Úvod > Aktuality > Stavitelství, Jawa i mašinky: Národní technické muzeum zahajuje sezónu ve svých pobočkách
Památky

Stavitelství, Jawa i mašinky: Národní technické muzeum zahajuje sezónu ve svých pobočkách

  • Vydáno1. dubna 2022
Národní technické muzeum zahajuje návštěvnickou sezónu ve svých pobočkách. V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy budou otevřeny nové výstavy „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ a „Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa“, v Železničním depozitáři NTM Chomutov na návštěvníky čekají nové železniční skvosty – elektrické lokomotivy S 699.001 „Velká laminátka“ a E 458.0001 „Žehlička“.

Jawa i Franz Josef v Plasích

fenomén jawaV letošní sezóně nabídne Centrum stavitelského dědictví Plasy několik nových výstav. Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, která je obměněnou reprízou výstavy poprvé představené v Praze, připomene nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, jenž výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. K vidění bude 20 motocyklů, v řadě případů jde o jediné dochované kusy daného typu. Mezi mimořádné vystavené předměty patří soubor vývojových prototypů motocyklů Jawa představující motocykly od počátku 30. až do 90. let. Vystaveny jsou např. motocykly z tajného válečného vývoje nebo prototyp stroje tzv. Unifikované řady z první poloviny 60. let. Připomenuty jsou také osobnosti, které se značkou Jawa spojily své osudy.

franz josefVýstava Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa vznikla ve spolupráci NTM a Fakulty stavební ČVUT v Praze a návštěvníkům přibližuje stavební boom 2. poloviny 19. století a počátku 20. století vyvolaný potřebou ubytovat lidi přicházející za prací, který v tomto období kulminoval ve všech velkých českých a moravských městech a jeho projevy do značné míry určily vizuální charakter městského prostoru. Výstava ukazuje nejen charakteristické prvky stavebních konstrukcí, ale také život na sklonku rakousko-uherské monarchie skrze vizuální, zvukové a interaktivní instalace, které je přenesou o 100 až 150 let do minulosti.

Pobočka Národního technického muzea v Plasích je rozsáhlým moderním muzeem stavitelství, které v České republice nemá obdoby. Stálá expozice provádí návštěvníky jednotlivými etapami stavby domu od jeho základů až po střechu. Historické exponáty i moderní interaktivní prvky jsou zasezeny do působivého prostředí starého pivovaru, a tak si přijdou na své i milovníci industriální architektury.
 

Novinky železničního depozitáře v Chomutově

ntm laminátkaPozornost návštěvníků v Železničním depozitáři NTM Chomutov letos upoutají dvě nové železniční akvizice –⁠ elektrické lokomotivy S 699.001 „Velká laminátka“ a E 458.0001 „Žehlička“ a mimořádný neželezniční přírůstek do sbírky NTM – kolové rypadlo. „Velká laminátka“ je unikátní prototyp šestinápravové elektrické lokomotivy S699.001 vyrobené ve Škodě Plzeň v roce 1963 pro testování provozu na nově zaváděné střídavé napájecí soustavě. Jedná se o největší a nejtěžší elektrickou lokomotivu pro traťovou službu na území ČR. Vedle rozměrových a výkonových superlativů je lokomotiva nesmírně cenná také pro svůj design, za který vděčí designérovi Otakaru Diblíkovi, jenž pro stavbu skříně lokomotivy použil tehdy nový materiál –⁠ skelný laminát.

ntm žehličkaŽehlička“ patří mezi ikonická vozidla našich tratí, zejména nádraží a železničních uzlů. Vystavený prototyp s označením E 458.0001 z roku 1971 stojí na počátku úspěšné řady posunovacích elektrických lokomotiv, které měly významný podíl na zefektivnění drážní dopravy na našem území. Novinkou pro letošní rok je vystavení jednoho z prvních kolových rypadel světoznámého výrobce jeřábů a zemních strojů Liebherr z roku 1964. V depozitáři bude k vidění také unikátní parní motorový vůz M 124.001 „Komarek“ z roku 1903 – jeden z nejcennějších exponátů železniční sbírky NTM vůbec. V Železničním depozitáři NTM v Chomutově je uložena většina železniční sbírky Národního technického muzea, která je největší státní sbírkou tohoto typu u nás. V autentickém prostředí železničního depa mají návštěvníci možnost vidět téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů včetně oblíbených skvostů – parních lokomotiv, kterých je zde více než dvě desítky.
Výstavy v Železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově 2024

28. 3.28. 10.
Výstavy v Železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově 2024

V roce 2024 se v Železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově můžete těšit na výstavy Chomutov ve století páry a

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura