Úvod > Aktuality > Planetárium Praha se stalo součástí platformy Planetum a milovníky hvězd láká na zajímavé pořady
Zážitky

Planetárium Praha se stalo součástí platformy Planetum a milovníky hvězd láká na zajímavé pořady

  • Vydáno1. listopadu 2018
V Planetáriu Praha můžete pozorovat hvězdy na umělé kopuli plně klimatizovaného sálu nejen v příjemném chladu za horkých letních dnů, ale i v suchu za dnů deštivých při zatažené obloze. Letošní novinkou Planetária a pražských hvězdáren je Planetum – nová platforma, pod kterou se všechny instituce sloučily. Cílem sjednocení je především modernizace a prezentace Planetária jako moderní instituce spojující kulturu, zábavu a vzdělání.

Planetum: pražské hvězdárny a Planetárium Praha se spojily a čeká je modernizace

Planetarium_mraky_NŠtefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha se nově stávají součástí jediné platformy Planetum. Cílem sjednocení je především modernizace a změna jejich vnímání veřejností. V Praze tak vznikne prostředí s nejširším portfoliem služeb spojených s vesmírem, astronomií a kosmonautikou. Lidé by se měli dočkat nových filmů v programové nabídce. V minulosti nabízelo planetárium převážně statické komponované programy, od této chvíle se jedná o plně animované a hrané filmy, promítané na největší projekční plochu v ČR.

PlanetáriumPlanetárium Praha, které patří mezi největší planetária na světě, bude v následujících letech procházet komplexní rekonstrukcí. Změna dispozic, rozšíření výstavních prostor, výměna 50 let staré projekční plochy, nový projekční systém – takové jsou plány vedení, se kterými se obrátí na nově vznikající Radu hlavního města Prahy. Po celkové rekonstrukci, jejíž délka je odhadována na pět let, by pražské planetárium mělo být nejmodernějším planetáriem Evropy.

Štefánikova hvězdárna prochází v současné době největší rekonstrukcí za posledních 40 let. V jejím přízemí vznikají nové prostory pro návštěvníky, rozšiřuje se vstupní hala, vzniká prostor pro občerstvení i nová studovna. V budoucnu by na jejím pozemku mělo vzniknout také letní kino.
 

I v listopadu nabízí Planetárium zajímavý program pro děti

VesmírPřes týden se obvykle planetárium v dopoledních hodinách zaměřuje na program pro školy. O víkendu se mohou všechny děti těšit na astronomické pohádky, kter začínají v 11 hodin. V současné době je to v sobotu "Polaris", animovaný příběh o dvou kamarádech – ledním medvědovi Vladimírovi a tučňáku Jamesovi. Pořad je vhodný pro děti (1. – 6. třída ZŠ).

V neděli se mohou děti těšit na pohádku "O rozpůlené hvězdě". V příběhu se děti vydají společně s chlapcem Vítkem usmířit dvě rozhádaná půlkrálovství – královny Jitřenky a na druhém břehu řeky Boravy královny Večernice – ve kterých strážníci nosí podivné klobouky a lidé jsou zasmušilí a ospalí. Pohádka je vhodná pro už pro děti od čtyř let (a 1. i 2. třídu ZŠ) a představují první seznámení s vesmírem a umělou oblohou Planetária. Od 15:00 se oba dva víkendové dny vysílá pohádka "Polaris".
 

Pořady pro dospělé probíhají každý den

ZeměOd 17:30 a 18:30 hodin (během týdne i o víkendu) se vysílají pořady pro nejširší veřejnost. Oblíbená je například "Noční obloha". Pořad vás seznámí prostřednictvím digitálního systému s nejzajímavějšími souhvězdími severní i jižní polokoule, zaletíte do hlubin vesmíru, obdivovat budete krásu řady astronomických objektů pozorovatelných pouhým okem nebo dalekohledem. Podíváte se také na jednotlivé planety sluneční soustavy a na nejbližšího souputníka Země – Měsíc.

Pořad "Má vlast" bude mít premiéru 9. listopadu a připomene, jak je naše zem nádherná. Její kouzlo je po staletí opěvováno spisovateli, básníky i malíři. Planetárium přispívá k oslavám 100 let vzniku republiky zvukově-vizuální show kombinující výjimečné hudební dílo s velkoplošnou projekcí na kopuli planetária. Prožijte atmosféru symfonické básně Bedřicha Smetany v exkluzivní nahrávce České filharmonie vedené Václavem Neumannem pod hvězdnou oblohou a uprostřed krás české krajiny.

PlanetáriumVe středu 28. listopadu proběhne od 17:30 "Kosmoschůzka". Zájemci si poslechnou kosmonautické aktuality od Michala Poláka. Dozví se, co je nového u raket SpaceX z úst Miroslava Pospíšila a jak pracuje sonda Hayabusa2 u asteroidu Ryugu.

Ve čtvrtek 29. listopadu dojde k prvnímu veřejnému uvedení mluveného slova v prostorovém zvuku 5.1 pod oblohou Planetária Praha. Tvůrci rozhlasové inscenace "Shakespearova lebka" pozvou posluchače do velmi zvláštního dramatického světa, kde vedle sebe existují Shakespearova lebka, Faust a Prosperos duchy různých Shakespearových postav. Sám autor je v příběhu Faustem. V pěsti svírá rozhlasový přijímač, který se stal Shakespearovou lebkou. Hru napsal německý dramatik Werner Fritschpro Český rozhlas, který ji natočil v roce 2016. Poslech se bude konat za účasti autora s debatou po jeho skončení.
Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Astronomický kurz v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy otevírá nový ročník dvouletého Astronomického kurzu. Kurz je dvouletý, první ročník probíhá v Planetáriu Praha, druhý ročník se koná na Štefánikově hvězdárně. Úspěšní absolventi kurzu mají možnost práce v Astronomickém klubu Štefánikovy hvězdárny.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda