Úvod > Aktuality > Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?

Podzim na kolejích: kam se můžete v září a říjnu vypravit na výlet vlakem?

Vydáno 14. září 2017 Zážitky
Na podzim nastává čas zahnat lokomotivy do depa a uložit je k zimnímu spánku. Samozřejmě nemyslíme osobáky a rychlíky Českých drah a dalších dopravních společností, které jezdí celý rok, ale sezona končí pro výletní vlaky, muzejní vláčky a další mimořádné jízdy. Kde se v nejbližší době budou loučit s rokem 2017?
Tak například na naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně, kde sice vlaky jezdí celý rok, ale historické lokomotivy Bobinka a Elinka se letos naposled projedou o víkendu 16. a 17. září – pokud se chystáte vyrazit na festival Táborská setkání, je to tip na zpestření programu, jízda jedním směrem trvá zhruba čtyřicet minut.
 

Vlakem z léta do podzimu

sobotu 16. září se s létem loučí také Mladějovská průmyslová dráha. Muzeum sice bude otevřeno denně mimo pondělí do konce září, ale poslední letošní výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce se odehrají právě v polovině září. V sobotu 16. září také vyrazí poslední vlak letošního léta po úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy a zpět.

Léto letos končí a podzim začíná 22. září, a přesně o den později se bude v Zastávce u Rosic slavit Hornický den. Kromě farmářského a řemeslného trhu se můžete těšit na zabijačku, atrakce pro děti a také jízdy parním vlakem v Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově. Vlaky jezdí do Babic u Rosic, případně k odbočce k bývalému dolu Ferdinand a zpět.

Také ozubnicová železnice jezdí celoročně a v zimě pilně vozí lyžaře, ale v sobotu 23. září se tu budou Bramborovým ukončením sezony na Zubačce loučit s létem 2017. Motorová ozubnicová lokomotiva T426.0 a motorový vůz M240.056 budou vozit zvláštní vlaky z Tanvaldu do Harrachova a zpět. Hlavní program se chystá kolem nádraží v Kořenově, kde jsou nachystané bramborové placky a další občerstvení, děti se mohou projet malým důlním vláčkem a z Kořenova bude na Jizerku a do Příchovic jezdit historický autobus.

Neděle 24. září bude posledním dnem, kdy se letos mezi Pečkami, Kouřimí, Zásmuky a Bečváry rozjede Podlipanský motoráček.
 

Říjen na kolejích                         

Během podzimu se můžete několikrát svézt s Kolínskou řepařskou drážkou krajinou severně od Kolína. Jezdí o víkendech a svátcích, vlaky tahají dieselové nebo parní lokomotivy. Víkendy v září obsluhuje dieselová lokomotiva kromě soboty a neděle 23. a 24. září na Řepánkovy slavnosti, kdy jezdí pára. Řepařská drážka jezdí ještě 7. a 8. října a 14. a 15. října v dieselovém režimu, aby se pak s výjimkou Čertovských jízd na začátku prosince a Silvestrovských a Novoročních jízd uložila k zimnímu spánku.

Na konci října také skončí letošní provoz motoráčků severozápadních Čech. Využijte začátek podzimu k posledním víkendovým výletům Kamenickým motoráčkemČeské Kamenice do Kamenického Šenova, anebo Podřipským motoráčkem, který jezdí z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené-Lázně a Budyni nad Ohří až do Libochovic. Do konce října jezdí také Zubrnický motoráček z Ústí nad Labem do Velkého Března a dál do skanzenu Zubrnice, Doupovská dráhaKadaně do Podbořan, Švestková dráhaLovosic do Mostu i cyklovlak Brtnický expres, který o víkendech vozí turisty z Děčína přes Krásnou Lípu do Mikulášovic.
 

Kde si prohlédnete lokomotivy letos naposled?

  • Co byste řekli výletu do Chomutova? Do letošního roku byl železniční depozitář Národního technického muzea vedle místního depa Českých drah přístupný jen dvakrát do roka, letos si ale můžete několik desítek historických lokomotiv a dalších kolejových vozidel prohlížet až do konce září, a to od čtvrtka do neděle od 10 do 17 hodin.
  • Až do konce října se můžete o víkendech vypravit do Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka; v provozu samozřejmě bude i malá muzejní úzkokolejka.
  • Pro parní lokomotivu U57.001 (1932 JŽ) alias Malého štokra na úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy a zpět nebude poslední jízdou letošního roku výlet v polovině září; vypravit se sem můžete ještě v sobotu 11. listopadu. V sobotu 2. prosince vás zveme na jízdu speciálním Mikulášským vlakem, v jehož čele pojede parní lokomotiva U46.002 Rešica.
Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

Bramborové ukončení sezóny na Zubačce

Železniční společnost Tanvald připravuje i v roce 2018 nostalgické jízdy na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova. Těšit se můžete zvláštní ozubnicové vlaky, parní vlaky, železniční modely nebo borůvkové či bramborové hody.

S párou za čokoládou po úzkokolejce

S párou za čokoládou po úzkokolejce

Tématická jízda pod názvem S párou za čokoládou ukončí parní sezonu na vysočinské úzkokolejce. Dne 28. září vyjede parní vlak, který bude co do ujeté vzdálenosti i doby jízdy největší parní jízdou, jakou můžete v roce 2018 na úzkokolejné železnici vůbec zažít.

Legiovlak 2018

Legiovlak 2018

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Šenovská lokálka - pravidelná víkendová linka Šenovka

Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od dubna do října 2018.

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

V sobotu 4. srpna se můžete svézt parním expresem taženým lokomotivou Šlechtičnou z nádraží Praha-Smíchov na hrad Křivoklát. Vlak pokračuje z Křivoklátu do Rakovníka a Lužné.

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy na mladějovské úzkokolejce

Výletní jízdy parními vlaky v roce 2018.

Cyklohráčkem do Železničního muzea Zlonice

Cyklohráčkem do Železničního muzea Zlonice

Cyklohráček, rodinný výletní vlak upravený na pojízdné hřiště pro děti. Jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného, ale v sobotu 30.6. vás doveze až do železničního muzea ve Zlonicích. Vyražte s dětmi a nebo s jízdním kolem na velmi neobvyklý výlet a poznejte železnici z úplně jiného úhlu pohledu!