Úvod > Aktuality > Pět nových expozic láká na počítače, zápasníka, rybníkáře i pravěk
Kultura

Pět nových expozic láká na počítače, zápasníka, rybníkáře i pravěk

  • Vydáno21. února 2016
Chcete vidět největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě, neobyčejnou galerii ve stylu dada, sbírku medailí Gustava Frištenského anebo interaktivní výstavu o třeboňském rybníkářství? Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejnovější přírůstky v rodině muzejních expozic!

Novinka první: Apple Museum Praha

Nejžhavější novinka mezi pražskými muzei? Bezpochyby Apple Museum s největší světovou soukromou sbírkou produktů společnosti Apple. Najdete ho na Starém Městě, v domě na nároží Husovy a Karlovy ulice. K vidění je kolekce počítačů z let 1976 až 2012 se spoustou rarit i osobních předmětů z majetku Steva Jobse. V přízemí objevíte stylovou kavárnu a vegan raw bistro, děti se zabaví v interaktivní místnosti.

Apple Museum má otevřeno denně od 10 do 22 hodin. Vstupenka pro dospělé stojí 300 korun, pro studenty 220 korun a pro děti 140 korun, rodinné vstupné vás vyjde na 700 korun.  
 

Novinka druhá: Frištenský & Litovel

Při prohlídce historické expozice litovelského pivovaru uvidíte stůl, u něhož si prý svůj oblíbený nápoj vychutnával legendární zápasník Gustav Frištenský. Rodák z Kamhajku u Kolína měl k Litovli a zejména ke zdejšímu pivovaru velice osobní vztah: vzal si totiž za ženu dceru prvního sládka a v letech 1908 až 1917 s ní bydlel přímo v pivovaru. Jednoho z nejslavnějších českých zápasníků nepřipomíná jen litovelský pivní speciál, ale také nová stálá expozice Gustav Frištenský, otevřená v podkroví místního muzealednu 2016. Otevřeno je od středy do neděle od 9 do 16 hodin. Lístek pro dospělé stojí 40 korun, pro děti od 6 let, studenty a seniory 20 korun.
 

Novinka třetí: na návštěvu za třeboňskými rybníkáři

Za duchovního otce velké rybniční soustavy, která kolem Třeboně začala vznikat koncem 15. století, je považován Štěpánek Netolický, roku 1515 jmenovaný novým třeboňským porybným – fišmistrem. Do jeho soukromí můžete nahlédnout v domě, kde žil, přímo na Masarykově náměstí v Třeboni. V lednu sem vstoupili první návštěvníci, aby si prohlédli nově otevřené Centrum třeboňského rybníkářského dědictví. Vedle expozice o rybníkářství se seznámíte i s dalšími lidmi, kteří zažili vznik slavné rybniční soustavy, uvidíte originály dokumentů a map nebo dobové rybářské náčiní.

Nová expozice v Domě Štěpánka Netolického bude otevřená až do konce března vždy od čtvrtka do neděle od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, v letní sezoně se otvírací doba prodlouží. Vstupenka pro dospělé stojí 30 korun, pro děti, studenty a seniory 15 korun. 
 

Dvě obnovené premiéry

Pokud jezdíte do Štramberku, už jste zřejmě někdy navštívili muzeum světově uznávaného malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana. Expozice se pravidelně obměňuje, abyste tu každý rok našli něco nového. Letos došlo na obnovenou výstavu Cesta do pravěku. Přijďte se podívat na díla Zdeňka Buriana, která inspirovala Karla Zemana k natočení stejnojmenného filmu! Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Lístek pro dospělé stojí 50 korun, pro děti, studenty a seniory 20 korun, děti do 6 let mají vstup zdarma.
Sklářské muzeum Annín v osadě Rajsko u Annína

Sklářské muzeum Annín v osadě Rajsko u Annína

Muzeum, které připomíná tradici šumavského sklářství, vzniklo v osadě Rajsko u Annína na Klatovsku. Hned vedle muzea funguje také malá manufaktura, kde jedni z posledních brusičů v oblasti udržují tradici kdysi slavného šumavského řemesla.

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Expozice Gustava Frištenského v Litovli

Tato stálá výstava Muzea Litovel se věnuje významnému litovelskému sportovci Gustavu Frištenskému. K vidění jsou zde těžké činky, zápasnické úbory, nesčetné medaile, poháry, ale i dobové fotografie či předměty denní potřeby.

Museum of Bricks v Kutné Hoře

Museum of Bricks v Kutné Hoře

Na ploše více než 150 m² uvidíte více než 1000 originálních modelů, mezi nimiž nechybí velkolepý model sedlecké Kostnice!

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Jsme jediné muzeum svého typu v České republice, zabývající se historií i současnou výrobou Olomouckých tvarůžků.

Film Legends Museum Poděbrady

Film Legends Museum Poděbrady

Pokud máte rádi film, komiks, sběratelství, akční hrdiny či legendy stříbrného plátna, pak je pro vás Film Legends Muzeum ta správná volba.

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzeum berounské keramiky v Berouně

Muzea berounské keramiky se nachází v zrekonstruované budově v Zámečnické ulici. Zajímavá expozice hrnčířiny sahá až do raného novověku a k vidění jsou zde nejstarší vzorové kusy zaalpské evropské glazované keramiky.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu

Galerie výtvarného umění v Chebu je orientovaná na české umění 19. a 20. století a na gotické umění z historického regionu Chebska. Nejkvalitnější díla ze sbírkových fondů si můžete prohlédnout v několika expozicích, které galerie neustále doplňuje.

Muzeum autíček na zámku Příseka

Muzeum autíček na zámku Příseka

Navštivte unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 13. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Připravena je expozice plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení.

Apple museum v Praze – trvale uzavřeno

Apple museum v Praze – trvale uzavřeno

Americká značka výpočetní techniky Apple mívala v pražské Husově ulici své muzeum, to však bylo v roce 2020 natrvalo uzavřeno. Muzeum tak již nadále neexistuje.

Muzeum Jantarové stezky na Slezkoostravském hradě – uzavřeno, v příparavě nová expozice

Muzeum Jantarové stezky na Slezkoostravském hradě – uzavřeno, v příparavě nová expozice

Ukončena činnost Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty. Příprava zcela nové expozice.

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.

Muzeum minerálů Kadaň

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou

Muzeum břidlice Budišov nad Budišovkou

Expozici o historii a současnosti těžby břidlice najdete v Budišově nad Budišovkou. Expozice muzea dokumentuje historii nářadím, vzorky a výrobky a je doplněna o geologický vývoj Země, bohatou fotodokumentaci z historie i současnosti.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura