Úvod > Aktuality > Palác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy
Kultura

Palác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy

  • Vydáno25. dubna 2015
Palác Kinských, budovu Národní galerie v Praze v unikátním prostředí Staroměstského náměstí, čekají v blízké budoucnosti významné změny. Ke dni 26. dubna dojde v paláci Kinských k dočasnému uzavření výstavních prostor pro veřejnost. Stálá expozice Umění Asie bude po několikatýdenní rekonstrukci znovu otevřena s novým tematickým programem, Umění starověku naopak vystřídají krátkodobé výstavy s vysokým návštěvnickým potenciálem. Cílem Národní galerie v Praze je výrazné oživení prostoru staroměstského rokokového paláce, který patří k nejméně navštěvovaným objektům galerie.
Svojí polohou v samotném centru Prahy je palác Kinských nejdůležitějším strategickým objektem Národní galerie v Praze, která jej chce proměnit v místo vyhledávané širokou veřejností nejen pro atraktivní mezinárodní program krátkodobých výstav, ale i pro možnost klidného posezení při dobré kávě.
 

Poslední možnost zhlédnout unikáty starověku

Krátkodobé výstavy tak nahradí ve druhém patře paláce stávající expozici Umění starověku, kterou je možné navštívit naposledy 26. dubna 2015. Na nevelkém prostoru tak mají diváci poslední možnost obdivovat výběr uměleckých předmětů od starověkého Egypta po Etrusky. Kurátorům Národního muzea a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou se podařilo sestavit jedinečnou prezentaci největších pokladů starověkého umění z českých sbírek. Tu měli návštěvníci možnost na Staroměstském náměstí zhlédnout od roku 2011, s krátkou přestávkou na přelomu let 2013 a 2014.
 
Mezi návštěvnicky nejatraktivnější část expozice Umění starověku patří bezesporu část věnovaná odkazu kultur starověkého nilského údolí. Hlavní pozornost je věnována faraonskému Egyptu, zastoupeny jsou ale i kultury, které ve starověku vzkvétaly v oblasti středního Nilu – v Núbii. V této části expozice je vystavena i velmi vzácná tzv. Pražská rakev pocházející z Ramessovského období a z první poloviny Třetí přechodné doby, tj. 13. až 10. století před naším letopočtem.
 

Umění Asie se dočasně loučí originálním programem

Od roku 2010 je palác Kinských domovem sbírky starého i současného umění Asie. Stálá expozice divákům představuje nejvýznamnější umělecké soubory archaického čínského umění, buddhistického sochařství, tibetské votivní obrazy, islámskou keramiku, japonské buddhistické umění, dřevořezy a dekorativní umění či starou i moderní čínskou malbu. Expozice Umění Asie bude od 27. dubna dočasně uzavřena po dobu několika týdnů z důvodu demontáže expozice starověkého umění ve druhém patře. O víkendu před uzavřením budou mít návštěvníci možnost naposledy zhlédnout také Dekadentní salon paláce Kinských ve druhém patře, který se s nadsázkou inspiruje konceptem klasických orientálních salonů.
 
V souvislosti s dočasným uzavřením expozice připravilo Lektorské oddělení Národní galerie v Praze na sobotu 25. dubna zajímavý doprovodný program Motýl a asijské květiny navazující na letošní tematický projekt a připravovanou výstavu Skrytá řeč rostlin. Jeho součástí budou dvě výtvarné dílny – jedna zaměřená na tradiční japonské umění origami s lektorem Jiřím Boumou pro rodiče a děti a druhá věnovaná malování na hedvábí s Klárou Stodolovou, tentokrát s motivy asijským květin. Vedle toho se návštěvníci budou moci zúčastnit přednášky Čínský motýl v lásce znamená... kurátorky Petry Pollákové na téma spojení motivu lásky a života s tematikou květin.
Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda