Úvod > Aktuality > Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!
Památky

Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!

  • Vydáno3. listopadu 2023
Sezóna hradů a zámků ještě neskončila. Navíc řadu míst můžete spatřit netradičně při výjimečných akcích, které během listopadu probíhají. Vybírat lze například z předvánočních trhů, speciálních prohlídek anebo zimních prohlídkových tras. Vydejte se třeba do Kuksu anebo na zámky Loučeň, Kynžvart, Valeč, Sychrov nebo na hrad Bouzov! Komentované prohlídky letos poprvé v historii nabízí i zámek Lány.

Loučeň: Příběh vánočního stromečku

zámek loučeňJiž pošesté budou zámecké komnaty na Loučeni od 17. listopadu 2023 do 21. ledna 2024 vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků – bude se jim věnovat speciální trasa nazvaná Příběh vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě na vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem. Letošní vánoční stromečková prohlídka má podtitul Abeceda Vánoc. Připraveny budou tematické stromečky doslova od A do Z. 

Příběh vánočního stromečku loučeňJe mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Na unikátní mapě dárkonošů vám zámečtí průvodci ukáží, kdo naděluje dárky v cizině. Nazdobit si můžete i vlastní ozdobu. Každý den v 17:00 proběhne také nezapomenutelná světelně-hudební show. Jednotné vstupné bude za 300 Kč na osobu o víkendech, svátcích a prázdninách, o všedních dnech 260 Kč a mimo prohlídky "Příběh vánočního stromečku" obsahuje také vstupné do parku s labyrinty.


Zimní prohlídky zámku Valeč

Od 3. listopadu 2023 až do 29. února 2024 je možné navštívit v rámci zimních prohlídek barokní zámek Valeč. Zde máte jedinečnou možnost prohlédnout si interiéry ještě v surové podobě před dokončením celkové obnovy. Můžete tak vidět množství architektonických detailů, které budou po opravě skryty. K vidění je také stálá audiovizuální expozice pozdně gotických fresek ze zaniklého doupovského hřbitovního kostela sv. Wolfganga. Součástí prohlídky jsou i aktuální výstavy FiguramaValeč a český barok očima současných evropských umělců a Hory oheň plivající. V pátek a sobotu je otevřeno až do 23:00 a přidaným zážitkem k nočním prohlídkám jsou zapůjčené lucerny. Spolu se vstupenkou za 140 Kč si můžete zapůjčit i průvodcovský text a procházet si sami zámek libovolně dlouho.
 

Listopad na Kuksu

KuksHlavní sezóna na Kuksu už sice skončila, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse. O listopadových víkendech jste zváni na komentované prohlídky interiérů a strávit čas můžete také ve zdejším bylinkářství. Obchůdek se sušenými bylinkami, domácími sirupy, mošty, medovinou, výrobky z rakytníku a dalším ryze přírodním zbožím, naleznete na nádvoří hospitálu. Návštěvu hospitálu můžete případně spojit i s Vánočními trhy v Kuksu o víkendech 18. – 19. a 25. – 26. listopadu. V obci si projdete stánky s řemeslnými výrobky, keramikou, medovinou, regionálními potravinami, zbožím s vánoční tématikou.
 

Interiéry zámku Kynžvart

Zimní prohlídky zámku KynžvartZámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky zámeckých interiérů Metternichů i slavného Kabinetu kuriozit. Během listopadu je otevřeno vždy v úterý a čtvrtek od 12:45 do 15:00 hodin, kdy na vás čekají zimní prohlídky oběma okruhy. Na prohlídce skvostných zámeckých interiérů a knížecích salónů rodiny Metternichů spatříte celou řadu nádherných a historicky významných uměleckých památek včetně evropsky unikátní sbírky zlacených nástolních souprav Thomire. Kynžvartské zámecké muzeum nabízí unikátní sběratelské předměty nejen ze sbírek kancléře Metternicha a jeho potomků, ale také ze sbírkové činnosti Karla Hussa, posledního chebského kata a zároveň prvního správce zámeckého muzea. Prohlédněte si cenné samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje. Ve třech sálech na původním místě je instalovaná velká zámecká knihovna o 24 000 svazcích. Knižní fond zahrnuje všechna odvětví a svým rozsahem nemá v České republice srovnání.
 

Arvénská princezna na Sychrově

princezna LadaZámek Sychrov láká během listopadu, ve dnech 11. a 12. 11. na oblíbené pohádkové prohlídky. Ty mají ostatně na Sychrově již mnohaletou tradici. Tentokrát tu pro vás připravili pohádku O Arvénské princezně. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Cena vstupenek je jednotná, a to za 200 Kč. Vstupenky nelze rezervovat, můžete si je však zakoupit on-line na webu zamek-sychrov.cz. O víkendu 25. – 26. listopadu si můžete na Sychrově užít adventní trhy a ten samý víkend budou i 25 minut dlouhé prohlídky s čerticí, zahrnující nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory zámku.
 

Mimo sezónu na Bouzov

Hrad BouzovChtěli jste navštívit Bouzov v létě, ale nestihli jste to? Nevadí – pak jsou právě pro vás určeny zimní prohlídky hradem. Zimní prohlídková trasa vás zavede do staré kanceláře a na schodištní halu, do Alžbětina křídla, uvidíte podsebití, chodbu se služebními pokoji, služební jídelnu, kuchyni, II. nádvoří i kaple a zbrojnici. Trasa je přístupná v listopadu každý všední den v 11:00 a 13:00 (pouze tyto dva časy). O víkendu je v provozu od 10:00 až 14:00 hodin. Povinná rezervace prohlídky platí pro skupiny nad 15 osob. Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
 

Večerní listopadové prohlídky na zámku Zbiroh

Dnes romantický zámek Zbiroh byl původně románsko-gotickým hradem. Původní hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se zde i vůbec nejhlubší studna v Evropě. Vydejte se po stopách dávné historie templářského řádu, poznejte způsoby stolování v jednotlivých obdobích nebo při návštěvě nejstarších hradních prostor vyslechněte tajemné příběhy, které se udály na zámku Zbiroh i v jeho blízkém okolí. V průběhu listopadu se konají na zámku Zbiroh večerní, někdy možná i trochu strašidelné tematické prohlídky.


Zimní prohlídky a vánoční čas v Třeboni

zámek TřeboňNa zámku v Třeboni můžete v listopadu od čtvrtka do neděle navštívit zimní prohlídky Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá swarzenberská apartmá. Tato trasa bude otevřená přes celou zimu a v prosinci se můžete těšit z její vánoční výzdoby, tak, jak to bývalo, když sem přijížděla slavit Vánoce početná rodina hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů. Tradice rodinných vánočních setkání na třeboňském zámku byla založena v roce 1895 a udržela se až do roku 1922. Knížecí rodina se zde pravidelně v soukromí scházela, aby oslavila svátky v kruhu nejbližších. Na milované Třeboni, která byla prvním majetkem rodu na území Čech, byli nejblíže svým předkům, pro něž za rybníkem Svět vystavěli neogotickou hrobku. Prohlédněte si svátečně vyzdobená a provoněná knížecí apartmá a zároveň poznejte příběh knížecího rodu, který po několik staletí utvářel podobu jižních Čech.
 

Komentované prohlídky na zámku Lány

Barokní zámek Lány uprostřed křivoklátských lesů je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od 1. 3. 2023 mohou návštěvníci poprvé v historii zavítat nejen do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku, ale také na komentované prohlíldky reprezentačního prvního patra, které se konají i v průběhu listopadu. Během 45 minut si prohlédnete Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Prohlídka pak pokračuje do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale sestoupíte po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program končí v interiéru kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš. Zvláštní pozornost je věnována památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. 
 

Historie Vánoc ve Světlé nad Sázavou

Celoroční možnost návštěvy zámku je letos novinkou ve Světlé nad Sázavou. Nově zrekonstruovaný zámek nabízí expozice historického evropského skla, historických hodin, První republiky či prohlídkový okruh v podzámčí, expozice obchodu, služeb a řemesel. Otevírací doba od listopadu 2023 do března 2024 bude patrná z připravovaného rezervačního systému. Od 3. listopadu 2023 do 7. ledna 2024 zde můžete navštívit výstavu Historie Vánoc a vánočních tradic a od 1. prosince 2023 do 31. ledna 2024 zde zakotví putovní výstava mistrovské repliky českých korunovačních klenotů.

Komentované prohlídky zámku Lány

1. 3.31. 10.
Komentované prohlídky zámku Lány

Pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost na zámku Lány. Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu.

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

16. 11.17. 11.
Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrově mají již mnohaletou tradici. I letos jsme pro vás připravili premiéru nové pohádky.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky