Úvod > Aktuality > Turistickou sezonu v Kroměříži zahájí Poutní dny

Turistickou sezonu v Kroměříži zahájí Poutní dny

Vydáno 3. dubna 2017 Památky
V pátek 7. a v sobotu 8. dubna 2017 se v Kroměříži uskuteční 7. ročník celostátního miniveletrhu poutních míst Poutní dny, které již tradičně zahajují turistickou sezónu v Kroměříži. Jde o souhrn několika akcí, které probíhají vždy v rámci Bolestného pátku (před Květnou nedělí), kdy se v Kroměříži koná tradiční pouť. V Arcibiskupském zámku můžete během Poutních dnů po předložení obrázku Sedmibolestné Panny Marie využít slevy 50 % ze vstupného na okruh Via Unesco. Letos bude v rámci této akce oficiálně otevřena výstava Pod kůží Marsya.
Zámek KroměřížPoutní slavnost k Panně Marii Sedmibolestné se koná v kroměřížském chrámu sv. Mořice. Hlavní mše bude v pátek v 9.30 celebrována Mons. Janem Graubnerem.

Letos bude v rámci Poutních dnů oficiálně otevřena výstava Pod kůží Marsya. Restaurátor a malíř František Sysel (1927 – 2013). Stane se tak v pátek 7. 4. v 9 hodin dopoledne. Výstava se koná při příležitosti umělcových nedožitých 90. narozenin a představí nejen jeho restaurátorskou činnost, ale i volnou tvorbu. Výstava bude prezentována v prostorách návštěvnického centra Arcibiskupského zámku (volná tvorba) a v zámecké obrazárně (restaurování), přístupná bude od 7. 4. do 8. 6. 2017 dle otevírací doby zámku.

Květná zahradaZároveň s výstavou Františka Sysla se v tento ten otevře i nový Kabinet kresby, který návštěvníkům nabídne výjimečný soubor kreseb starých mistrů ze sbírek Arcibiskupství olomouckého. Kabinet kresby je součástí stálé expozice zámecké obrazárny.

Také Květná zahrada si pro letošní sezónu připravila novinku – mobilního průvodce Osmero cest do Libosadu. Díky této aplikaci, kterou si návštěvníci zdarma stáhnou do svého mobilního telefonu či tabletu si mohou užít individuální procházku zahradou. Projekt dostal symbolický název „Osmero cest do Libosadu“, podle osmi cest vedoucích k srdci zahrady, Rotundě. Aplikace bude kompatibilní s operačními systémy IOS a Android.
 

Po trase Via UNESCO se poloviční slevou

Libosad

V rámci akce Poutní dny platí sleva na trasu Via UNESCO – 50 % z plného vstupného (tj. 95 Kč) po předložení obrázku Sedmibolestné Panny Marie na pokladně v Květné zahradě a v Arcibiskupském zámku, sleva platí od 7. do 9. 4. 2017 a vztahuje se na všechny trasy obsažené ve Via Unesco. V tomto termínu je zámek otvřen od 9 do 16 hodin, vstupenka na trasu Via

Unesco platí 3 po sobě jdoucí dny a lze ji zakoupit na pokladně Arcibiskupského zámku i Květné zahrady v Kroměříži.

Po oba dny konání se naskytne příležitost prohlídky arcibiskupských sklepů přístupných ze zámku. Součástí programu bude také poutní jarmark lidových řemesel pořádaný na Sněmovním náměstí před Arcibiskupským gymnáziem, kde budou moci nejen poutníci načerpat velikonoční inspiraci a občerstvit se teplými i studenými nápoji a výtečnými regionálními specialitami.
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Gotický kostel sv. Mořice v Kroměříži

Gotický kostel sv. Mořice v Kroměříži

Kostel svatého Mořice v Kroměříži je jedna z největších gotických staveb České republiky. Kostel je sídlem kolegiátní kapituly u sv. Mořice v Kroměříži. Ze severu k němu přiléhá komplex Arcibiskupského gymnázia napojený Mlýnskou branou na Arcibiskupský zámek.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Další aktuality