Úvod > Aktuality > Na vodě, v kostele i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

Na vodě, v kostele i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

Vydáno 5. prosince 2017 Zážitky
Vychutnávat si při prohlídce šálek horkého voňavého punče nebo svařeného vína zdaleka není tak neobvyklé, jak by se zdálo. Zvlášť nyní, kdy jsou v plném proudu adventní trhy a jednotlivá města se předhánějí v počtu stánků s vánočními laskominami i speciálními zdobenými hrnečky.
Královstvím ochutnávačů nejrůznějších druhů punčů jsou tradičně Vánoční trhy v Olomouci, s nabídkou medoviny, čokolády a svařených vín ale nezaostávají ani Vánoční trhy v Brně, Vánoční trhy na Staroměstském náměstíPraze, Vánoční trhy v Plzni a dalších velkých městech; tam všude můžete chodit, usrkávat horké nápoje a těšit se na Vánoce. Kde vám ještě při prohlídce nabídnou šálek s nějakou dobrotou?
 

Vzhůru na vodu (a na punč)!

V prosinci? Proč ne! Okružní plavby s občerstvením v ceně jsou skvělým únikem z předvánočního shonu a přivedou vás na jiné myšlenky. V Praze se nechte nalákat na zimní plavby Pražskými Benátkami, kde je v ceně lodního lístku započtený šálek svařeného vína, děti samozřejmě dostanou čaj nebo něco nealkoholického. V Olomouci, kde vyhlídkové plavby po řece Moravě patří k oblíbeným letním kratochvílím, se vyhlídková Ololoď Kordulka vydává na řeku i v zimě – a protože jde o adventní punčové plavby, samozřejmě má vyhřátou kajutu a na palubě vás navíc čeká lahodný punč ve variantě pro malé i velké. I po skončení hlavní turistické sezony se pořádají zimní plavby zámeckým parkem v Lednici. Pokud počasí dovolí a řeka nezamrzne, budete z vyhřáté lodní kajuty pozorovat krásy zimního zámeckého parku i lužního lesa a pochutnávat si při tom na pohárku svařeného vína, dětem nabízejí čaj nebo něco sladkého. O víkendech navíc můžete výlet spojit se zimní prohlídkou zámku a zámeckého skleníku!
 

Prohlídky se svařákem v Mikulově a na Mouřenci

Na zimní prohlídky se šálkem svařeného vína zve zájemce už několik let Turistické informační centrum Mikulova; místní průvodci vás seznámí s historií města, zavedou vás do zámeckého sklepení s obřím sudem a provedou židovskou čtvrtí. Kdo chce, ten se navíc může podívat do muzea, na židovský hřbitov nebo do Dietrichsteinské hrobky.

Na cukroví, vánočku a další vánoční chutě a vůně se vypravte také na šumavský Mouřenec, tedy do kostela svatého Mořice na Mouřenci u Annína, který znáte z filmu Anděl Páně. Letošní zahájení adventu se koná v neděli 3. prosince a začíná ve 13.30, adventní pohoda bude pokračovat v neděli 17. prosince tradičním koncertem Žihelského sboru. V průběhu celého adventu na Mouřenci můžete ochutnat místní speciální svařák, takzvaný Mouřák.
 

Kde a na čem si ještě pochutnáte?

  • Také zoologická zahrada v Liberci láká na jiné zážitky než se zvířaty: program Adventní zoo nabízí nejrůznější výhody a slevy, například kdo ve čtvrtek 14. prosince předloží v bistru Gibon vstupenku do zoo z aktuálního dne, dostane teplý nápoj zdarma.
  • V prosinci vás zámek Loučeň zve na speciální adventní prohlídky. Probíhají o víkendech, kdy dospělí během prohlídky určitě nepohrdnou horkým punčem, děti zahřeje šálek čaje. Pro malé návštěvníky má knížecí rodina dokonce připravené malé dárky!
  • Vyzdobený hrad Bítov si prohlédnete při Vánočních prohlídkách o víkendu 9. a 10. prosince. V panské hradní kuchyni vás na závěr čeká malé občerstvení: posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty.
  • Také Vánoce na Hrádku u Nechanic obvykle končí v zámecké kuchyni, kde se popíjí pravý anglický punč.
  • Perlička na závěr: kdysi byste si pochutnali – a nejen o adventu – na Svarohu (1 333 m), jedné z česko-německých hraničních hor; na jeho vrcholek byste se dívali z hráze Černého jezera, kdyby výhled nezakrývala 300 metrů vysoká jezerní stěna. Výletníci tu kdysi po náročném výstupu odpočívali v legendární Juránkově chatě. Patřila plzeňskému ski-klubu a nesla jméno po Arne Juránkovi, nadšeném průkopníkovi lyžování na Šumavě a nevlastním synovi spisovatele Karla Klostermanna. Specialitou Juránkovy chaty prý v zimě býval takzvaný „šívasr“, rozpuštěný sníh s malinovou šťávou.
Zimní kiosek Promenáda - občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda - občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda je už dlouhé roky jednou z běžkařských ikon Jizerských hor. Místem poslední záchrany vyčerpaných lyžařů za bídného počasí či kuriózní zastávkou, když je krásně. Tady si totiž cenu občerstvení určují sami zákazníci!

Ohřejte se v Lednici - zimní plavby zámeckým areálem

Ohřejte se v Lednici - zimní plavby zámeckým areálem

Lednice, perla jižní Moravy, nespí ani v zimě. Od prosince do ledna nabízí toto malebné městečko v srdci Lednicko–valtického areálu bohatý program aktivit pro celou rodinu. Proto neváhejte a přijeďte se ohřát do Lednice! Zveme vás k romantické "plavbě se svařákem" zimním parkem lednického zámku.

Adventní trhy pod Rumpálem

Adventní trhy pod Rumpálem

22. ročník Adventních trhů pod Rumpálem s bohatým programem, otevřením Bran pekelných a tradiční návštěvou sv. Mikuláše.

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Tradiční řemesla a vánoční zvyky v jihočeské metropoli na náměstí Přemysla Otakara II. Vánoční trhy v Českých Budějovicích začínají 24.11.2018 a končí až 24. prosince.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově (1)

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou a příjezdem Bílé paní.

Další aktuality

15.11.
2018
Tip na podzimní výlet za legendárními rytíři na hrad Bouzov

Tip na podzimní výlet za legendárními rytíři na hrad Bouzov

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
9.11.
2018
Šternberský hrad zve na martinské prohlídky a slavnost

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky a slavnost

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
7.11.
2018
Sbohem, monarchie: Pevnost poznání láká na výstavu o Habsburské říši

Sbohem, monarchie: Pevnost poznání láká na výstavu o Habsburské říši

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
1.11.
2018
Kam na výlet v listopadu aneb kde zůstává otevřeno

Kam na výlet v listopadu aneb kde zůstává otevřeno

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky