Úvod > Aktuality > Turistickou sezonu v Kroměříži zahájí Poutní dny

Turistickou sezonu v Kroměříži zahájí Poutní dny

Vydáno 14. března 2016 Kultura
V pátek 18. a v sobotu 19. března 2016 se v Kroměříži uskuteční 6. ročník celostátního miniveletrhu poutních míst Poutní dny, které již tradičně zahajují turistickou sezónu v Kroměříži. Během pátku a soboty obyvatelům a návštěvníkům Kroměříže nabídnou jarmark na náměstí, poutní slavnost v chrámu sv. Mořice nebo výstavu Turínského plátna.
Poutní slavnost k Panně Marii Sedmibolestné se koná v kroměřížském chrámu sv. Mořice. Hlavní mše bude v pátek v 9.30 celebrována Mons. Janem Graubnerem. Následovat bude slavnostní zahájení miniveletrhu a vernisáž výstavy kopie Turínského plátna v návštěvnickém centru Arcibiskupského zámku.

O Poutních dnech se můžete těšit na prezentace poutních míst z České i Slovenské republiky nebo na veřejnou ochutnávku mešních vín ročníku 2015 v arcibiskupských sklepech.

Arcibiskupské sklepyNa páteční odpoledne je připraveno pásmo přednášek na téma Zapomenuté příběhy, připomínající 100. výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu, jedné z nejvýznamnějších osobností německy psané literatury 19. století, která se narodila v moravských Zdislavicích. Pásmo přednášek připomene její příběh i další osudy lidí, na které se nesmí zapomenout. Všichni návštěvníci Poutních dnů mohou využít zvýhodněné ceny prohlídkového okruhu Via UNESCO (70 Kč namísto obvyklých 180 Kč) zahrnující prohlídku reprezentačních sálů Arcibiskupského zámku, zámecké věže a Květné zahrady včetně výstavy Kamélie v čajové zahradě.
 
Po oba dny konání se naskytne příležitost prohlídky arcibiskupských sklepů přístupných ze zámku a degustace mešních vín ročníku 2015 s živou muzikou a občerstvením. Součástí programu bude také poutní jarmark lidových řemesel pořádaný na Sněmovním náměstí před Arcibiskupským gymnáziem, kde budou moci nejen poutníci načerpat velikonoční inspiraci a občerstvit se teplými i studenými nápoji a výtečnými regionálními specialitami.
Gotický kostel sv. Mořice v Kroměříži

Gotický kostel sv. Mořice v Kroměříži

Kostel svatého Mořice v Kroměříži je jedna z největších gotických staveb České republiky. Kostel je sídlem kolegiátní kapituly u sv. Mořice v Kroměříži. Ze severu k němu přiléhá komplex Arcibiskupského gymnázia napojený Mlýnskou branou na Arcibiskupský zámek.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž - skvělé mešní víno

Arcibiskupské zámecké vinné sklepy v Kroměříži se nacházejí v hloubce 6,5 m. Sklepy, v nichž jsou k vidění nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, jsou otevřeny pro veřejnost. Můžete si je prohlédnout sami anebo v rámci komentované prohlídky s průvodcem a s ochutnávkou.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Poutní dny v Kroměříži

Poutní dny v Kroměříži

Turistickou sezónu na kroměřížském zámku zahájí „Poutní dny“. VII. ročník celostátního miniveletrhu poutních míst prezentuje nejen samotné poutní lokality, CK zaměřené na církevní cestovní ruch, ale i organizátory poutí, farnosti a křesťanské spolky a sdružení.