Úvod > Aktuality > Ochoz Bílé věže hradu Házmburk se dočkal obnovy

Ochoz Bílé věže hradu Házmburk se dočkal obnovy

Vydáno 15. listopadu 2017 Památky
Dosavadní dřevěná konstrukce schodiště vložená do věže byla vlivem zatékání v horních partiích již dožilá, proto Národní památkový ústav jako správce objektu přistoupil k opravě. Příští sezónu si tak návštěvníci užijí zbrusu nový ochoz Bílé věže.
HazmburkCitlivá obnova podle projektu architekta Jiřího Jarkovského byla ukončena k poslednímu říjnovému dni roku 2017 a návštěvníci hradu Hazmburk si mohou od nové sezony užít zbrusu nový ochoz Bílé věže. Věž má opravené zastřešení a nevyhovující plastový poklop byl nahrazen novou konstrukcí ze skla a dřeva. Návštěvníci tak vystoupají na vyhlídku mnohem pohodlněji a bezpečněji.

Zřícenina Hazmburku patří mezi nejmalebnější a nejvyhledávanější české hrady. Svojí polohou a charakteristickou dvouvěžovou siluetou tvoří významnou pohledovou dominantu Českého středohoří. Samotný hrad byl založen ve druhé polovině 13. století a byl znám pod názvem Klapý. Po roce 1355 byl přejmenován na Házmburk, podle jména svého nového majitele Zbyňka Zajíce z Valdeka (německy zajíc = der Hase). Od roku 1586 bývá označován jako pustý.

Hrad HazmburkHranolová Bílá věž s cimbuřím tvoří jádro Horního hradu. Je vysoká 26 m a postavena ze světlého pískovce, který jí dal jméno. Pravděpodobně byla obytná. Kolem věže dodnes stojí významné části plášťové hradby, která vymezuje těsné jádro horního hradu. Hradba byla v minulosti též opatřena cimbuřím a ochozem. V interiéru Bílé věže se nachází dřevěná konstrukce schodiště z modřínového a dubového dřeva z první poloviny devadesátých let 20. století.
Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Další aktuality