Úvod > Aktuality > Na vodě, v kostele i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

Na vodě, v kostele i ve městě: kde si vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

Vydáno 5. prosince 2017 Zážitky
Vychutnávat si při prohlídce šálek horkého voňavého punče nebo svařeného vína zdaleka není tak neobvyklé, jak by se zdálo. Zvlášť nyní, kdy jsou v plném proudu adventní trhy a jednotlivá města se předhánějí v počtu stánků s vánočními laskominami i speciálními zdobenými hrnečky.
Královstvím ochutnávačů nejrůznějších druhů punčů jsou tradičně Vánoční trhy v Olomouci, s nabídkou medoviny, čokolády a svařených vín ale nezaostávají ani Vánoční trhy v Brně, Vánoční trhy na Staroměstském náměstíPraze, Vánoční trhy v Plzni a dalších velkých městech; tam všude můžete chodit, usrkávat horké nápoje a těšit se na Vánoce. Kde vám ještě při prohlídce nabídnou šálek s nějakou dobrotou?
 

Vzhůru na vodu (a na punč)!

V prosinci? Proč ne! Okružní plavby s občerstvením v ceně jsou skvělým únikem z předvánočního shonu a přivedou vás na jiné myšlenky. V Praze se nechte nalákat na zimní plavby Pražskými Benátkami, kde je v ceně lodního lístku započtený šálek svařeného vína, děti samozřejmě dostanou čaj nebo něco nealkoholického. V Olomouci, kde vyhlídkové plavby po řece Moravě patří k oblíbeným letním kratochvílím, se vyhlídková Ololoď Kordulka vydává na řeku i v zimě – a protože jde o adventní punčové plavby, samozřejmě má vyhřátou kajutu a na palubě vás navíc čeká lahodný punč ve variantě pro malé i velké. I po skončení hlavní turistické sezony se pořádají zimní plavby zámeckým parkem v Lednici. Pokud počasí dovolí a řeka nezamrzne, budete z vyhřáté lodní kajuty pozorovat krásy zimního zámeckého parku i lužního lesa a pochutnávat si při tom na pohárku svařeného vína, dětem nabízejí čaj nebo něco sladkého. O víkendech navíc můžete výlet spojit se zimní prohlídkou zámku a zámeckého skleníku!
 

Prohlídky se svařákem v Mikulově a na Mouřenci

Na zimní prohlídky se šálkem svařeného vína zve zájemce už několik let Turistické informační centrum Mikulova; místní průvodci vás seznámí s historií města, zavedou vás do zámeckého sklepení s obřím sudem a provedou židovskou čtvrtí. Kdo chce, ten se navíc může podívat do muzea, na židovský hřbitov nebo do Dietrichsteinské hrobky.

Na cukroví, vánočku a další vánoční chutě a vůně se vypravte také na šumavský Mouřenec, tedy do kostela svatého Mořice na Mouřenci u Annína, který znáte z filmu Anděl Páně. Letošní zahájení adventu se koná v neděli 3. prosince a začíná ve 13.30, adventní pohoda bude pokračovat v neděli 17. prosince tradičním koncertem Žihelského sboru. V průběhu celého adventu na Mouřenci můžete ochutnat místní speciální svařák, takzvaný Mouřák.
 

Kde a na čem si ještě pochutnáte?

  • Také zoologická zahrada v Liberci láká na jiné zážitky než se zvířaty: program Adventní zoo nabízí nejrůznější výhody a slevy, například kdo ve čtvrtek 14. prosince předloží v bistru Gibon vstupenku do zoo z aktuálního dne, dostane teplý nápoj zdarma.
  • V prosinci vás zámek Loučeň zve na speciální adventní prohlídky. Probíhají o víkendech, kdy dospělí během prohlídky určitě nepohrdnou horkým punčem, děti zahřeje šálek čaje. Pro malé návštěvníky má knížecí rodina dokonce připravené malé dárky!
  • Vyzdobený hrad Bítov si prohlédnete při Vánočních prohlídkách o víkendu 9. a 10. prosince. V panské hradní kuchyni vás na závěr čeká malé občerstvení: posezení u speciálního punče a svařeného vína. Kastelán vás pozve na grilované klobásky a dobroty z komína, kastelánka tradičně na vánoční cukroví, vánočku a ještě teplé buchty.
  • Také Vánoce na Hrádku u Nechanic obvykle končí v zámecké kuchyni, kde se popíjí pravý anglický punč.
  • Perlička na závěr: kdysi byste si pochutnali – a nejen o adventu – na Svarohu (1 333 m), jedné z česko-německých hraničních hor; na jeho vrcholek byste se dívali z hráze Černého jezera, kdyby výhled nezakrývala 300 metrů vysoká jezerní stěna. Výletníci tu kdysi po náročném výstupu odpočívali v legendární Juránkově chatě. Patřila plzeňskému ski-klubu a nesla jméno po Arne Juránkovi, nadšeném průkopníkovi lyžování na Šumavě a nevlastním synovi spisovatele Karla Klostermanna. Specialitou Juránkovy chaty prý v zimě býval takzvaný „šívasr“, rozpuštěný sníh s malinovou šťávou.
Advent na Mouřenci u Annína se svařákem

Advent na Mouřenci u Annína se svařákem

O první adventní neděli začnou tradiční oslavy Adventu v kostele sv. Mořice na Mouřenci u Annína. Nebude chybět ani koncert Žihelského sboru a samozřejmě svařák, tzv. Mouřák.

Zimní plavby v Lednici

Zimní plavby v Lednici

I v zimních měsících můžete plout zámeckým parkem. Pokud to počasí dovolí a řeka nezamrzne, můžete z vyhřáté lodní kajuty pozorovat krásy zimního zámeckého parku i lužního lesa a pochutnávat si při tom na pohárku svařeného vína.

Zimní kiosek Promenáda - občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda - občerstvení, kde si cenu určuje zákazník

Zimní kiosek Promenáda je už dlouhé roky jednou z běžkařských ikon Jizerských hor. Místem poslední záchrany vyčerpaných lyžařů za bídného počasí či kuriózní zastávkou, když je krásně. Tady si totiž cenu občerstvení určují sami zákazníci!

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Vánoční trhy na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Tradiční řemesla a vánoční zvyky v jihočeské metropoli na náměstí Přemysla Otakara II. Vánoční trhy v Českých Budějovicích začínají v sobotu 25.11.2017 a končí až 23. prosince.

Vánoční slavnosti v Jablonci nad Nisou (1)

Vánoční slavnosti v Jablonci nad Nisou

Prodejní trhy s adventním programem a primátorským svařákem.

Ohřejte se v Lednici - zimní plavby zámeckým areálem

Ohřejte se v Lednici - zimní plavby zámeckým areálem

Lednice, perla jižní Moravy, nespí ani v zimě. Od prosince do března nabízí toto malebné městečko v srdci Lednicko–valtického areálu bohatý program aktivit pro celou rodinu. Proto neváhejte a přijeďte se ohřát do Lednice! Zveme vás k romantické "plavbě se svařákem" zimním parkem lednického zámku.

Kluziště pod Žižkovskou věží

Kluziště pod Žižkovskou věží

Bruslařská zimní sezóna je tady! Přijďte si zabruslit přímo pod Žižkovskou věž - Ice Park Tower Park Praha je připraven! Tradičně nechybí ani dobroty z přilehlého Miminoo a tak se znovu můžete těšit na svařáky, bombardina a mnoho dalšího.

Adventní trhy na Kulaťáku

Adventní trhy na Kulaťáku

Adventní trhy na Kulaťáku každý pátek i sobotu! Vánoční dárky, stromky, ozdoby, čerstvé ryby, kapři, dobová řemesla, svařák, hudba, vánoční atmosféra, to vše vás čeká na trzích v Dejvicích!

Advent a Vánoce v Českém Krumlově (1)

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou a příjezdem Bílé paní.

Advent v Mikulově 2017

Advent v Mikulově 2017

Přijďte si vychutnat předvánoční atmosféru starobylého Mikulova, který nabízí řadu skvěle obsazených koncertů s vánoční a duchovní tématikou, pozve mikulášskou družinu, uspořádá rukodělné trhy a k programu s předvánoční tématikou se přidá i řada místních podnikatelů.

Adventní prohlídky ve vile Stiassni

Adventní prohlídky ve vile Stiassni

Návštěvníci se dozví i to, jak se slavilo v rodině textilního továrníka Alfreda Stiassni.

Adventní prohlídky zámku Loučeň

Adventní prohlídky zámku Loučeň

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím roku. Na zámku Loučeň si atmosféru nejkrásnějších svátků v roce můžete vychutnat s předstihem od začátku prosince, tedy po celý adventní čas, a také v čase od Prvního svátku vánočního po Nový rok.

Adventní punčové plavby centrem Olomouce

Adventní punčové plavby centrem Olomouce

Na třetí sezónu adventních punčových plaveb historickou Olomoucí zve Ololoď Kordulka a Marie Terezie. Historickým centrem města se dle aktuálního plavebního řádu svezete až do 30. prosince 2017.

Adventní trh v broumovském klášteře

Adventní trh v broumovském klášteře

Tradiční adventní trhy s ukázkou řemesel a regionálními výrobky v prostředí broumovského kláštera se konají 17. prosince.

Akce Česko zpívá koledy před Levandulovou kavárnou

Akce Česko zpívá koledy před Levandulovou kavárnou

Pokud máte rádi vánoční období a zpívání koled přijďte si zazpívat k nám před Levandulovou kavárnu a zažijte pohodovou atmosféru.

Ledové kluziště v Olomouci

Ledové kluziště v Olomouci

Část olomouckého Dolního náměstí v historickém centru města se jako každý rok promění ve veřejné kluziště. Přijďte si i vy zadarmo zabruslit! Pokud brusle nevlastníte, rádi vám je půjčí přímo na místě.

Vánoce v zoo Olomouc - večerní vánoční prohlídky

Vánoce v zoo Olomouc - večerní vánoční prohlídky

Zoo Olomouc připravila bohatý program pro děti. Už jste někdy zažili večerní prohlídku zoo?

Živý betlém a koncert skupiny Ritornello

Živý betlém a koncert skupiny Ritornello

V sobotu 23. prosince Vás srdečně zveme na předvánoční koncert v Barokním areálu na Vraclavi. Vystoupí skupina Ritornello, k občerstvení nabídneme čaj a horký punč, společně si zazpíváme koledy a spolu s Ježíškem a svatou rodinou vyčkáme na příchod tří králů.

Další aktuality

9.12.
2017
V Ruční papírně oslaví Vánoce v předstihu o tomto víkendu

V Ruční papírně oslaví Vánoce v předstihu o tomto víkendu

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
3.12.
2017
Užijte si advent netradiční projížďkou lodí centrem Olomouce

Užijte si advent netradiční projížďkou lodí centrem Olomouce

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
23.11.
2017
Advent v Olomouci právě začíná

Advent v Olomouci právě začíná

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
16.8.
2017
Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

Na Helfštýně se chystá další Kovářské fórum

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky