Úvod > Aktuality > Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku

Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku

Vydáno 25. ledna 2016 Zážitky
Dlaskův statek v Dolánkách se připravuje na tradiční Masopust, který se zde odehraje v sobotu 30. ledna. Expozice Dlaskova statku bude otevřena už od 9 hodin. Milovníci starých obyčejů si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky - Turky, kominíky, slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, ženušku, židy a mnohé další.
masopust Dlaskův statekMasopustní obchůzka na Dlaskově statku letos proběhne v podání folklórního souboru Horačky. Z masopustních trasičních zvyků nebude chybět žádost Laufra o převzetí vlády – předání klíčů starostou města. Potom vás čeká vystoupení folklórního souboru Horačky z Podještědí a kapely Mackie Messer Šraml Band. Jednotlivé maškary budou představeny a průvodci vám také vysvětlí jejich smysl a funkce.

Ve 12 hodin se kapela Horačky zapojí do masopustního průvodu. Můžete se pobavit i u dalších tradičních zvyků, jako jsou žertovná představení Svatba, Nevěrná žena, Stínání kohouta a Pochování basy.

Chybět nebudou tradiční speciality domácí zabijačky, masopustní koblihy a samozřejmě i dobré moky pro zahřátí. Vstupné je pro dospělé 40 a pro děti 20 korun. Masky a maškary jsou srdečně zvány.
Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.