Úvod > Aktuality > Nechte se okouzlit adventní Plzní
Zážitky

Nechte se okouzlit adventní Plzní

  • Vydáno6. prosince 2019
Pokud někdy Plzeň opravdu září, je to právě v době adventu. Při procházce vyzdobeným centrem města si připadáte trochu jako v pohádce. Ať už si potřebujete na chvilku odpočinout od předvánočního shonu nebo si chcete trochu té vánoční atmosféry užít ještě před Štědrým dnem, projděte se vánoční Plzní. Uvidíte, že vás odmění!

Plzeňské vánoční trhy

Vánoční trhy PlzeňPlzeňské vánoční trhy v posledních letech patří vůbec k nejhezčím v regionu. Na stáncích to voní svařeným vínem, punčem a čerstvě pečeným cukrovím. Nechybí dřevěný betlém, živá zvířátka ani kolotoč pro děti. V podvečer tu potkáte ponocného. Uprostřed trhů najdete zvonici. Říká se, že stačí zazvonit a i nejtajnější vánoční přání se dobrým lidem vyplní. Ověřené to nemáme, ale proč to nezkusit?

Vánoční trhy jsou otevřené každý den od 9 do 19 hodin až do 23. prosince. Možná tu nenakoupíte dárky pro celou rodinu, ale minimálně načerpáte nějakou inspiraci a prohřejete zkřehlé prsty šálkem svařáku.


Adventní prohlídky

Adventní prohlídky PlzeňK Vánocům samozřejmě patří pohádky, dárky a bramborový salát, v některých rodinách pak třeba i pouštění ořechových lodiček či lití olova. Máte ale představu, jak se slavil advent v dobách našich předků nebo jaké příběhy v sobě skrývají betlémy z plzeňských kostelů? Nechte se na adventních prohlídkách provést historií Vánoc. Průvodce v kostýmu vás seznámí nejen s historií slavení Vánoc, dozvíte se zajímavosti o plzeňských betlémech i pověrách spojených se štědrovečerní večeří a dalšími událostmi z období adventu. Prohlídku zakončíte příjemným posezením a povídáním u svařáku a cukroví ve Schované kavárně

Prohlídky jsou vhodné pro děti od 6 let, vstupenky můžete zakoupit v Turistickém informačním centru nebo prostřednictvím rezervačního portálu Plzeňská vstupenka.
 

Katedrála svatého Bartoloměje a další kostely

kostel Nanebevzetí Panny MarieGotický kostel Nanebevzetí Panny Marie je letos hlavním adventním a vánočním svatostánkem ve městě (katedrála sv. Bartoloměje je od 1. 6. 2018 do 30. 4. 2021 uzavřena z důvodu rekonstrukce interiéru). V době adventu se zde kromě bohoslužeb odehrává celá řada koncertů. Adventní neděle tu každý týden začínají ranní mší se zpěvem rorátů, od tří hodin se pak můžete zaposlouchat do varhanních improvizací při tradičních adventních půlhodinkách. Interiér katedrály má své kouzlo.

Zajímavý pohled na vánočně osvícenou Plzeň se vám naskytne z věže katedrály svatého Bartoloměje. Ta má otevřeno denně od 9 do 18 hodin, stačí jen překonat necelých 300 schodů. V pátek 6. prosince 2019 v 18:00 hodin se ve věži uskuteční večerní komentovaná prohlídka s návštěvou půdy.


Na radnici za vánočním pošťákem

Ježíškova poštaPokud byste letos, místo obligátní sms, svým známým raději poslali opravdový vánoční pozdrav, můžete v mázhauzu plzeňské radnice od 14. prosince využít služeb vánočního pošťáka. Orazítkuje vám nejen pohlednice k odeslání, specializuje se také na dětská vánoční přání a dopisy Ježíškovi.

Zastihnete ho tu každý den od 10 do 16 hodin až do 22. prosince, v sobotu 23. prosince už jenom do 15 hodin.
 

Plzeňské betlémy

Betlém PlzeňPokud se do Plzně vydáte mezi vánočními svátky a Třemi králi, doporučujeme udělat si čas na prohlídku plzeňských betlémů. Letos bude interiér katedrály sv. Bartoloměje uzavřen z důvodu rekonstrukce (věž je ale přístupná), nicméně unikátní jesličky najdete i v jiných kostelech. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde letos probíhá hlavní duchovní program a každoročně je tu k vidění betlém s postavičkami téměř v životní velikosti.

Neměli byste vynechat ani kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí. Marii a Josefovi v něm k narození Ježíška gratulují nejen pastýři a tři králové, ale také selky v plzeňských krojích, dělníci ze Škodovky i některé známé osobnosti z regionu.
Národopisné muzeum Plzeňska – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Národopisné muzeum Plzeňska – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Od ledna 2021 je Národopisné muzeum Plzeňska dlouhodobě uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce a přípravy nových stálých expozic. Práce potrvají cca 3 roky.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

Vánoční trhy Plzeň 2024

22. 11.23. 12.
Vánoční trhy Plzeň 2024

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura