Úvod > Aktuality > Palmový skleník v Květné zahradě rozzáří kvetoucí kamélie

Palmový skleník v Květné zahradě rozzáří kvetoucí kamélie

Vydáno 21. února 2016 Příroda
Palmový skleník v Květné zahradě v Kroměříži budou od pátku 26. února 2016 krášlit půvabné kvetoucí kamélie. Prostory skleníku vyplní vzrostlé keře a stromy těchto původně cizokrajných rostlin.
KamélieNávštěvníci výstavy Kamélie v čajové zahradě zhlédnou v Palmovém skleníku desítky vzácných, více než 100letých rostlin kamélií, které  v tomto období bohatě nakvétají. Kamélie se v Květné zahradě v Kroměříži začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách.

Můžete se těšit na variace, které jsou inspirované čajovými obřady a japonskou kulturou, nebude chybět možnost čaj ochutnat.

Keř kamélieV rámci výstavy můžete navštívit i zimní expozici subtropických rostlin ve Velkém skleníku, Holandskou zahradu těsně před rozkvětem cibulovin, vnímat a projít celou Květnou zahradou v příslibu nadcházejícího jara. Během výstavy bude možné zakoupit mladé rostliny kamélií (s podrobným návodem k pěstování) a drobné suvenýry.

Nenechte si tuto nádhernou podívanou ujít! Výstava potrvá až do Velikonočního pondělí 28. března 2016, otevřeno bude denně od 9.00 do 16.00 hodin. Vstup na výstavu kamélií je součástí vstupného do Květné zahrady. Až do 25. února bude však Květná zahrada pro běžný provoz uzavřena. Skupiny mohou zahradu navštívit po předchozí objednávce (tel. 777 478 263, ing. Bleša). V zahradě bude probíhat intenzivní ořez živých stěn, ve sklenících pravidelná chemická ošetření a přesazování rostlin, ve Velkém skleníku bude vrcholit příprava výstavy kamélií.
 

Zajímavosti se světa kamélií

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.
Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.