Úvod > Aktuality > Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky českého umění

Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky českého umění

Vydáno 31. ledna 2016 Památky
Národní galerie slaví každoročně své založení otevřením sbírek pro veřejnost zdarma. Karvinský zámek Fryštát se také připojí. Lidé si zámek Fryštát, který ve svých prostorách vystavuje obrazy ze sbírek Národní galerie, budou moci ve dnech 6. a 7. února 2016 od 10 do 17 hodin prohlédnout zcela zdarma. Návštěvníci zde naleznou díla představitelů rané romantické krajinomalby Antonína Mánese a Františka Xavera Procházky, dále žáků Haushoferova krajinářského ateliéru pražské Akademie Aloise Bubáka, Adolfa Kosárka a Julia Mařáka i nejvýznamnějšího zástupce francouzského plenérového realismu u nás Antonína Chittussiho.
Zámek FryštátNárodní galerie slaví každoročně své založení otevřením sbírek pro veřejnost zdarma. K oslavám se připojuje také zámek Fryštát, který nabídne ke zhlédnutí zcela bezplatně expozici v objektu Lottyhausu.

Milovníci umění zde naleznou práce představitelů rané romantické krajinomalby Antonína Mánese a Františka Xavera Procházky, dále žáků Haushoferova krajinářského ateliéru pražské Akademie Aloise Bubáka a Julia Mařáka i nejvýznamnějšího zástupce francouzského plenérového realismu u nás Antonína Chittussiho. Náladovou krajinomalbu přelomu století ovlivněnou impresionismem a pointilismem reprezentují plátna Antonína Hudečka a Antonína Slavíčka.

Julius MařákUmění portrétu je představeno vynikajícími plátny Josefa Mánese, Karla Purkyně a Jaroslava Čermáka. Žánrovou malbu zastupuje barevně brilantní studie Josefa Navrátila, druhorokokový námět Josefa Mánese, realistický pohled do interiéru Soběslava H. Pinkase a další. Své místo zde má i umělecká generace Národního divadla v pracích takových osobností jako Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Julius Mařák a František Ženíšek. Umělecké proudy a směry konce 19. století reprezentují práce Maxmiliána Pirnera, Jana Preislera a Karla Špillara. Ze sochařů zde zastoupených vás zaujmou práce Josefa Václava Myslbeka, Bohuslava Schnircha, Stanislava Suchardy, Bohumila Kafky, Josefa Maudera a Josefa Mařatky.

Mimo to je zámek otevřený také pro běžné prohlídky, které jsou o víkendech přístupné i v zimě. V sobotu i v neděli začínají prohlídky v 10 , 12, 14 a v 16 hodin.
Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Zimní prohlídky zámku Fryštát

Zimní prohlídky zámku Fryštát

Až do konce března roku 2018 můžete přijít v sobotu nebo v neděli jeden z okruhů zámku Fryštát.

Další aktuality

12.1.
2018
V Chotěbuzi se v sobotu otevřou bunkry z roku 1937

V Chotěbuzi se v sobotu otevřou bunkry z roku 1937

Severní Morava a Slezsko | Památky
30.12.
2017
Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

Severní Morava a Slezsko | Památky
28.11.
2017
Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Hrad Hukvaldy ožije nedělní Ondřejskou poutí

Severní Morava a Slezsko | Památky