzemí, ale jeden a půl kilometru dlouhé chodby jsou pouhým zlomkem z celého složitého systému, v podzemí byste mohli nachodit přibližně čtyřicet kilometrů.

Zatímco v Terezíně jsou chodby přístupné nepřetržitě po celý rok, Josefov své podzemí na zimu zavírá; na slavnostní zakončení sezony 2020 se můžete přijet podívat v sobotu 31. října. Znovu se sem kromě mimořádných akcí budete moci vypravit až v dubnu 2021.
 

V pevnostech se nikdy nebojovalo

pevnost JosefovPřestože Terezín i Josefov vyrostly v místech, jimiž předtím nepřátelské armády procházely, ani jedna pevnost se nikdy se nemusela bránit obléhání.

Z vojenského hlediska tak obě stavby představovaly debakl a vyhozené peníze, pro nás, běžné turisty, je to ale vzácná výhoda. Jistě, některé části jsou poškozené, jiné úplně zmizely, ale přesto v Terezíně i v Josefově dodnes můžete vidět nejenom množství zachovalých objektů a souvislých úseků opevnění, ale dokonce se dá nahlédnout i do atraktivních podzemních prostor.
 

Vyšehrad se sálem Gorlice a Martinskými kasematy

VyšehradJosefovem ale přehlídka barokních pevností nekončí. Patří mezi ně i Vyšehrad v Praze, bájné místo ze starých pověstí českých, které se v barokní pevnost s vojenskou posádkou proměňovalo od poloviny 17. století. Dnes Vyšehrad až na pár drobností – například již neexistující vyhořelé zbrojnice v parku s Myslbekovými sochami – poznáte tak, jak jej vojenská posádka roku 1911 opustila.

K celoročním prohlídkám lákají kasematy, skryté v masivních hradbách z červených neomítnutých cihel, podzemní sál Gorlice, kostel sv. Petra a Pavla i vyšehradský hřbitov, kde nalezlo místo posledního odpočinku téměř 600 osobností kultury a vzdělanosti. Martinské kasematy jsou také přístupné s komentovanými prohlídkami, a to každý 2. a 4. víkend v měsíci, vždy v 11 a 14 hodin. Sraz na prohlídku je v Informačním centru Špička.
 

Slavné kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy ŠpilberkChcete poznat strohé vojenské baroko? Pak vzhůru na hrad ŠpilberkBrně a do zdejších slavných kasemat! V roce 1742 je dal postavit plukovník Rochepin. A kde se vlastně vzalo slovo kasematy? V 17. a 18. století se takto nazývaly všechny klenuté prostory vybudované v tělese valového opevnění, jejichž účelem bylo poskytnout úkryt vojenské posádce i vojenskému materiálu v případě dělostřeleckého bombardování. Kasematy byly vestavěny do postranních hradních příkopů, severního a jižního. Šlo o dvoupatrové, z cihel postavené klenuté chodby. Uprostřed chodby v jižním patře kasemat byly vestavěny čtyři pece, ve kterých bylo možné napéct chléb až pro pět tisíc osob.

Špilberk kasematyV roce 1783 rozhodl císař Josef II. v rámci reforem rakouského soudnictví a vězeňství o jejich zcela novém poslání. Část špilberské pevnosti byla určena na vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince v monarchii. Na hromadné vězeňské cely bylo přebudováno nejprve horní patro severních kasemat, na podzim roku 1784 pak z císařova příkazu byly v jejich dolním patře i v jižních kasematech zřízeny dřevěné kobky, do nichž byli jednotlivě přikováni trestanci, odsouzení k doživotnímu vězení.

kasematy historické fotoProslulé kasematy na Špilberku jsou lidem otevřené už 140 let. Historicky první návštěvníci do nich vešli v srpnu 1880. Muzeum města Brna nyní toto důležité výročí připomíná menší výstavou přímo v severní části kasemat. Panely s dobovými fotografiemi a informacemi o tehdejších prohlídkách si lidé prohlédnou v rámci běžných prohlídek. Výstava „140 let od zpřístupnění kasemat veřejnosti“ bude k vidění až do konce roku 2020.
 

Barokní kasematy v Chebu

chebská kasemataBarokní kasematy najdete také na Chebském hraděChebu. Město se začalo v pohraniční pevnost měnit rozhodnutím císaře Ferdinanda III. již roku 1652, kdy měla statut pevnostního města v celém Českém království pouze Praha. Původní středověký hrad se proměnil v barokní pevnostní citadelu s typickým červeným cihlovým zdivem, použitým právě na stavbu kasemat a obvodového pláště hradu.

Kasematy se primárně se dělily na bojové, jež sloužila k umístění dělostřelecké nebo pěchotní výzbroje a byla za tímto účelem opatřena střílnami a dalším speciálním vybavením, např. odvodem kouře a jedovatých spalin vznikajících při použití černého střelného prachu. Dále pak kasematy skladové, která byla využívána k uložení zásob potravin, střeliva i dalšího vojenského materiálu a konečně ubytovací kasemata, jež poskytovala bezpečný úkryt a ubytování osádce v případě nepřátelského ostřelování pevnosti. Na Chebském hradě se nacházejí kasemata skladová a ubytovací. Z obou stran obklopují vstupní barokní portál a do výše prvního podlaží též Černou věž.

V západních kasematech si můžete prohlédnout expozici práva útrpného a trestu smrti a hradní zbrojnici s unikátní kolekcí chladných i palných zbraní. Otevřeno je tu celý rok,
 

Olomouc a její opevnění

Zatímco ze středověkého opevnění města Olomouce zbylo pramálo – například v Bezručových sadech je k vidění jedna z vstupních bran do města zvaná Židovská – docela jiné je to s barokním opevněním. Po třicetileté válce byla Olomouc vyhlášena pevnostním městem a v polovině 18. století ji obkroužil límec takzvaných tereziánských hradeb.

Při prohlídce města tak můžete vidět třeba Terezskou bránu, jejíž architektura nese rysy antického triumfálního oblouku a která se jako jediná z pevnostních bran dochovala na svém původním místě, Korunní pevnůstku s barokní prachárnou nebo monumentální Tereziánskou zbrojnici. Bastionovou pevnost o sto let později doplnil věnec předsunutých tvrzí – fortů. Pro milovníky vojenské architektury je Olomouc ojedinělým příkladem fortového způsobu opevňování; navštívit můžete například fort Radíkov, fort č. XIII v Nové Ulici a fort č. XVII v Křelově.
Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Pevnost Josefov – Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII.

V Křelově si můžete prohlédnout Muzeum olomouckého opevnění na Fortu XVII., které nabízí prohlídku jednoho ze čtyř Fortů habsburské pevnosti z 2. pol. 19. století. Prostory areálu Fortu XVII. a hostince Citadela je možné využít pro pořádání kulturních, firemních akcí či svateb nebo teambuldingů.

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy na Špilberku v Brně

Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti – přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské olomoucké pevnosti

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který zde vznikal od konce 18. století. Tvořilo ho na dvacet pevnůstek a dalších vojenských objektů, které nyní propojuje třicetikilometrová naučná stezka přístupná pěším turistům i cyklistům.

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Fortová pevnost č. XIII Nová Ulice v Olomouci

Lagerfort z let 1850-1854 v Nové Ulici je velmi zachovalý, v průběhu desetiletí přišel pouze o obě kočičí uši, všechny ostatní části fortu jsou ve velmi dobrém stavu. Během druhé světové války byla ve fortu umístěna jednotka Hitlerjugend.

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium soch Matyáše Bernarda Brauna v Josefově

Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Lapidárium bývalo součástí hlavní prohlídkové trasy, avšak nyní je již přístupné samostatně.

Další aktuality

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda

Do Adršpašských skal se od dubna vydejte vždy s on-line rezervací

Adršpašské skály čeká čtvrtá sezóna s rezervačním systémem. Jestliže se do skalního města chystáte, je nejlepším řešením nákup vstupenky a místa k zaparkování online. Rezervační systém, který ve skalách platí, zaručuje v národní přírodní rezervaci omezený počet zájemců, který nezatěžuje přírodu. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami máte zkrátka jistotu, že své výletní plány nebudete muset na poslední chvíli měnit.
Královéhradecký kraj | Příroda