Úvod > Aktuality > Ojedinělá výstava v Loretě Rumburk zachycuje pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska
Památky

Ojedinělá výstava v Loretě Rumburk zachycuje pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska

  • Vydáno30. června 2015
Léto a podzim v Loretě Rumburk patří česko-německé výstavě Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska / Sagen und Begebenheiten in Wallfahrtsstätten im Schluckenauer Gebiet. Unikátní autorská výstava je určena rodinám s dětmi a těm, kdo mají rádi regionální pověsti. Zatímco předchozí výstavy o sakrální architektuře regionu přibližovaly historii poutních míst a křížových cest Šluknovska, nová výstava dává od 7. července 2015 prostor obrazovému ztvárnění pověstí.
Symbolické putování za sakrální architekturou regionu seznamuje s pověstmi o vzniku šesti poutních kaplích a vybraných křížových cest. Výstava v Rumburku nabízí dvanáct komiksů na 20 výstavních panelech o rozměrech 60 x 80 cm. Autorem kreseb je Petr Herold a textů Rostislav Křivánek. Dětští návštěvníci mají k dispozici výtvarný koutek, pracovní listy a čtecí lavičky.

V ambitu Lorety Rumburk je výstava k vidění do 31. října 2015. Přístupná je od úterý do soboty od 10.00 do 17.00 h. Vstupné je 50 a 25 Kč. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 7. července 2015 od 17.00 h. Součástí slavnostního zahájení výstavy je vystoupení hudebního kvarteta Ámos, které přiblíží duchovní písně regionu.

Návštěvníci výstavy "Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska" se prostřednictvím obrazových příběhů seznámí s původně německými regionálními pověstmi. Ty vypráví o událostech 17. až 19. století, které předcházely založení poutních kaplí a křížových cest v regionu původně zvaném Böhmisches Niederland. Výstava přibližuje zázračné události, k nimž došlo před stovkami let na místech, kde dnes stojí loretánská kaple v Rumburku, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově, kostel Panny Marie Sněžné ve Sněžné u Krásné Lípy, kaple sv. Anny na Annabergu u Lobendavy, poutní  bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, křížová cesta u Jiřetína pod Jedlovou a křížová cesta na Křížovém vrchu ve Šluknově. Obrazového ztvárnění se dočkaly i další vybrané sakrální památky.

Výstava bude v Loretě Rumburk k vidění do 31. 10. 2015, poté se představí i na dalších místech v regionu, např. v Centru setkávání v Dolní Poustevně, v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, v Městské knihovně Varnsdorf, v Informačním středisku v Lipové a na zámku ve Šluknově. Nastálo bude od roku 2017 k vidění v Loretě Rumburk.

Dětské návštěvníky provedou výstavou pracovní listy a čtecí lavičky, na nichž si budou moci číst regionální pověsti. Dětská fantazie dostane prostor ve výtvarném koutku, kde si zájemci mohou namalovat vlastní ilustrace jednotlivých pověstí. Ty nejhezčí se stanou součástí výstavy. Výstavu doplní česko-německá brožura autorských pověstí Rostislava Křivánka "Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska", jež se zájemcům prvně představí v sobotu 12. září 2015 při Loretánských slavnostech 2015 v Rumburku.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.

Další aktuality

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky