Úvod > Aktuality > Oslavy korunovace, aneb výročí nemá jen Karel IV.

Oslavy korunovace, aneb výročí nemá jen Karel IV.

Vydáno 24. února 2016 Kultura
V roce 2016 ovládlo veškerá média jubileum otce vlasti Karla IV. Kromě těchto velkolepých oslav si ale připomínáme další, neméně významné výročí, které souvisí s nejcennějším klenotem naší vlasti - Svatováclavskou korunou. Tento odznak královské moci nechal vyrobit právě Karel IV. a naposledy byl použit v roce 1836 během korunovace jeho potomka Ferdinanda V. Dobrotivého českým králem. Uplynulých 180 let od této události se rozhodla podpořit celá řada osobností a institucí, jež chtějí pomocí přednášek, koncertů a jiných akcí upozornit na význam tohoto panovníka pro české dějiny.
korunovace-Frantisek-V---1-.jpgProjekt s názvem Oslavy korunovace, 180 let od poslední korunovace v Čechách, bude probíhat od února 2016 a je určen pro širokou veřejnost. Jako první jsou připraveny přednášky, přibližující veřejný i soukromý život císaře a jeho ženy. První z nich se uskuteční 25. února 2016 v 18 hod na Novotného lávce 5 v Praze. Doc. PhDr. Jan Galandauer, DrSc., v ní promluví o významu Ferdinanda V. pro evropské i české dějiny. Další přednášky budou probíhat na stejném každý měsíc, a to až do května.

Kromě přednášek si na své přijdou i milovníci staré hudby. Dne 10 června 2016 zazní na Noci kostelů tzv. Korunovační mše od Václava Jana Tomáška v podání Rychnovského chrámového sboru. Skladba byla složena právě pro korunovaci Ferdinanda V. Ke slyšení je hned dvakrát - v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze - Karlíně a katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Vyvrcholení celých oslav ale nastane v sobotu 10. září 2016, kdy proběhne v katedrále sv. Víta na Pražském hradě slavnostní mše sv., kterou bude celebrovat Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, OP, arcibiskup pražský a primas český.
Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Historičtí šperkaři vytvořili přesné repliky Českých korunovačních klenotů a částí Svatovítského pokladu jako poctu svému řemeslu a dovednostem. Unikátní exponáty můžete vidět v historickém šperkařství Graciella.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.

Oslavy korunovace - Noc kostelů

Oslavy korunovace - Noc kostelů

V rámci každoroční akce Noc kostelů proběhne ve dvou pražských svatostáncích vystoupení Rychnovského chrámového sboru. Kromě jiných skladeb zazní především mše skladatele Václava Jana Tomáška, Missa solemnis, op. 81, zvaná „Korunovační“, jež zazněla během korunovace císaře Ferdinanda V. Dobrotivého.