Úvod > Aktuality > Sedm kouzelných míst, kde načerpáte novou energii
Zážitky

Sedm kouzelných míst, kde načerpáte novou energii

  • Vydáno13. října 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Slunce věčně za mraky, mlhy, deště a blížící se dlouhá zima nikomu radost neudělají. Na portálu Kudy z nudy jsme proto připravili pár výletů do míst, kde se prý dají skvěle dobít baterky – ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne. Každopádně si alespoň uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo.

Andělská hora nedaleko Varů

Andělská horaZřícenina středověkého hradu na Andělské hoře u Karlových Varů prý patří mezi 70 míst na světě, kde se soustřeďuje nejvíce pozitivní energie. Výlet prospěje těm, kteří jsou přepracovaní a ve stresu, trápí je úzkosti a deprese. Zdaleka nebudete první, jedním ze slavných návštěvníků Andělské hory byl v roce 1786 německý básník Johann Wolfgang Goethe, ještě dřív se tu dokonce dala najít studánka se živou vodou. Možná vás tu přestane bolet hlava, možná se jen pěkně prodýcháte, ale určitě si užijete krásný výhled do krajiny Krušných hor a na Slavkovský les.
 

Boží kameny u Strakonic

Boží kámenDalší zdrojem pozitivní energie jsou Boží kameny poblíž Strakonic. Na malém zalesněném návrší nad Tažovickou Lhotou najdete shluk velkých balvanů, které prý mají trojnásobnou energii oproti jiným podobným místům. Léčivé účinky, a to zejména při chronických onemocněních, má mít balvan ve tvaru lodi, přičemž to nejlepší místo najdete na jeho okraji. Na místo nevede žádná značená cesta, jen údolím pod Božím kamenem prochází okružní naučná stezka.
 

Nedokončený chrám v Panenském Týnci

panenský týnecNedokončený gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci patří mezi nejpozoruhodnější a nejmystičtější místa v Čechách. Díky uzdravující energii, která navíc dodává sebevědomí, dobrou náladu a elán do života, je oblíbeným místem svateb – místo proslavil například v květnu 2016 sňatek biatlonistky Gabriely Soukalové a badmintonisty Petra Koukala. Místa s magickou energií na prostranství ohraničeném lesem kamenných pilířů spolehlivě poznáte, stačí sledovat cestičky vyšlapané v trávě a ohlazená místa na stěnách. Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž – jedná se tedy o místo, kde se dvě zóny kříží a tím se jejich účinek násobí. Měřením siderickým kyvadélkem bylo zjištěno, že duše Jaroslava Plichty ze Žerotína, zakladatele tohoto chrámu, lpí na této stavbě dodnes a dokáže na 75 % odradit kohokoliv, kdo by chtěl na místě chrámu postavit cokoliv jiného. Jakákoliv jiná stavba by totiž účinky této pozitivní zóny snižovala.
 

Klášter Rosa coeli – Růže nebeská

Rosa CoeliPodobně jako chrám v Panenském Týnci působí zříceniny nejstaršího moravského kláštera premonstrátek Rosa coeli v Dolních Kounicích, městečku v hlubokém údolí řeky Jihlavy. V areálu z 12. století postaveném ve stylu lucemburské gotiky se dochovaly jen zdi a pilíře chrámu, věž s točitým schodištěm a přilehlý ambit s rajským dvorem. Říká se, že náladu vám vylepší jen pouhých pár minut pobytu. Otevřeno je tu jen v sezoně (do konce října pátek až neděle 10 až 18 hod.), ale v zimní sezoně si lze dohodnout prohlídku předem. Návštěvu je možno domluvit na telefonu 513 030 427.
 

Hauswaldská kaple na Šumavě

Hauswaldská kapleNa Šumavě jižně od Srní ve svahu nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem kdysi stávala Hauswaldská kaple. Místu se říkalo šumavské Lurdy; slepci si tu prý promývali oči vodou ze studánky a zázračně prohlédli, chromí zahazovali berle a domů odcházeli po svých. Po druhé světové válce se kaple ocitla v ostře střeženém hraničním pásmu a 14. září 1957 ji tehdejší režim nechal srovnat se zemí. Dnes tu najdete obnovené základy staré kaple a umělecké dílo nazývané Růženec, kde voda ze studánky protéká v dlabaných dřevěných žlabech přes šumavské bludné balvany a na konci se vlévá do rozevřených skleněných dlaní. Pramenitá voda má blahodárné účinky na lidský organismus, v okolí se prý stále nachází silné energetické pole a pravidelně se tu scházejí poutníci z obou stran hranice.
 

Měsíční menhir u šumavského Javorníku

menhir javorníkZvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Naučná stezka Měsíční kámen vás dovede z Javorníku až k Měsíčnímu menhiru. Jedná se o kámen, který je v umělé poloze, do které byl pravděpodobně v prehistorii postaven a jde tedy o menhir. Název kameni mu dává mimo jiné uměle vyznačený půlměsíc na jeho západní straně. Takovéto části povrchu více či méně výrazné se často na aktilitech vyskytují a vžilo se pro ně označení "oko menhiru". Jsou svým vyzařováním prý výrazně silnější, než okolní plocha.

 

Svatý kopeček u Mikulova

svatý kopečekJedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. A právě v místě zvonice je velmi silný zdroj dynamické zemské energie – stačí sem vyjít, sednout si či lehnout na zem a nechat na sebe tuto sílu působit. Kostel s křížovou cestou byl vybudován díky Františkovi z Dietrichsteina poté, co Mikulov roku 1622 zažil rozsáhlou morovou epidemii. Na vrchol Svatého kopečku až k poutnímu kostelu sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.
Svatý Kopeček v Mikulově

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Boží kameny u Strakonic

Boží kameny u Strakonic

Jedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Další aktuality

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Den ve vzduchu 2024, Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, Festival klášterních pivovarů v Břevnovském klášterním pivovaru, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky