Úvod > Aktuality > Nastává letní slunovrat - užijte si nejdelší den v roce

Nastává letní slunovrat - užijte si nejdelší den v roce

Vydáno 17. června 2017 Příroda
Astronomické léto začne ve středu 21. června, přesně v 6:25 ráno, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Už tento víkend si můžete užít slavnosti k letnímu slunovratu, tajuplné a mýty opředené události, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomíneme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený.

Letní slunovrat přináší oficiální léto

Nastává letní slunovratBěhem letního slunovratu se nikdy v noci úplně nesetmí. Objevuje se tzv. astronomický soumrak - na první pohled noc, ale hvězdy jsou vidět špatně. Můžete si tak užívat, aniž  byste o tom možná věděli, nejdelší den v roce. Letní slunovrat je také astronomickým bodem, kdy můžeme oficiálně prohlásit, že přišlo léto. Sluneční paprsky v tento den dopadají v poledne kolmo na obratník Raka. Na severní polokouli je nejdelší den a nejkratší noc. Slunce vstupuje do trojice tzv. letních znamení – Raka, Lva a Panny.

České slovo slunovrat vzniklo podle ročního pohybu vycházejícího Slunce nad obzorem. Poté, co Slunce dospělo k nejsevernějšímu bodu východů a západů, se nyní bude vracet po obzoru na jih. Na nejjižnější bod své pouti dospěje za zimního slunovratu.
 

Dozvuky dávných oslav v naší přítomnosti

Během letního slunovratu se nikdy v noci úplně nesetmíV den letního slunovratu lidé odedávna uctívali slunce, čímž mu chtějí vyjádřit úctu a radost z úrody a sklizně. Léčivou sílu Slunce, která vrcholila v den slunovratu, si vážili v minulosti i Keltové. Tato moc byla spojována s uzdravující silou vody. Oltáře zasvěcené Slunci se proto často nacházely v blízkosti pramenů a studní. Tyto svatyně byly podle některých archeologů umísťovány do krajiny na základě astronomických poznatků a byly často součástí hradiště.

Pokud dáváte přednost klidnějším oslavám, proč neuctít Slunce v den slunovratu návštěvou keltské vesnice či hradiště? Můžete se vydat třeba do vesnice Klobouky u Slaného, kde stojí největší český menhir - Kamenný pastýř.

Megalitický kruh z obřích kamenů se nachází také v jihočeské obci Holašovice, proslavené selským barokem. Dalším zajímavým místem jsou viklany u Žihle na Plzeňsku s nedalekou čedičovou stolovou horou Vladař, na jejímž plochém temeni stávalo kdysi keltské hradiště. Své tajemství možné o letním slunovratu vydají Kounovské kamenné řady, o jejichž významu vědci doposud vedou spory. Zkuste se brzy ráno na některém z těchto míst pozorně dívat. Nevychází slunce někde nad vchodem do valů či nad místem, kde stála před tisíci lety svatyně?

SlunovratPodle keltských tradic se v noci v den letního slunovratu pálily na nejvyšších kopcích posvátné ohně, podobně jako v současné době v noci, kdy se upalují čarodějnice. Oslavy provázely tance okolo ohňů, rozhazování uhlíků po polích pro zajištění dobré úrody a žehnání dobytku zapálenými bylinami.

Oslavit slunovrat můžete i v naší moderní době - k těm nejvelkolepějším bude patřit Festival živého pravěku v pravěké osadě Křivolík, v klášteru Kladruby nebo
v Harcově u Liberce. Slavit slunovrat však budou i historická auta - v sobotu by milovníci veteránů neměli chybět na závodech do vrchu ze Zbraslavi do Dolních Břežan.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Menhiry kolem Kutné Hory

Menhiry kolem Kutné Hory

Menhiry kolem Kutné Hory byly postaveny během roků 2012-13 kutnohorskými nadšenci a s pomocí odborníků, kteří se věnují obnovování energetických bodů v krajině. Nejdřív vznikl kamenný kruh (kromlech) a postupně k němu přibývaly kameny další v jeho nejbližším okolí i na okolních kopcích.

Expozice Kounovské kamenné řady

Expozice Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Pohanské kameny u Višňové

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.

Viklany u Žihle - skalní městečko nevšedních tvarů

Viklany u Žihle - skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany - skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Strakonický rodák ing. Pavel Pavel zanechal svému městu pěknou památku. Postavil na nábřeží repliku jedné brány ze Stonehenge. Oproti originálu je model z betonu, ale může se pyšnit stejnou velikostí.

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Kamenný pastýř - největší český menhir u Klobuk

Kamenný pastýř - největší český menhir u Klobuk

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Hřebečský slunovrat 2018

Hřebečský slunovrat 2018

Festival na pomyslném pomezí Čech a Moravy se opět hlásí ke slovu! Také letos se můžeme těšit na bohatý program, ve kterém vystoupí mnoho kapel. Festival se koná v sobotu 16. června v místě hřebečského parkoviště.

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí Hoře 2018

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí Hoře 2018

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí Hoře jsou oslavou přírody a přírodních živlů. Nabízí bohatý kulturní program, zajímavé přednášky, kurzy, trh řemesel i aktivity pro děti.

Festival Slunkatoč na hradě Točník

Festival Slunkatoč na hradě Točník

Každoroční oslava letního slunovratu na hradě Točník.

Bubnování u menhirů

Bubnování u menhirů

Bubnování u kutnohorských menhirů bude probíhat 23. června, tzn. v den keltského svátku Litha. Občerstvení i parkování je v místě, je možné zde i přespat ve stanu nebo pod širákem.