Úvod > Aktuality > Navštivte s námi velikonoční Hrádek u Nechanic

Navštivte s námi velikonoční Hrádek u Nechanic

Vydáno 16. března 2016 Zážitky
Velikonoční výzdobou láká návštěvníky také 19.–28. března zámek Hrádek u Nechanic, který se otevře již 19. března. Připomínka velikonočních tradic v historickém zámeckém prostředí - vše o Velikonocích se dozvíte ve svátečně vyzdobené expozici. O Velikonocích bude opět zpřístupněna i zámecká kuchyně, kde můžete ochutnat originální Sváteční zámecký likér!

Oslavte Velikonoce na jednom z nejkrásnějších zámků Východních Čech, na Hrádku u Nechanic, v rodovém sídle hrabat Harrachů. Zakladatel zámku, hrabě František Arnošt, byl především podnikavý průmyslník, vlastnil četné textilky, železárny a sklárny, zasloužil se o výstavbu dráhy z Pardubic do Vídně, stál v čele české průmyslové jednoty a z obrovského nashromážděného rodového majetku štědře podporoval například stavbu pražského Národního divadla.

Přesto se stal zřejmě neznámějším příslušníkem rodu Harrachů jeho syn, Jan Nepomuk, jedna z největších postav českých dějin 19. století. Romantická stavba byla vybudovaná podle nerealizovaných plánů anglického zámku v Crew Hall anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba (1805-1869) – a to ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer (1817-1856), který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů.

Kromě tohoto vybavení, zhotovovaného v převážné míře místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností, zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844, na 18 hektarech upravena část okolního lesa jako krajinářský park, a na dalších 200ha založena obora a bažantnice. Státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou.

Na zámku se natáčely dnes už slavné televizní seriály Jana Eyrová, Náhrdelník a Dobrodružství kriminalistiky, dále filmy Hotel pro cizince, Kulhavý ďábel, Atentát, Andělská tvář i Tmavomodrý svět a také filmová pohádka Princ a Večernice.
 

Velikonoční program na zámku

Při prohlídce zámeckých interiérů se seznámíte s historií Velikonoc, s velikonočními zvyky a tradicemi u nás i v zahraničí a s mnoha dalšími zajímavostmi z období nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce. O Velikonocích bude opět zpřístupněna zámecká kuchyně, kde návštěvníci mohou ochutnat zámeckou velikonoční specialitu – sváteční zámecký likér a novinku anglický bílý punč. Dále bude připravena káva, čaj a něco dobrého k tomu. Budou se také prodávat perníčky a suvenýry s velikonočními motivy. Pro veřejnost bude otevřeno od soboty 19. března do neděle 20. března, na velikonoční prázdniny od čtvrtka 24. března do pátku 25. března (státní svátek) a dále od soboty 26. března až do Velikonočního pondělí 28. března 2016 od 9 hodin do 16 hodin. Pro předem ohlášené skupiny (min. 5 osob) bude otevřeno od pondělí 21. března do středy 23. března 2016 od 8 hodin do 16 hodin.

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839 - 1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.