Úvod > Aktuality > Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna
Kultura

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

  • Vydáno12. května 2023
V sobotu 13. května začíná na Šumavě 26. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.

zahájení plavební sezónyLetošní Slavnost zahájení plavební sezóny proběhne v sobotu 13. května 2023 na Jeleních Vrchách u Nové Pece. V letošním roce je obzvláště velký důvod, proč slavit. Je to rovných 230 let od doby, kdy byl plavební kanál doveden až na Jelení Vrchy. A 190 let uplynulo od dostavby Jeleního smyku, kterým byl upraven Jelení potok. A důvodem k pořádné oslavě je také to, že vloni počátkem prosince rozhodl Mezivládní výbor pro nehmotné kulturní dědictví UNESCO na svém zasedání v marockém Rabatu o zápisu plavení dřeva (vorařství) na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.

zahájení schwarzenberský kanálNa Jeleních Vrchách se bude v sobotu hrát, zpívat, tancovat a plavit dříví. Na místě si bude možné si koupit studené i teplé nápoje, něco dobrého na zub, něco od masa, ale i domácí sladkosti. Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu proběhne ve 14:30 hodin od domu čp. 13 s expozicí Expo kanál. Od 15:00 bude hrát k tanci a poslechu kapela Libín-S Prachatice. S muzikanty se setkáte před stodolou domu s expozicí.

Děti určitě vezměte s sebou! Mohou se z nich stát plavečtí učni – naučí se vhazovat dříví k plavení, budou si moci vyzkoušet práci s plavebním hákem při vytahování dříví. Kdo se z dětí zapojí do plavení dříví, bude nakonec plavebním ředitelem pasován za plaveckého učně a dostane nejen diplom plaveckého učně, ale také učebnici a placku!


Stavba Schwarzenberského kanálu a osm miliónů metrů dříví

schwarzenberský kanálStavba Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl tehdy nazýván Vídeňský či Krumlovsko-vídeňský (dřevo jím bylo plaveno z lesů schwarzenberského panství Český Krumlov pro tehdejší císařské hlavní město Vídeň), byla zahájena 4. května 1789. Ještě v témže roce dosáhla stavba délku neuvěřitelných 21 km – došla k potoku Rasovka nad dnešní Novou Pecí. Do roku 1791 byl kanál hotový k Jezernímu potoku, který vytéká z Plešného jezera, které stavitel kanálu – Joseph Rosenauer využil jako plavební nádrž. V roce 1793 dosáhl plavební kanál až k Jelenímu potoku, do míst, kde je dnes osada Jelení Vrchy a které místní neřeknou jinak než Hiršperky. Dál už Rosenauer nestavěl, kanál zpřístupnil dostatečnou plochu lesa. Až téměř o 30 let stavba pokračovala k bavorským hranicím.

Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, proplulo kanálem skoro osm miliónů metrů palivového dříví. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892 a přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty