Úvod > Aktuality > Pět důvodů, proč navštívit Plzeň: dvorky, pivo, architektura a akce
Zážitky

Pět důvodů, proč navštívit Plzeň: dvorky, pivo, architektura a akce

  • Vydáno17. května 2019
Proč zamířit do Plzně? Pro někoho výlet do metropole západních Čech začíná i končí pivem, ale v květnu si kromě piva vychutnáte i skvělé akce. Co byste řekli třeba prozkoumávání známých i neznámých dvorků v centru města anebo festivalu dobrého jídla a pití?
Pokud se vydáte do Plzně, čeká vás moderní zářící metropole, která má co nabídnout. Třeba historické centrum s gotickou katedrálou s nejvyšší kostelní věží v Česku, které můžete v sobotu 18. května díky akci Plzeňské dvorky vidět úplně jinak!
 

První důvod: Plzeňské dvorky a Fresh festival

Město Plzeň s více než 700 let dlouhou historií stojí na gotickém půdorysu, kde dvorek býval v každém domě. Některé možná znáte, ale jiné jsou zavřené a nepřístupné. Dvory a dvorky, velké, maličké, obrostlé břečťanem, s kavárnami i bez nich se otevřou v sobotu 18. května a umožní vám prozkoumat místa, kam se jindy nepodíváte. Při obcházení Plzeňských dvorků oceníte i to, že historické centrum není příliš rozsáhlé a všechno důležité je pěkně pohromadě. Než vyrazíte, projděte si mapu na webu Plzeňských dvorků, ať se neztratíte a stihnete vše, co chcete. Vstupenky na komentované prohlídky je možné zakoupit v Muzeu strašidel na náměstí Republiky 33, denně od 10:00 do 18:00 hodin.

Procházku můžete zakončit v některé z místních kaváren či restaurací, třeba na zahrádce s překrásným výhledem do rozkvetlých sadů. Anebo se zastavte v obchodním centru Plzeň Plaza, kde o víkendu 18. a 19. května probíhá Fresh festival, akce plná dobrého jídla a pití.
 

Důvod druhý: 5 x P aneb Plzeň, pivo a pivovar Plzeňský Prazdroj

Proslulý zlatavý ležák a pivovar Plzeňský Prazdroj proslavily město po celém světě. Vychutnáte si tu řadu pivních zážitků, podíváte se do pivovaru, abyste zjistili, jak se slavné pivo vaří, navštívit můžete i Pivovarské muzeum a kromě toho se můžete přihlásit do školy čepování piva.

Zkušení výčepní vás naučí čepovat pivo na hladinku, čochtana, šnyt nebo mlíko, navíc domů si kromě vzpomínek a zkušeností odvezete i půllitr se svým jménem.
 

Důvod třetí: byty od architekta Adolfa Loose

Nikde jinde v Česku si neprohlédnete unikátní soubor bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose (1870–1933), považovaného za jednoho ze zakladatelů moderní architektury.

V Plzni se podařilo zpřístupnit několik stylových prvorepublikových Loosových bytů, zařízených s nadčasovým designem, další se otevírají příležitostně.
 

Důvod čtvrtý: město pro děti

Do Plzně se bez obavy vypravte s dětmi, čeká tu na ně spousta zajímavých míst. Můžete prozkoumávat chodby plzeňského podzemí, navštívit muzea loutek nebo strašidel, o program na celý den se postará zoologická zahrada propojená s DinoParkem a doplněná o environmentální centrum statek Lüftnerka. O víkendu 18. a 19. 5. budete mít možnost zažít v Zoologické a botanické zahradě města Plzně Dny japonské kultury. Pro návštěvníky je od 10:00 do 17:00 hodin připraven celodenní program i tvůrčí dílny pro děti. Se staršími dětmi zamiřte do Techmania Science Centra nebo do Botanické zahrady.
 

Důvod pátý: pestré okolí

Nemusíte zůstávat jen v Plzni, v okolí objevíte spousty dalších možností. Hrad Radyně láká na vyhlídku a pohádkovou expozici, koho netrápí jarní alergie, ten může zamířit na zámek Kozel s rozlehlou a kvetoucí jarní zahradou či blízkou zříceninu hradu Lopata.

I když počasí není na koupání můžete vyrazit aspoň na porcházku okolo romanticky vyhlížejících Boleveckých rybníků. Kdo rád zdolává vrcholy, může  se vydat k nejedné plzeňské rozhledně, například na vrcholu Krkavec, Chlum nebo Sylván.
 
Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti. Novorenesanční budova muzea byla postavena v letech 1896 -1899 podle návrhu Josefa Škorpila a dodnes patří k nejkrásnějším dominantám historického jádra Plzně.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Hladící koutek v plzeňské zoo

Hladící koutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malá plemena koz, zejména kozy holandské.

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku v Plzni nabízí svým návštěvníkům největší a neucelenější expozici dějin tisku v České republice.

Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Škoda Sport Park Plzeň – nejoblíbenější sportovní areál v Plzni

Škoda Sport Park Plzeň – nejoblíbenější sportovní areál v Plzni

Sportovní areál v Plzni poskytuje svým návštěvníkům mnoho sportovních příležitostí. Skateboardové dráhy s překážkami a U rampou, dvě asfaltová hřiště, dvě hřiště na nohejbal a volejbal, oválná in-line dráha, naprosto ojedinělá lezecká stěna, hřiště na petanque i beachvolejbal.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura