Úvod > Aktuality > Na Šumavu za přírodou a dobrodružstvím
Příroda

Na Šumavu za přírodou a dobrodružstvím

  • Vydáno29. března 2014
Šumava je pro každého velmi atraktivní region, zejména pro svou rozmanitost a krásu. Každý návštěvník zde může nalézt vše, co hledá – odpočinek, relaxaci a poznání, sport, pohyb a zábavu, ale i kulturní a společenské zážitky. Horské pásmo podél jihozápadních hranic České republiky představuje největší přírodní park střední Evropy. Kromě tradiční krásné přírody nabízí letos národní park i originální hračky nebo šperky z paroží.
Nekonečná zeleň lesů, protkaná sítí horských potoků, volný prostor a čerstvý vzduch – to jsou hlavní přednosti Šumavy, rozlehlého, asi 120 km dlouhého horského pásma, které se táhne podél jihozápadní hranice Čech s Německem a Rakouskem. Okamžitě si ho zamilují především ti, kdo mají v oblibě výlety, prošpikované lidovými tradicemi.
 
Vodáci nedají dopustit na Vltavu a Otavu, ctitelé technických památek zase na Schwarzenbergský plavební kanál, Vchynicko–Tetovský plavební kanál, elektrárnu Čeňkovu pilu či Grafitový důl v Českém Krumlově – ale všichni mají jedno společné: milují Šumavu.

Mezi nové projekty pro rok 2014 patří například stavba další části šumavské cyklomagistrály z Hůrky na Skelnou. Rekonstrukce se dočkají také informační střediska na Stožci, Rokytě a Kašperských Horách.

Nově můžete navštívit také restauraci na Březníku, která čepuje speciálnm borůvkové pivo a Šumavský fořt. Úspěch regionu nedávno přinesly i plyšové hračky zvířat, které si oblíbily hlavně děti.

Správa parku chce letos také využívat shozy parohů jelenů a vytvářet z nich střenky na nože nebo knoflíky a šperky. Originální výrobky pořídí zájemci v informačních centrech od stovky do několika tisíc korun.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na prohlídku, vás vybaví ochranou přilbou, důlní lampou a holinami. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.

Prášilské jezero

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Zážitková trasa na Poledníku

Zážitková trasa na Poledníku

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela novou zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Trasa v těsné blízkosti rozhledny Poledník v délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill, který se přehnal územím v roce 2007.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Kurzova rozhledna na Čerchově

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Lanový park Libín – více než osmdesát překážek: v roce 2022 není v provozu

Lanový park Libín – více než osmdesát překážek: v roce 2022 není v provozu

Lanový park je postaven na rozloze jednoho hektaru, a tím je jedním z největších v Čechách i ve střední Evropě. Nachází se ve velmi atraktivní přírodní scenérii, v nadmořské výšce 1000 metrů na úpatí Libína, v prachatickém okrese jen pár metrů od vyhlídkové rozhledny Libín.

Další aktuality

Nejkrásnější výhled na celou Šumavu nabízí rozhledna nad Prášilským jezerem

Věž Poledník bude mimořádně otevřena od 1.5 do 4.5. a následně opět v dalším týdnu od 8.5 do 11.5. Na konci 60. let 20. století vznikl na Poledníku areál, který sloužil armádě jako základna protivzdušné obrany a odposlechová stanice. Až do roku 1989 patřil Poledník do přísně střežené pohraniční zóny Šumavy. Poledník leží v nadmořské výšce 1315 m, výška věže je 37 metrů, na rozhlednu vede 227 schodů!
Příroda

Výstava Veselí kostlivci v Prachaticích přibližuje tradiční svátky Mexika od dušiček do masopustu

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích probíhá výstava Veselí kostlivci, která přibližuje tradiční svátky Mexika od dušiček do masopustu. Můžete tak nahlédnout do atmosféry obřadních slavností a tanců v maskách v Mexiku.
Kultura