Úvod > Aktuality > Tradiční Jizerská 50 proběhne! Pojede se ve zkrácené variantě

Tradiční Jizerská 50 proběhne! Pojede se ve zkrácené variantě

Vydáno 3. ledna 2016 Zimní sporty
Jizerská 50 se o příštím víkendu uskuteční! Pořadatelům se díky mrazivým teplotám a výrobě technického sněhu podaří připravit náhradní trať v délce 4-6 kilometrů (v závislosti na vývoji počasí), na které se odjedou všechny víkendové závody. Pojede se pravděpodobně ve zkrácené variantě, vždy po 400 závodnících najednou. V Bedřichově v těchto dnech běží naplno zasněžovací technika, zároveň je průběžně technický sníh rozvážen na trať. V případě příznivého počasí může být okruh prodloužen. Předpověď počasí dává malou naději, že by v Bedřichově napadlo nakonec nezbytné množstvím sněhu – v takovém případě by se program mohl změnit v původní podobě.
Jizerská 50V Česku není slavnějšího zimního závodu. Jizerská 50 je synonymem pro běžecké lyžování. Je výzvou a zároveň silným zážitkem. Na začátku tradice trvající přes 45 let stáli severočeští horolezci, dnes jsou to tisícovky nadšených běžkařů, kteří si užívají jedinečnou atmosféru v srdci Jizerských hor.

V rámci třídenního programu od 8. do 10. ledna 2015 se běží individuální závody na 25, 30 nebo 50 kilometrů. Součástí programu je i závod štafetových týmů, závody pro děti a také slavnostní zahájení s kláním historických lyžníků.


Jak se v roce 2016 Jizerská 50 poběží?

ČEZ Jizerská 50

Tradiční závodZávodníky čekají 4 okruhy, na které budou vyrážet ve startovních blocích s maximálně 400 závodníky. Pro každý startovní blok bude vyhrazen přesný čas startu a trať pro ně bude rezervována na dvě hodiny. Závodníci si vyberou svůj čas startu prostřednictvím rezervačního systému, který bude spuštěn nejpozději v pondělí dopoledne. Čtyři startovní bloky odjedou svůj závod v neděli, dva startovní bloky v pátek, další tři v sobotu. U bloků startujících po 15. hodině je povinná čelovka.

Závod elitní vlny, který je součástí seriálu VISMA Ski Classics, se uskuteční na osmi okruzích s maximální délkou do 30 kilometrů, odstartuje dle původního plánu v neděli v 9.00 (ženy v 8.50). Závodníci zařazení do 1. startovní vlny odstartují v 10.30 ve startovním bloku č. 6 a žádnou rezervaci neprovádějí.
 

Hervis Jizerská 25

Závod se uskuteční dle plánu v sobotu a pro závodníky platí rozdělení do startovních vln. První vlna odstartuje v 8.00 (tedy o hodinu dříve!), druhá v 9.30. Trať bude pro obě vlny vyhrazena na 1,5 hodiny. Pojede se ve třech okruzích.
 

ČT Jizerská 10

Pojede se v sobotu v 11 hodin na 2 okruzích.  Trať bude pro závodníky vyhrazena po dobu 1,5 hodiny.
 

Volkswagen Bedřichovská 30

Závod se uskuteční dle původního rozpisu v pátek ve 13.00, ale pojede se KLASICKÝM stylem na 3 okruhy. Platí původní rozdělení do startovních vln, vlny budou startovat v rychlém sledu po sobě.

 Bedřichov bude pro dopravu uzavřen v sobotu i v neděli, pro závodníky i doprovod bude pro oba dny k dispozici kyvadlová doprava z Liberce a Jablonce nad Nisou zdarma.
 

Jizerská 50Jizerská 50 je lyžařský běžecký závod, který je součástí závodů světové ligy dálkových běhů Wordloppet a patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Od čtvrtého ročníku nese Jizerská padesátka podtitul Memoriál Expedice Peru 1970 na počest patnácti zemřelých horolezců, kteří se několik měsíců předtím zúčastnili třetího ročníku tehdy začínajícího závodu. V Peru se chystali pokořit nejvyšší horu peruánských And, avšak výprava skončila pod kamennou lavinou na úpatí Huascaránu.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky. Trať je pravidelně udržována frézovou rolbou a na každém rozcestí naleznete orientační tabule a rozcestníky.

Neváhejte a buďte u tradiční sportovní události, která se vám navždy zaryje do paměti!
Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Další aktuality

26.1.
2016
Ve Smržovce se projedete na nové přírodní sáňkařské dráze

Ve Smržovce se projedete na nové přírodní sáňkařské dráze

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
24.1.
2016
Vydejte se na zasněžený výlet do Jizerských hor a Dolnoslezského vojvodství

Vydejte se na zasněžený výlet do Jizerských hor a Dolnoslezského vojvodství

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
10.1.
2016
Zimní sezóna na Ještědu zahájena

Zimní sezóna na Ještědu zahájena

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty