Úvod > Aktuality > Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování

Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování

Vydáno 7. ledna 2017 Zimní sporty
Zasněžená krajina, bílá stopa, dechberoucí výhledy a svěží vzduch … sbalte běžky a vydejte se na české a moravské hory do bílé stopy! V horských oblastech se můžete těšit na perfektní podmínky a strojově upravované stopy, takže stačí namazat a vyrážíme do bílé stopy. Aktuální sjízdnost a upravenost jednotlivých tratí můžete jednoduše sledovat na online na internetu.
Hory jsou rájem pro milovníky běžeckého lyžování a tento velmi populární sport v České republice můžete provozovat prakticky kdekoliv.
 

Krkonošská magistrála

Krkonoše běžkyTím největším zimním běžkařským rájem jsou bezesporu Krkonoše. Celými Krkonošemi prochází páteřní magistrála dlouhá 71 km. Na ni je dále napojeno dalších 500 km místních lyžařských tras a okruhů. V centrální části Krkonoš v okolí Špindlerova Mlýna bývají zpravidla nejlepší sněhové podmínky, zde si můžete zaběžkovat také na závodních tratích na Mísečkách, které splňují mezinárodní FIS standardy. Na magistrále je spousta možností k přenocování, například na Luční boudě, která se nachází nedaleko vrcholu Sněžky, nebo na Labské boudě.
 

Jizerská magistrála

Šámalova chataVíce než 180 km běžkařských tratí nabízí Jizerská magistrála nedaleko Liberce a je také vůbec nejnavštěvovanějším místem pro běh na lyžích v České republice. Nejznámějšími nástupními místy jsou například Bedřichov, Jizerka či Smědava, na trase je i mnoho horských chat, které poskytují ubytování a občerstvení na trase. Turisticky atraktivní jsou například Prezidentská chata, Šámalova chata nebo Chata Smědava. Každoročně se zde můžete zúčastnit i prestižního závodu Jizerská 50.
 

Boží Dar

BěžkyOblast Božího Daru nedaleko KlínovceKrušných horách nabízí více než 120 km upravovaných běžeckých tratí. Tato oblast je proslulá, že tu sníh napadne zpravidla velmi brzy, a právě zde bývají ideální podmínky pro běžecké lyžování už na začátku zimní sezony. Oblast svým excelentním běžkařským uměním proslavil Lukáš Bauer, jeden z nejlepších běžkařů v historii České republiky.
 

Šumavská magistrála

Běžky KvildaLyžařská Šumavská magistrála propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a je dlouhá 140 km, na ni navazuje dalších 400 km oblastních upravovaných běžkařských tratí. Magistrála prochází i přes velmi nádherná místa jako je Modrava či Zadov, kde v minulosti trénovala nejlepší česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Na Lipně můžete i v zimě navštívit Stezku korunami stromů, která bude příjemným zpestřením běžkařského výletu, nebo si zabruslit na zamrzlém Lipně.
 

Jesenická magistrála

Jeseníky běžkyJeseníkách si na běžkách užijete typickou hřebenovku s těmi nejkrásnějšími výhledy na okolní zasněženou krajinu Jeseníků s dominantním Pradědem. Jesenická magistrála měří 58 km a nejznámějším nástupním místem je Ramzovské sedlo a hřebenová trasa je sice poněkud náročnější, ale na trase je mnoho horských chat, kde si odpočinete a načerpáte síly. Na magistrálu se připojuje dalších mnoho strojově upravovaných stop.
 

Beskydská magistrála

Také Beskydy mají svou běžkařskou magistrálu, která propojuje upravované bílé stopy právě v tomto pohoří České republiky. Dominantou je vrchol Lysá hora či Pustevny, kde se každoročně koná festival ledových a sněhových soch. Cílem vytvoření projektu Beskydské magistrály je nejen podpora zimních sportů, ale místa jsou využívána i v létě k cykloturistice či pěší turistice.
Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Krkonošská 70 (2)

Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod.

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Lyžařský závod Jizerská 50

Lyžařský závod Jizerská 50

V Česku není slavnějšího zimního závodu. Jizerská 50 je synonymem pro běžecké lyžování, je výzvou a silným zážitkem. Na začátku tradice trvající 45 let stáli severočeští horolezci, dnes jsou to tisícovky nadšených běžkařů, kteří si užívají jedinečnou atmosféru v srdci Jizerských hor.

Jesenická magistrála na běžkách

Jesenická magistrála na běžkách

V lokalitě Skřítek – Malá Morávka – Karlov – Hvězda najdete celou řadu upravovaných běžeckých tras. Trasa o délce 25 km vede po jihovýchodním hřebenu Hrubého Jeseníku, je strojově udržována a patří k těm nejzajímavějším.

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Na běžkách kolem nádrže Dlouhé Stráně

Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.

Krkonoše na běžkách - ze Špindlu na Luční boudu

Krkonoše na běžkách - ze Špindlu na Luční boudu

Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krkonoše na běžkách - okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Krkonoše na běžkách - okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky - Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Beskydská magistrála

Beskydská magistrála

V Moravskoslezském kraji vznikl projekt Beskydská magistrála, který je zaměřen na podporu běžeckého lyžování, cykloturistiky a aktivního trávení volného času v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované lyžařské běžecké trasy v celých Beskydech včetně jejich využití mimo zimní sezonu.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci - Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Na běžkách v okolí Harrachova

Na běžkách v okolí Harrachova

Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru - lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.