Úvod > Aktuality > Mezinárodní folklórní festival Léto na Soláni láká na interaktivní dílny i školu tance

Mezinárodní folklórní festival Léto na Soláni láká na interaktivní dílny i školu tance

Vydáno 9. srpna 2017 Kultura
Oblíbená Zvonice na Soláni na Vsetínsku zve na jubilejní 10. ročník Mezinárodního folklórního festivalu Léto na Soláni. Uskuteční se v sobotu 12. srpna. Program se uskuteční na několika místech – ve Zvonici, na louce u ní, a také v amfiteátru, kde bude hlavní scéna.

Zvonicese na Soláni se stane opět místem setkání milovníků folkloru, hudby, tance a tradičních řemesel. Program začíná již v 10 hodin Haferovým mlsáním ve Zvonici - za doprovodu cimbálovky si můžete smlsnout na ochutnávce dobrot z hafer (borůvek).

Polední zvony odstartují na louce vedle Zvonice „Školu tance“, kde vás soubor Ondřejnica s CM Tragač ze Staré Vsi nad Ondřejnicí naučí lašské tance.

Pokud vás tanec unaví, odpočinete si při vystoupení dětských folklorních souborů Vonička z Havířova, Kyčera z Halenkova a Leluja z Provodova. Pořad „Zahrajme si pospolu“ začne ve 13 hodin v přírodním amfiteátru u hotelu Čarták. Ve 14.30 u památníku Jana Rokyty vzdáme poctu tomuto význámnému umělci.  Úderem patnácté začne ve Zvonici komorní pořad s CM Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm „Na Soláni Radhošť".

Na hlavní scéně se v 15.30 uvedou Děcka z Kunovic, FS Záriečanka ze Záriečie (SK), FS Vonička z Havířova v pořadu „Vitajte u nás“. Slavnostní zahájení festivalu, při kterém se představí Folklórna skupina Rozmarinek ze Záriečie (SK) začne v 16.30. Poté všechny rozproudí pořadem „Hopsa, chlapci od země“ přehlídka nejlepších tanečníků odzemku a obuškového z Valašska, které doprovodí CM souboru Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm.

Zajímavým zpestřením programu jistě bude v 18.30 na louce u Zvonice vystoupení ženských pěveckých sborů Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, sestry Tereza a Veronika Kachlovy a Rozmarínek ze Záriečie (SK) svými „ Zpěvy (v) přírodě“.

Festival pak bude vrcholit v 19.30 v amfiteátru hlavním večerním pořadem „ Z vršku do doliny“ a vystoupí v něm účastníci letošního festivalu: LSPT Ondřejnica a CM Tragač, Děcka z Kunovic, VSPT Radhošť, FS Záriečanka a FS Vonička z Havířova.    

Stejně jako v minulých letech bude i letos součástí festivalu tvořivá dílna pro děti. Malí návštěvníci festivalu si tu budou moci vyzkoušet různé drobné řemeslné techniky nebo potisk látek folklorními motivy. Návštěvníky jsou také zváni do galerie na výstavu akademického malíře Františka Nikla a jeho manželky Libuše Niklové, slavné české designérky hraček.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.