Úvod > Aktuality > Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů
Památky

Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů

  • Vydáno22. ledna 2020
Prohlídkové okruhy zámku Zbiroh vám odhalí nálezy z hradní studny, zednářský salonek i Ermitáž, nechvalně proslulou tajnými rituály nacistické armády, která zde za války sídlila. Do příjemnějších okamžiků dějin stavby se podíváte v monumentálním Muchově sále, v němž slavný malíř po 18 let tvořil Slovanskou epopej. Celoroční prohlídky zámku probíhají denně od pondělí do neděle. V sobotu 25. ledna 2020 se budou konat naposled Dětské zimní prohlídky, pokud máte děti, nenechte si je ujít.
Celoročně otevřený zámek Zbiroh, ležící 40 kilometrů od Plzně, můžete i v nejchladnějším období roku navštívit denně od 10 do 17 hodin. Prohlídka zámeckého okruhu vás seznámí s dějinami sídla od jeho vzniku ve 12. století, kdy byl vystavěn zbirožský románsko-gotický hrad, až po současnost. Mimo to se něco dozvíte o historii templářského řádu, který je se Zbirohem spjatý, což dokládají i některé pozoruhodné exponáty.

V zámeckých sbírkách tak spatříte například původní zlatý žeton, používaný jako předchůdce mincí, či špičkovou kopii tzv. Lukánské deskyautoportrétu Leonarda da Vinciho. K vidění jsou také nálezy z hradní studny, Zednářský salonek se zednářskými ceremoniemi či Secesní salonek s tvorbou Alfonse Muchy. Ten dal název i dalšímu prostoru, Muchovu sálu, který se stal místem Muchovy slavné Slovanské epopeje.


Poslední Dětské zimní prohlídky v kostýmech

PrinceznaV sobotu 25. ledna se budou konat letos poslední lednové Dětské zimní prohlídky zámkem. Jestliže si chcete užít pěknou sobotu s dětmi, můžete se na prohlídku vypravit. Proběhne od 14:00 hodin a bude ozvláštněna tím, že si děti mohou obléknout "zámecký" kostým. Na dětskou prohlídku v kostýmu je tedy potřeba přijít cca 20 min. před začátkem (z důvodu výběru a oblečení kostýmu). V průběhu prohlídky budou děti odpovídat na soutěžní otázky a na závěr obdrží malou odměnu. Předem je nutná rezervace na tel. č. 602 527 632 nebo e-mail: info@zbiroh.com. Vstupné na tuto ojedinělou prohlídku stojí dospělé 180 Kč, senioři nad 65 let a studenti do 26 let zaplatí 90 Kč, děti 6 až 15 let 60 Kč, rodinné vstupné vychází na 410 Kč.
 

Z historie zámku Zbiroh

Novorenesanční zámek se tyčí nad stejnojmenným městečkem na místě původního raně gotického hradu. Podle legendy jeho zakladatel Zbyněk Zajíc z Valdeka po jednom honu zabloudil a musel zde přespat. Po probuzení zjistil, že je obklopen spoustou jeleního paroží, nechal ho sesbírat a tak vznikl pro nové sídlo název Zbiroh.
 
Po dlouhá léta ležel zámek v nepřístupné vojenské zóně a využívala jej armáda. Pro veřejnost mohl být poprvé ve své historii otevřen až v roce 2005. Dnes můžete v jeho komnatách vybavených starožitným nábytkem dokonce přespat.

Chateau Hotel v jižním křídle zámku Zbiroh nabízí svým hostům možnost strávit nezapomenutelné chvíle, plné romantiky a historie. Všech 50 hotelových pokojů se nachází v originálních zámeckých komnatách, se starožitným mobiliářem a s vybavením, odpovídajícímu nejmodernějším evropským standardům. Pro nejnáročnější klientelu má hotel 10 nejluxusnějších hradních apartmá.
Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Další aktuality

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura

Kalendář 2024: Vodácké sjezdy řek, závody pro veřejnost a další vodácké akce

Milovníci vodní turistiky se každoročně těší na řadu vodáckých akcí, které se pravidelně objevují ve vodáckém kalendáři a přinášejí bohaté zážitky. Jedná se o nejrůznější sjezdy divoké vody při vypouštění přehrad, závody pro širokou vodáckou veřejnost, jimž vévodí seriál otevřených klání nazvaný Český pohár vodáků anebo ekologické aktivity, které spojují příjemné s užitečným, jako je jarní čištění řek. Slavnostní chvíle zažijí vodáci při odemykání či naopak zamykání řek. Počítáte-li se do řad vodáckého národa, tyhle akce prostě nemůžete vynechat!
Plzeňský kraj | Letní sporty