Úvod > Aktuality > Noc divadel 2018 nabídne prohlídky zákulisí, představení, workshopy i setkání s herci

Noc divadel 2018 nabídne prohlídky zákulisí, představení, workshopy i setkání s herci

Vydáno 8. listopadu 2018 Kultura
Třetí listopadová sobota bude opět patřit Noci divadel. V letošním roce termín vychází symbolicky na 17. listopadu 2018, což ve spojení s mnoha historickými výročí, která si připomínáme, určilo i téma letošního ročníku: Česko-slovenská divadelní spolupráce. V ČR se zapojí přes 100 divadel, která nabídnou představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Vstup na Noc divadel je opět zdarma či za symbolické vstupné.
Noc divadelLetošní program Noci divadel je opět velmi nabitý: přes 500 událostí, více než 100 institucí a přes 30 zapojených českých měst. Detailní programy jednotlivých divadel jsou k dispozici na webových stránkách nocdivadel.cz. Na většinu akcí je třeba předchozí registrace. Proto organizátoři doporučují návštěvníkům naplánovat si program v předstihu.

Mnoho divadel se nechalo inspirovat letošním tématem Česko-slovenské divadelní spolupráce. Pražské divadlo Disk se rozhodlo na jeden večer vytvořit malé soukromé Československo. U vstupu bude pro návštěvníky přichystán startovací balíček pro občana nového Československa. Ti se pak mohou těšit např. na hodiny slovenského jazyka, dabingový workshop, přednášku o slovenském divadle či koncert, na kterém uslyší ty nejznámější československé hity. Divadlo NoD chystá autorskou inscenaci Se lvem na prsou, která reflektuje 100 let česko-slovenské hokejové republiky.

Noc divadelNárodní divadlo v Praze nabídne prohlídku archivů, zákulisí Stavovského divadla a sídla Činohry Národního divadla, při které návštěvníci objeví sklep i půdu starobylého Anenského kláštera. Koordinátor české Noci divadel Institut umění – Divadelní ústav (IDU), v jehož sídle (Celetná 17, Praha 1) bude od 14 do 20 hodin otevřené infocentrum, si připravil program pro děti: speciální bojovku, která připomene česko-slovenské legendy, a workshop, kde si děti vyrobí vlastní cameru obscuru. Divadlo v Řeznické chystá promítání dokumentárního filmu Olgy Sommerové České studentské revolty. Po filmu bude následovat debata s režisérkou na téma současné úlohy médií a jejich vlivu. Palác Akropolis ožije ve všech svých zákoutích sedmihodinovým hudebním pásmem plným koncertů, přednášek a workshopů.

Městské divadlo Kladno připravuje interaktivní „oživlé“ muzeum československé historie či hudebně-literární pásmo „Kavárna československá“. Brněnská Husa na provázku organizuje tematické prohlídky zákulisí s herci. Divadlo Polárka chystá večerní program na téma Českoslovenští spisovatelé. Divadlo loutek Ostrava se pro tento večer vymění s Bábkovým divadlem Košice a uvítá představení O rytierovi bez koňa. Pro nejmladší návštěvníky proto připravili i česko-slovenský slovníček.
 

O Noci divadel

Noc divadelČeská Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartovala v roce 2008 v Chorvatsku debutová Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do víc jak desítky evropských zemí.

Česká Noc divadel, která existuje od roku 2013, je díky účasti více než padesáti tisíců návštěvníků největším projektem v rámci European Theatre Night. Koordinátorem akce je Institut umění – Divadelní ústav.
Noc divadel v černém divadle Metro

Noc divadel v černém divadle Metro

Při příležitosti Noci divadel bychom vám rádi ukázali, na jakém principu černé divadlo funguje, odehrajeme vám naše nejnovější představení Malý princ na Zemi / The Little Prince Today a v rámci workshopu vám naši herci ukáží, jak obtížné je být hercem černého divadla.

Noc divadel 2018

Noc divadel 2018

Šestý ročník akce proběhne opět třetí listopadovou sobotu, která v roce 2018 připadne na 17. listopadu. Tématem se bude věnovat 100. výročí založení Československa a připravuje se speciální program, který propojí divadelní svátek české Noci divadel se sousední slovenskou Nocí divadiel.

Noc divadel v Altě

Noc divadel v Altě

Československá noc s filmem, hudbou, prohlídkou prostor a podivnou performancí. Vstup na všechny akce je volný a zdarma.

Noc divadel - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

Noc divadel - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

Noc divadel v Táboře v sobotu 17. listopadu. Divadelní ohnivý večírek plný umění a bezbřehé zábavy!

Noc divadel ve Švandově divadle

Noc divadel ve Švandově divadle

Bohatý a obohacující program pro věrné diváky i náhodné kolemjdoucí! Začínáme v 16 hodin!

Noc divadel v Divadle Archa

Noc divadel v Divadle Archa

V sobotu 17. listopadu se v rámci Noci divadel otevírají brány pražského Divadla Archa.

Noc divadel v Brně

Noc divadel v Brně

Hned devět brněnských divadel se zapojuje do akce s názvem Noc divadel, která se v tomto roce v Česku koná již pošesté. Letos v sobotu 17. listopadu.

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint Divadla Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Labyrint královéhradeckého Divadla Drak patří k zavedeným značkám na české i světové divadelní scéně. Nově nabízí nahlédnutí do netradičního muzea loutek, nebo do "Divadelní laboratoře". Muzeum loutek, které zde naleznete, přímo vyžaduje vaše aktivní zapojení do prohlídky.

Národní divadlo moravskoslezské - jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské - jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy - Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Divadlo Disk

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.

Experimentální prostor NoD

Experimentální prostor NoD

Galerie NoD spolupracuje dlouhodobě s umělci generace 80. a 90. let, velký důraz však klade na mladou nastupující uměleckou scénu.

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno

Městské divadlo Kladno je jedním z nejstarších českých činoherních divadel; pokračuje ve stoleté tradici profesionální kladenské scény.

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku v Brně

Divadlo Husa na provázku je české experimentální divadlo založené v roce 1967. Prezentuje se neobvyklými autorskými inscenacemi a výjimečnými divadelními počiny. Pravidelně hostuje na českých a zahraničních scénách, účastní se festivalů a samo je pořádá.

Divadlo loutek Ostrava - zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava - zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Noc divadel 2018 v Knihovně Václava Havla – Moc bezmocných

Noc divadel 2018 v Knihovně Václava Havla – Moc bezmocných

Datum letošní Noci divadel připadlo na 17. listopad, na významné datum české historie.

Institut umění - Divadelní ústav

Institut umění - Divadelní ústav

Divadelní ústav je otevřené informační, vědecké, poradenské, vzdě­lávací, produkční a nakladatelské centrum pro oblast divadla.

Divadlo v Řeznické

Divadlo v Řeznické

Jedna z nejmenších divadelních scén v Praze s více než třicetiletou tradicí zkoumá a experimentuje v oblasti nových tvůrčích proudů a směrů.

Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis – centrum nezávislé kultury v Praze

Palác Akropolis, to jsou ojedinělé hudební, divadelní a výtvarné projekty. Od svého vzniku se v prostorách Paláce Akropolis neustále představují tuzemští interpreti i zahraniční špičky mnoha žánrů hudební a divadelní scény.

Noc divadel Divadla pod Palmovkou

Noc divadel Divadla pod Palmovkou

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým a netradičním způsobem v mnoha evropských zemích vždy každou třetí listopadovou sobotu a to již od roku 2008. V ČR se koná od roku 2013.

Noc divadel v Divadle Jiřího Myrona

Noc divadel v Divadle Jiřího Myrona

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008.

Noc divadel v divadle Ponec

Noc divadel v divadle Ponec

PONEC – divadlo pro tanec se zapojuje do mezinárodního projektu „European Theatre Night“ a nabízí v sobotu 17. listopadu originální program s tvůrci představení One Step Before the Fall.

Noc divadel v Divadle Spejbla a Hurvínka

Noc divadel v Divadle Spejbla a Hurvínka

Již šestým rokem se Divadlo Spejbla a Hurvínka připojuje k Noci divadel, která letos připadá na 17. listopad. V letošním ročníku divadlo uvede představení „Hurvínkovo přání“ Martina Kláska a Ondřeje Lážnovského.

Noc divadel v Meetfactory

Noc divadel v Meetfactory

Noc divadel v Meetfactory představuje Fernando Arrabal: Pohřeb sardinky.

Noc divadel v Neklidu

Noc divadel v Neklidu

Celoevropský svátek divadla.

Noc divadel ve Schwarzenberském sále a městském divadle J. K. Tyla

Noc divadel ve Schwarzenberském sále a městském divadle J. K. Tyla

NOC DIVADEL 2018 ve Schwarzenberském sále a městském divadle J. K. Tyla.