Úvod > Aktuality > Slavnostním výlovem roku 2019 bude výlov rybníka Rožmberk
Příroda

Slavnostním výlovem roku 2019 bude výlov rybníka Rožmberk

  • Vydáno6. října 2019
Tradice výlovů jihočeských rybníků je dlouholetá a sahá až do 16. století, kdy byly Jakubem Krčínem z Jelčan stavěny největší rybníky na Třeboňsku. Slavnostní výlov největšího českého rybníka Rožmberka bude probíhat ve dnech 11. – 13. října 2019. Pod hrází rybníka Rožmberk bude připraveno zázemí pro dětské návštěvníky v podobě dětského koutku, možnost chytání ryb na sádkách, ukázky rybářského nářadí a rybářské techniky na sádkách. Návštěvníci také mohou zhlédnout malé muzeum rybářství.

Od pátku 11. října do neděle 13. října 2019 ožije nejznámější jihočeská hráz rybníka Rožmberk slavnostním výlovem. Návštěvníci zde mohou spatřit nejen tradiční rybářské řemeslo, ale také ochutnat rybí speciality ze široké gastronomické nabídky. Kromě rybí polévky, filetů z ryb, kapřích hranolek, mohou návštěvníci ochutnat také řízky třeboňských baštýřek a Jihočeské Jerky ze sušeného rybího masa.

Rybník Rožmberk, jehož stavba završila zlatý rybníkářský věk českých zemí na konci 16. století, leží severně od Třeboně. Říká se mu jihočeské moře a jde vlastně o přehradu na řece Lužnici, jejíž původní přirozený tok za hlavní výpustí rybníka pokračuje krajinou plnou rybníků k Veselí nad Lužnicí.
 

Výlov Rožmberku a dalších rybníků na Třeboňsku

Stejně jako v minulých letech budou podzimní výlovy rybníků společnosti Rybářství Třeboň zahájeny již zmíněným slavnostním výlovem rybníka Rožmberk, ale na práci rybářů a ochutnávku čerstvých rybích specialit přímo u hráze se můžete se zblízka podívat i při dalších výlovech třeboňských rybníků. Rožmberkem slavnosti třeboňských rybářů teprve začínají, naplánovány jsou již i další výlovy. Akce zažínají vždy od 7 hodin ráno. Třeboňští rybáři upozorňují návštěvníky, že z technických důvodů může dojít ke změně plánovaného výlovu nebo zkrácení doby výlovu rybníka. Případné informace o dalších změnách získáte na telefonu 384 701 510. Nezapomeňte si k výlovům vzít teplé oblečené a nepromokavou obuv!
 

Po stopách třeboňských mistrů rybníkářů a pytláků

S osudy zakladatele Rožmberku, legendárního regenta a rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, s životy a díly jeho předchůdců i následovníků se seznámíte na několika místech. Jedním z nich je například Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí Třeboni, obzory vám rozšíří také Dům přírody Třeboňska v jednom z křídel třeboňského zámku. Při výlovu a toulkách po hrázi Rožmberku si prohlédněte také zajímavosti přímo na březích rybníka. K nim patří Rožmberská bašta, patrová zděná stavba s dosud dochovanou renesanční sgrafitovou omítkou, která sloužila pro ubytování správce rybníka a je jedinou renesanční stavbou tohoto typu v Česku. Dalším zajímavým místem je výpust zvaná Samice, v minulosti používaná při výlovu rybníka. Poznáte ji snadno, poblíž stojí kamenný pomníček s křížem, na jehož podstavci jsou vyryté tři do sebe zakleslé ryby. Nápis připomíná událost z roku 1846, kdy se v těchto místech prý porvali strážci rybníka a pytláci, přičemž jeden ze zlodějů při šarvátce zahynul. Selhalo mu srdce, ale přesto lidé za jeho smrt vinili strážce Rožmberku.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje od října do listopadu z 250 rybníků vylovit na 2 500 tun ryb, především kaprů. Na tuzemské produkci ryb se podílí zhruba 15 %. Roční produkce ryb činí asi 3 200 tun, z toho je 90 % kapra a zbytek tvoří lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun.

Výlovy rybníků začínají zpravidla kolem 7 hodiny ranní, návštěvníkům výlovů doporučujeme teplé oblečení a obutí do mokra. Během sledování vybraných výlovů můžete třeba i přímo na hrázi ochutnat tradiční rybí produkty nebo si zakoupit rybu s sebou domů.
 

Kam se ještě můžete vypravit na říjnové výlovy?

Prodej živých i uzených ryb, občerstvení a zábavu pro děti nabízejí i další místa. Například rybáři z Mariánských Lázní letos zvou na výlov rybníka Regent u Chodové Plané, a to 7. a 8. listopadu. Už 26. října můžete být svědky výlovu rybníka Betlém u Teplé. Začíná se vždy ráno v 8.30. Na hrázi těchto rybníků bude zajištěn prodej živých a uzených ryb včetně občerstvení.

sobotu a v neděli 19. a 20. října pořádají rybáři z Tovačova výlov Hradeckého rybníka, v sobotu 26. října zavítejte na výlov Stěpnického rybníka v Telči. Od 8 hodin ráno se tu budou prodávat živé ryby mnoha druhů s možností jejich opracování a naporcování, ochutnáte i na místě připravené smažené a uzené ryby či rybí polévku, chybět nebude ani pivo, limonády, svařené víno a grog.

Mezi oblíbené akce v Moravském krasu patří výlov rybníka Olšovce u Jedovnice, který se letos koná o víkendu 19. a 20. října. Jako každý rok si budete moci koupit nejenom tradiční Jedovnické kapry, ale také amury, tolstolobiky, plotice, štiky nebo candáty. Zakoupenou rybu vám rybáři přímo na hrázi odborně zpracují, kromě zajímavé podívané si užijete i jarmark řemesel a regionálních produktů, nechybí ani atrakce pro děti. Organizátoři však doporučují vyhnout se dopravní špičce, která každoročně nastává v sobotu před obědem; přijeďte raději brzy ráno anebo až odpoledne, ryb bude určitě dost.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Rybí jarmark v Chrudimi

12. 10.
Rybí jarmark v Chrudimi

Na konci října, v období výlovů českých rybníků, se na chrudimském Resselově náměstí uskuteční další ročník oblíbeného rybího jarmarku.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty