Úvod > Aktuality > Ornitologové z jižních Čech zvou na kroužkování ptáků

Ornitologové z jižních Čech zvou na kroužkování ptáků

Vydáno 22. července 2017 Příroda
Přes 35 tisíc chycených ptačích jedinců, 107 zaznamenaných druhů ptáků, 222 metrů jemných sítí na 13 stanovištích a 10 dní trvající tábor - taková čísla popisují významnou ornitologickou kroužkovací Akci Acrocephalus, která se koná v době mezi 23. červencem a 1. srpnem na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 6. a 18. hodinou.
Výzkum vede již od roku 1977 přírodovědné oddělení Prácheňského muzea v Písku, nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 jej organizuje RNDr. Jiří Šebestian. Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. 

Slavík modráčekTábor ornitologů je možné navštívit denně v časech mezi 6. až 18. hodinou, ráno je aktivita ptáků nejvyšší, proto doporučujeme včasný příjezd. Profesionálové mezi sebe zvou všechny zájemce o přírodu, samozřejmě také začínající i pokročilejší ornitology. Odchyt je prováděn na třinácti stálých stanovištích, která jsou rozdělena do 3 územně-biotopových okruhů. Na stanovištích je nataženo celkem 222 metrů nárazových sítí. Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý exemplář podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a podobně.

Nejčastěji v sítích uvízne rákosník obecný, zpěvný nebo proužkovaný, budníček menší a pěnice černohlavá, ze zajímavějších druhů slavík modráček, cvrčilka slavíková či ledňáček říční. Když ornitologům přeje štěstí, chytí se jim do sítí i chřástal vodní, kropenatý či malý, případně některá ze sov nebo dravců.
Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Další aktuality

27.5.
2018
Užijte si s dětmi Divadelní dny v zoo Ohrada

Užijte si s dětmi Divadelní dny v zoo Ohrada

Jižní Čechy | Příroda
3.11.
2017
Přijďte se bát do zoo Ohrada

Přijďte se bát do zoo Ohrada

Jižní Čechy | Příroda