Úvod > Aktuality > Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Vydáno 30. srpna 2017 Zážitky
Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. První zářijový víkend se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.

Rosa coeli, Růže nebes, je nestarší moravský ženský klášter premonstrátek, který byl založen a v gotickém slohu vystavěn roku 1181. Krásnému sídlu jeptišek se staly osudným už husitské války. Nejprve Rosu coeli roku 1420 vypálili husité a o století později, roku 1526, byl klášter zrušen docela. Od té chvíle chátral, až z něj zbyly jen hlavní zdi a některé klenby.

Dnes má i zřícenina stavby nebývalé kouzlo – mezi zdmi můžete místo klenutého stropu obdivovat hvězdnou oblohu a pokud jste citlivější povahy, ucítíte kolem sebe proudit vlny pozitivní energie. A právě těch pořadatelé využijí i letos a v příjemné atmosféře starobylého města Dolních Kounic znovu zorganizují Historické slavnosti Rosa coeli.
 

Historické slavnosti – rytířský turnaj i staročeský jarmark

Historické slavnosti Rosa coeli jsou jedinečnou událostí, kde se snoubí temperament lidových tradic, kultury, pestrost hudby, historické průvody a spontánní atmosféra. Slavnosti město pořádá již tradičně od roku 1998 na počest navrácení statutu města. Herci v historických kostýmech, rytíři a dámy v průvodu s koňmi, kejklíři, divadelní představení, výstavy a ohňostroj láká hlavně rodiny s dětmi. Na své si přijdou i znalci vína a kulinářských specialit.

V sobotu začnou městské oslavy od 14 hodin, kdy své stánky otevřou jarmareční prodejci. Hlavní program se odehrává na Masarykově náměstí, kde mimo občerstvení a uchutnávky dolnokounických vín, můžete shlédnout bohatý kulturní program na pódiu a ve večrních hodinách ohňovou show.

Na Mlýnském náměstí čeká program připravený především pro děti - soutěžení, skákací hrad, motokáry, a hlavně spoustu představení a pohádek. Před klášterem můžete zahlédnout povoz z koňmi, na kterém se můžete projet po městě, dále pak střelce sv. Gotharda a jejich vojenské ležení, kde si můžete vyzkoušet střílet z některých zbraní a v neposlední řadě můžou děti využít historický kolotoč na ruční pohon. I historické památky budou během slavností přístupné - Židovská synagoga bude otevřena od 10.00 do 20 hodin a půvabný klášter Rosa coeli bude otevřen od 10.00 do 23.00.

Hrad a zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice

Tajuplný a turisty dosud neobjevený je hrad a zámek v Dolních Kounicích, který patří bezesporu mezi zajímavá místa v ČR. Téměř 700 let historie na jednom místě.

Okolím řeky Jihlavy a Dolních Kounic

Okolím řeky Jihlavy a Dolních Kounic

Vydejte se po vodě, na kole i pěšky okolím Jihlavky. Výlety v okolí Dolních Kounic jsou vhodné i pro rodiny s dětmi a rozhodně je zde hodně zajímavých míst k poznání.

Kaple sv. Antonína a křížová cesta v Dolních Kounicích

Kaple sv. Antonína a křížová cesta v Dolních Kounicích

K nejvýraznější kounické dominantě kapli sv. Antonína vede z města křížová cesta s 14 zastaveními. Začíná na konci náměstí Míru za restaurací U Gottwadů. Zastavení křížové cesty jsou chráněna jako kulturní památka České republiky.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Synagoga a židovský hřbitov Dolní Kounice

Synagoga a židovský hřbitov Dolní Kounice

Synagoga byla postavena v roce 1652–1655 v raně barokním slohu a patří k nejstarším synagogám na Moravě. V roce 1851 byla přistavěna ženská galerie s pavlačí. Od druhé světové války sloužila převážně jako skladiště.

Další aktuality

16.7.
2018
Na Cornštejně se budete cítit jako v pohádce

Na Cornštejně se budete cítit jako v pohádce

Jižní Morava | Zážitky
11.7.
2018
Hudební festival rozezní opět Znojmo

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Jižní Morava | Zážitky