Úvod > Aktuality > Plzeň láká na výstavu 100py: Sto let republiky očima pěti generací
Kultura

Plzeň láká na výstavu 100py: Sto let republiky očima pěti generací

  • Vydáno24. května 2018
Plzeňské oslavy 100. výročí vzniku republiky patří k jedněm z největších v Česku. Jednou z hlavních akcí programu je zážitková, interaktivní výstava 100py: Sto let očima pěti generací, která je k vidění v kreativní zóně DEPO2015 od 18. května do 31. října. Výstava to není jen tak ledajaká. Přeci jen vměstnat sto let a miliony životů na jedno místo je poměrně obtížné. Ale určitě vás bude bavit a my víme proč.
Výstava StopyNa příběhu pěti generací jedné plzeňské rodiny a na pozadí velkých historických mezníků a událostí přiblíží interaktivní výstava 100PY životní styl nejen obyvatel Plzně a Plzeňského kraje.

Pokud se vydáte do plzeňského DEPO2015, nečeká vás na místě jenom jedna výstava, ale vlastně hned tři. První – historická ve stručnosti představuje ústřední události a zlomové historické momenty. Druhá – zážitková nabídne osobní příběhy několika generací fiktivní rodiny Němcových, jejichž prostřednictvím prožijete nejen všední starosti, ale především osobní dilemata na pozadí historických událostí. Ve třetí části výstavy umístěné na nádvoří DEPO2015 se sešli němí svědci své doby. K vidění jsou zde sochy a další artefakty, které v průběhu posledních sto let v Plzni krášlily či hyzdily veřejný prostor. Po letech zapomnění na zarostlé louce tak bude vystavena plastika Návrat astronauta, sousoší Racci, znak Škodovky či busta Lenina.

Výstava 100pyVýstavou vás provede plzeňský oblíbenec Vašek Neužil, kterého znáte ze seriálů Svět pod hlavou nebo Dabbing Street. Z Plzně pochází a tak není náhodou, že právě on se ujal role jakéhosi virtuálního průvodce, který návštěvníky provádí celou expozicí. Nejen, že prostřednictvím videí uvádí jednotlivé zážitkové části výstavy, zároveň návštěvníkům klade záludné otázky týkající se zlomových období. Nemusíte se bát. Nebude vás zkoušet z historických faktů. Spíš se vás prostě a jednoduše zeptá, jak byste se ve zlomových okamžicích, kdy se láme charakter, zachovali vy? Vstoupit do strany nebo ne? Emigrovat nebo ne?
 

Užijte si cestování v čase

Výstava 100pyExpozice znázorňuje století v pěti obdobích – od přerodu První republiky v Protektorát, přes zlom z poválečné euforie do komunistické totality, zánik energie Pražského jara a přechod v normalizaci, letargii konce 80. let v konfrontaci s překotnými změnami v 90. letech až po aktuální období, kdy Česká republika hledá sílu pro své evropské cítění v konfrontaci s nacionálními tendencemi.

Kromě fotek a dobových záběrů výstava nabízí také dobový nábytek, hračky, oblečení a další věci každodenní potřeby. S rodinou Němcových se podíváte na pět odlišných míst. V období první republiky to bude stylová kavárna hotelu Continental, po skončení války a na přelomu 50. let škodovácká dílna. Koncem šedesátých let se další část rodinné ságy Němcových odehraje v originální bytovkové koupelně na slovanském sídlišti. Období revoluce vás zavede do plechové garáže, kde jsou všechny podstatné události spjaté s vůní benzínu. Na konci vás samozřejmě čeká návrat do současnosti. Jedním z originálních exponátů jsou také originální loutky Spejbla a Hurvínka z představení Spejbl na Venuši.

Výstava 100pyZa tak dlouhou dobu, jako je sto let, napsalo svůj příběh nejen několik generací fiktivní rodiny Němcových, ale také statisíce reálných lidí. Některým se dařilo méně jiným víc. Na nechybít ani kolekce cenných artefaktů, které zapůjčily slavné plzeňské osobnosti. K vidění tak budou například zlatá olympijská medaile Martina Straky, puška Kateřiny Emmons, kopačky Pavla Horvátha i vítězná korunka miss Lucie Křížkové.
 

Děti rozhodně mají, kde si hrát

Výstava 100py Spejbl a HurvínekVýstava láká především na zážitky, a tak je většina exponátů volně přístupná. Můžete si je moci osahat, prošmejdit šuplíky a tak… Speciálně pro děti jsou na místě připravené dvě hravé expozice. V první z nich si budou moci vyzkoušet dobrodružný útěk přes hranice. Druhá je prostřednictvím digitální hry vtáhne do světa propagandy a fake news. Jejich úkolem bude je odlišit od reality. Mladší děti jistě ocení autentické retro hřiště na nádvoří depa.  

Vstupné na výstavu stojí 80 korun pro dospělé a 50 korun pro děti. Za rodinu zaplatíte 200 korun. Podle organizátorů je na prohlídky výstavy dobré si vyčlenit hodinku a půl. Úvodní projekce začíná vždy po patnácti minutách. DEPO2015 je otevřeno každý den od 11 do 19 hodin.
Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura