Úvod > Aktuality > Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách

Objevte křehkou krásu právě kvetoucích květin na jarních výstavách

Vydáno 5. března 2016 Příroda
Konec zimy vyzývá k výletům! Během března vás určitě nalákají „živé“, právě kvetoucí výstavy. Křehkou krásu jemných kamélií, orchidejí a dalších exotických květin můžete obdivovat nejen v botanických zahradách a historických sklenících, ale také v jedinečných zámeckých interiérech.
KamélieMilovníkům kamélií se naskýtá mimořádná příležitost vidět kaméliové keře v prostorách skleníků státního zámku Rájec nad Svitavou. Zdejší sbírka obsahuje 250 klasických i méně známých odrůd. Kamélie japonská se odedávna pěstovala v Asii. V Evropě začala být známá od osmnáctého století, kdy byly květy kamélií ozdobou plesových šatů na evropských dvorech. Zámecké skleníky můžete v Rájci navštívit až do 31. března, vždy od 9 do 15 hodin, denně mimo pondělí. Vstupné činí 10 korun.
 
Od pátku 4. března budou kaméliemi vyzdobeny navíc i zámecké interiéry. Nevšední výstava v historických prostorách zámku nese název Kamélie - posel jara na zámku v Rájci a k vidění bude pouze do 13. března. Ale už od 17. března zámek v Litomyšli představí v reprezentačních místnostech I. patra litomyšlského zámku a v jeho zámecké kapli spoustu bohatých vazeb z řezaných květin i květinová a lovecká zátiší z depozitářů zámku. Zámek lze navštívit denně od 9 do 16:30 hodin (mimo pondělí) a o víkendu od 9 do 17 hodin. Po dobu konání výstavy Květina, ozdoba plesů a slavností v Litomyšli je možné zakoupit mladé rostliny jarních květin v zámeckém zahradnictví a získat i cenné rady k jejich pěstování od odborníka.
 
Květné zahradě v Kroměříži se kamélie začaly pěstovat už v druhé polovině 19. století a ve 20. století patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. I dnes zde můžete obdivovat desítky vzácných vzrostlých keřů a stromů kamélií, z nichž některé dosahují stáří až 100 let! Výstava těchto rostlin bude v Květné zahradě k vidění až do Velikonočního pondělí 28. března. Zúčastnit se lze také komentovaných prohlídek, které budou zaměřeny nejen na samotné kamélie, ale i na zahradní pavilon.

Skleník v LedniciZa návštěvu v tomto období rozhodně stojí zámecký skleník v Lednici, který byl postaven již roku 1848 a je evropskou architektonickou raritou. Ve skleníku nyní roste přes 250 exotických rostlin a koruny některých palem sahají až pod jeho střechu. Pokud sem zavítáte, zastihnete v plném květu orchideje a kávovníky či čínskou rostlinu Aglaii odoratu, která se používá na parfémování čajů.
 
Součástí zámeckého areálu, který byl hlavním sídlem knížecí rodiny Lichtenštejnů, je rozlehlý park s četnými památkami. Podle hrubých odhadů ho ročně navštíví zhruba milión lidí. Vstup do něj je zdarma a překrásný je i v brzkém jarním období.
 
OrchidejDobrým tipem na výlet je určitě i pražská Botanická zahrada hlavního města Prahy v Tróji, kde se od 4. do 20. března koná tradiční výstava Orchideje – královny opylovacích triků - výstava ve Fata Morganě. Skleník Fata Morgana tak letos opět ožije tropickými květy!

Součástí výstavy bude i prodej orchidejí a dalších zajímavých rostlin - v zásobním skleníku (pod Fatou Morganou). Vypravit se do Faty Morgany můžete také za tropickými motýly, kteří se začnou líhnout ze svých kukel od 5. dubna. Kromě toho na výstavu každoročně lákají i ptakokřídelci - největší denní motýli světa. Motýly všech barev i tvarů zde budou k vidění až do 8. května.
 
Předjaří si milovníci květin mohou užít také v Královské zahradě na Pražském hradě – na pouhých deset dní, za symbolických 20 korun zde bude od 4. do 13. března otevřen stylový empírový skleník. V jeho prostorách tentokrát uvidíte nejhezčí vázy ze sbírek Pražského hradu a přehlídku jarních květin. Tentokrát je věnována tématu vody, hyacintům a hvězdníkům. Návštěvníci poznají užitek a krásu hradních studen, kašen, fontán, potoků i rybníků. Dále středověké vodovodní potrubí, barokní štoly v hradbách i různé historické předměty, jako vrtáky, pumpy, chrliče, požární vědra, nočníky či záchody, tolik důležité pro život. Předměty ze sbírek Pražského hradu se snoubí s květinovým korzem přichystaným hradními zahradníky. Tvoří jej záplava rozkvetlých cibulovin; tisíců omamně vonících hyacintů a velikých květů hvězdníků (Hippeastrum) v mnoha odrůdách.
Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži - půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.